[wppb-login]

Grecja: lepsza ochrona zwierząt, zakaz eksportu koni na mięso

Weronika Książek
Sierpień25/ 2020

Organizacje prozwierzęce w Grecji mają powód do triumfu: oficjalnie zakazano nie tylko uboju zwierząt koniowatych, ale też ich eksportu w tym celu!

Parlament grecki przegłosował zmianę brzmienia ustawy, która faktycznie zrównała status koni czy osłów z psami i kotami, gdyż jednakowo chroni ich prawa. Zgodnie z nowym brzmieniem przepisu ustawy, zabronione są: „hodowla, wykorzystywanie i eksport psów, kotów i zwierząt z rodziny koniowatych do produkcji futra, skóry, mięsa lub do produkcji substancji leczniczych lub innych. Ustawa zakazuje również wykorzystywania zwierząt do jakichkolwiek walk”.

Ten niebywały sukces jest efektem wieloletniej walki o zakaz uboju koni i jest szansa, że zainspiruje również inne kraje do uregulowania tej niezwykle kontrowersyjnej praktyki w podobny sposób. Włoski portal „Puglia a cavallo” poprosił o komentarz w tej sprawie przewodniczącą organizacji „Horse Angels” Robertę Ravello, która wyraziła nadzieję, że wprowadzony przez Grecję model rozwiązań stanie się powszechnym przykładem. Ravello zauważyła również, że greckie rozwiązanie jest nowatorskie nawet w porównaniu z ustawodawstwem Stanów Zjednoczonych, które wprawdzie zakazały uboju koni, ale nie ograniczyły ich eksportu, co skutkuje tym, że są poddawane ubojowi w sąsiedniej Kanadzie czy Meksyku, gdzie taki zakaz nie obowiązuje.

Warto przypomnieć, że Grecja nie pierwszy raz przeciera szlaki w kwestii ustanowienia przyjaznego zwierzętom prawa. To pierwszy kraj UE, który bezwzględnie zakazał wykorzystywania zwierząt (wszystkich, nie tylko dzikich) w cyrkach – na takie ustawodawstwo czekają również polskie zwierzęta, wciąż bezmyślnie i okrutnie zmuszane do nienaturalnych dla siebie zachowań ku uciesze tłumów.

AB

Featured
Bananowe pankejki od Atelier Smaku! (10. urodziny VEGE) Fiakrzy z Morskiego Oka skazani za znęcanie nad końmi Czy państwo poradzi sobie z ratowaniem zwierząt? 10. Urodziny Vege Kto się boi wegeburgera? [VEGE premium] Nowe wegańskie "ryby" i "owoce morza". UK roślinnieje

Bananowe pankejki od Atelier Smaku! (10. urodziny VEGE)

Oto przepis na pankejki, które Jola i Mirek przygotowali dla nas na żywo w ramach obchodów 10. urodz…

czytaj więcej

Fiakrzy z Morskiego Oka skazani za znęcanie nad końmi

To pierwszy taki wyrok w sprawie koni z Morskiego Oka. 2 mężczyzn zostało prawomocnie skazanych za z…

czytaj więcej

Czy państwo poradzi sobie z ratowaniem zwierząt?

Te zwierzęta umarłyby w męczarniach gdyby nie pomoc organizacji. Czy państwowa służba będzie w stani…

czytaj więcej

10. Urodziny Vege

Magazyn Vege kończy 10 lat!
Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was mnóstwo atrakcji!
[Pobierz darmow…

czytaj więcej

Kto się boi wegeburgera? [VEGE premium]

Jedliście ostatnio wegańskiego burgera? A może pasztet z ciecierzycy? Pijecie rano kawę z mlekiem so…

czytaj więcej

Nowe wegańskie "ryby" i "owoce morza". UK roślinnieje

Firma Vegan Finest Foods ogłosiła stworzenie nowej linii pod marką Vegan ZeaStar.

Od początku paź…

czytaj więcej
Facebook