Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Szklane pułapki

sierpień 31 2020

Myśliwi zabijają „tylko” 2 mln ptaków w naszym kraju. 144 mln padają ofiarą kotów. Jeśli nie liczyć drobiu na fermach, najwięcej ptaków ginie w Polsce przez szyby.

Szklane powierzchnie zabijają miliardy ptaków na całym świecie. W Polsce na samych wiatach przystankowych życie traci blisko 1 mln osobników rocznie. Zgodnie z badaniami przezroczyste powierzchnie są obecnie drugą (po utracie siedlisk) przyczyną śmiertelności ptaków w skali globalnej.

Temat śmiertelności ptaków w wyniku kolizji ze szklanymi powierzchniami pojawia się w literaturze naukowej oraz prasie codziennej od lat. Pierwsza wzmianka na ten temat miała miejsce w 1832 roku, kiedy Thomas Nuttall (angielski botanik i zoolog) opisał śmiertelne zderzenie krogulca z szybą szklarni. Niestety, kwestia ta nadal jest ignorowana, często nawet przez samych przyrodników. Rozmiar problemu, jakim jest rozbijanie się ptaków o szklane powierzchnie, jest ogromny, jednak nie wiadomo dokładnie, jaka jest pełna skala tego zjawiska w naszym kraju. Szerokie badania na ten temat przeprowadzono natomiast w Stanach Zjednoczonych. Zgodnie z raportem opublikowanym przez Cornell Lab of Ornithology, elewacje drapaczy chmur w 150 amerykańskich miastach przyczyniają się do śmierci nawet 1 mld ptaków rocznie. Najwięcej ptaków ginie w Chicago.

Artykuł Premium
Zyskaj dostęp online do wszystkich wydań Magazynu
Pierwszy miesiąc 5 zł!
przy subskrypcji miesięcznej*

Nie chcesz prenumerować? Na naszej stronie znajdziesz również ciekawe darmowe treści. Możesz też: