[wppb-login]

Dla kulturo- i góromaniaków

Weronika Książek
Sierpień31/ 2020

Ziemia kłodzka to rejon, który zachwyci bywalców kurortów zdrojowych, ornitologów amatorów, znawców kultury Czech, jak i tych, którzy po prostu kochają włóczyć się po szlakach. W dodatku to mekka wielbicieli prozy Olgi Tokarczuk.

Ograniczenia w przemieszczaniu się, narzucone w związku z pandemią przestawiły wektor wakacyjnych podróży z bliższej i dalszej zagranicy na tereny między Bałtykiem a Sudetami i Karpatami oraz między Bugiem a Odrą i Nysą Łużycką. Kupując przed ostatnim wyjazdem mapy turystyczne ziemi kłodzkiej, usłyszałam od doświadczonego księgarza, że ten kierunek od zeszłego roku zrobił się zauważalnie bardziej popularny, co wnosi z dokonywanych zakupów przewodników i map.

Najczęściej mówi się o charakterystycznym czworoboku leżącym na południu Polski, używając określenia Kotlina Kłodzka, co jest dużym uproszczeniem, ale przynajmniej pozwala prawidłowo zidentyfikować kierunek podróży. W istocie Kotlina Kłodzka (ok. 210 km kw) to niewielka część ziemi kłodzkiej obejmującej łączną powierzchnię ok. 1,7 tys. km kw. W skład tej krainy wchodzą poza samą kotliną liczne obniżenia oraz otaczające ją wzdłuż granicy z Republiką Czeską pasma Sudetów – Góry Złote, Góry Sowie, Góry Stołowe, Góry Bystrzyckie i częściowo Góry Orlickie, Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika. Od północy granicę ziemi kłodzkiej wyznaczają Góry Bardzkie. Administracyjnie ziemia kłodzka jest częścią województwa dolnośląskiego, ale historycznie nie była częścią Śląska, zachowując przez długi czas autonomię jako hrabstwo kłodzkie. Nazwa ta utrzymała się nieoficjalnie na mocy tradycji – mimo wcielenia do państwa pruskiego i poddania niemieckiemu podziałowi administracyjnemu – aż do końca II wojny światowej.

Zaloguj się i czytaj dalej po wykupieniu prenumeraty 😉 "Będzie Pan zadowolony!". Wykup dostęp do najpopularniejszego magazynu dla wegan, wegetarian i miłośników zwierząt - poznaj dobre strony życia!

SUBSKRYBUJ TUTAJ

Nie chcesz prenumerować? Na naszej stronie znajdziesz również ciekawe darmowe treści. Możesz też:

 

 

 

 

 

Featured
Niemcy: Dieta bezmięsna popularna jak nigdy Zadbaj o Pupila - kampania edukacyjna Nowa Zelandia: powstało mięso z konopi Tęsknota. Co czuje pies w schronisku Mamy progres, choć nie jest idealnie. O "Piątce dla zwierząt" [Vege premium] "Kiss the ground". Dziś premiera wyjątkowego dokumentu

Niemcy: Dieta bezmięsna popularna jak nigdy

Już ponad 40 proc. Niemców ogranicza spożycie mięsa, a wegańskie burgery są tak popularne, że bez tr…

czytaj więcej

Zadbaj o Pupila - kampania edukacyjna

Kochasz swojego zwierzaka? Dbaj o niego! Z inicjatywy The Point startuje kolejna odsłona Kampanii ed…

czytaj więcej

Nowa Zelandia: powstało mięso z konopi

Nowozelandzki startup Sustainable Foods, znany z produkcji pod szyldem The Craft Meat Co., wprowadza…

czytaj więcej

Tęsknota. Co czuje pies w schronisku

Już zapomniał ile czasu spędził w schronisku. Kiedy tu trafił był przekonany, że to tylko na chwilę,…

czytaj więcej

Mamy progres, choć nie jest idealnie. O "Piątce dla zwierząt" [Vege premium]

Nie wszystkich satysfakcjonuje „Piątka dla zwierząt”. Jednak to ogromny postęp, mimo że nie stanowi …

czytaj więcej

"Kiss the ground". Dziś premiera wyjątkowego dokumentu

Macie dosyć ponurych filmów dokumentalnych dotyczących katastrofy klimatycznej? Słuchanie o tym, jak…

czytaj więcej
Facebook