[wppb-login]

Dla kulturo- i góromaniaków

Weronika Książek
sierpień31/ 2020

Ziemia kłodzka to rejon, który zachwyci bywalców kurortów zdrojowych, ornitologów amatorów, znawców kultury Czech, jak i tych, którzy po prostu kochają włóczyć się po szlakach. W dodatku to mekka wielbicieli prozy Olgi Tokarczuk.

Ograniczenia w przemieszczaniu się, narzucone w związku z pandemią przestawiły wektor wakacyjnych podróży z bliższej i dalszej zagranicy na tereny między Bałtykiem a Sudetami i Karpatami oraz między Bugiem a Odrą i Nysą Łużycką. Kupując przed ostatnim wyjazdem mapy turystyczne ziemi kłodzkiej, usłyszałam od doświadczonego księgarza, że ten kierunek od zeszłego roku zrobił się zauważalnie bardziej popularny, co wnosi z dokonywanych zakupów przewodników i map.

Najczęściej mówi się o charakterystycznym czworoboku leżącym na południu Polski, używając określenia Kotlina Kłodzka, co jest dużym uproszczeniem, ale przynajmniej pozwala prawidłowo zidentyfikować kierunek podróży. W istocie Kotlina Kłodzka (ok. 210 km kw) to niewielka część ziemi kłodzkiej obejmującej łączną powierzchnię ok. 1,7 tys. km kw. W skład tej krainy wchodzą poza samą kotliną liczne obniżenia oraz otaczające ją wzdłuż granicy z Republiką Czeską pasma Sudetów – Góry Złote, Góry Sowie, Góry Stołowe, Góry Bystrzyckie i częściowo Góry Orlickie, Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika. Od północy granicę ziemi kłodzkiej wyznaczają Góry Bardzkie. Administracyjnie ziemia kłodzka jest częścią województwa dolnośląskiego, ale historycznie nie była częścią Śląska, zachowując przez długi czas autonomię jako hrabstwo kłodzkie. Nazwa ta utrzymała się nieoficjalnie na mocy tradycji – mimo wcielenia do państwa pruskiego i poddania niemieckiemu podziałowi administracyjnemu – aż do końca II wojny światowej.

Zaloguj się i czytaj dalej po wykupieniu prenumeraty 😉 "Będzie Pan zadowolony!". Wykup dostęp do najpopularniejszego magazynu dla wegan, wegetarian i miłośników zwierząt - poznaj dobre strony życia!

SUBSKRYBUJ TUTAJ

Nie chcesz prenumerować? Na naszej stronie znajdziesz również ciekawe darmowe treści. Możesz też:

 

 

 

 

 

Featured
Wyspy Owcze i polowanie na delfiny. Padł okrutny rekord UK zakaże handlu płetwami rekinów Mamuty powrócą? Naukowcy pracują nad przywróceniem ich do życia Marsz Wyzwolenia Zwierząt 2021 w obiektywie Joanny Hasiak ECI – inicjatywa przeciw testowaniu na zwierzętach w Europie Zanieczyszczenie światłem zabija owady

Wyspy Owcze i polowanie na delfiny. Padł okrutny rekord

W zatoce Skalabotnur u wybrzeży Wysp Owczych co roku odbywa się „tradycyjne” święto grindadrap – czy…

czytaj więcej

UK zakaże handlu płetwami rekinów

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił, że zabroni importu i eksportu odciętych płetw, a także wyrobów, któr…

czytaj więcej

Mamuty powrócą? Naukowcy pracują nad przywróceniem ich do życia

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda razem z zespołem z Rosji chcą przywrócić do życia wymarły gatunek p…

czytaj więcej

Marsz Wyzwolenia Zwierząt 2021 w obiektywie Joanny Hasiak

Marsz Wyzwolenia Zwierząt przeszedł ulicami Warszawy. Była tam dziennikarka Magazynu VEGE Joanna Has…

czytaj więcej

ECI – inicjatywa przeciw testowaniu na zwierzętach w Europie

Zbierzmy milion podpisów, by wzmocnić zakaz testowania na zwierzętach w Unii Europejskiej! Dziś wbre…

czytaj więcej

Zanieczyszczenie światłem zabija owady

Najnowsze badania z UK potwierdzają, że na obszarach z oświetleniem ulicznym populacje gąsienic spad…

czytaj więcej
Facebook