[wppb-login]

Rynek wegańskich serów powiększy się o 300 proc.

Weronika Książek
sierpień05/ 2020

Przewiduje się, że wegański przemysł serowy wzrośnie o ponad 300 proc. do 2030 roku.

Nic dziwnego, że ludzie coraz częściej rezygnują z żywności pochodzenia zwierzęcego i zwracają się ku alternatywom pochodzenia roślinnego. Globalna pandemia, zmiana klimatu, okrucieństwo wobec zwierząt i zdrowie to czynniki przyspieszające rozwój weganizmu i przyjmowanie diety roślinnej na całym świecie.

Ser jest jednym z podstawowych produktów pochodzenia zwierzęcego, które tracą przychylność konsumentów, ponieważ produkty roślinne stają się tańsze, szerzej dostępne i coraz lepiej smakują. Nowy raport firmy Transparency Market Research (TMR), zajmującej się analizą danych, przewiduje, że rynek wegańskiego sera wzrośnie o prawie 300 procent do 2030 roku.

Dieta roślinna staje się bardziej powszechna

TMR twierdzi, że wartość przemysłu produkującego sery wegańskie nadal rośnie w imponującym tempie, szczególnie w Ameryce Północnej i Europie. Firma zwraca uwagę na to, że rosnąca liczba celebrytów i wpływowych osób opowiadających się za spożywaniem produktów wegańskich pomaga w budowaniu popytu. Sery na bazie migdałów są najpopularniejszym źródłem białka i mają 37-procentowy udział w rynku. Jeśli chodzi o rodzaj produktu, to wegańska mozzarella ma największy udział w rynku, wynoszący 34 procent.

Inne sektory żywności pochodzenia roślinnego, takie jak alternatywy mięsa i mleka, osiągnęły lepsze wyniki niż ser roślinny, jak podkreśla TMR. Według Plant-Based Food Association (PBFA) i The Good Food Institute (GFI) sprzedaż wegańskich serów wzrosła o 18 procent, natomiast serów mlecznych o jeden procent w okresie 53 tygodni kończącym się w grudniu 2019 roku.

„Wyczuwając rosnące zainteresowanie serami wegańskimi, szereg marek wegańskich serów weszło na światowy rynek, dzięki czemu konkurencja jest duża” – podaje firma w raporcie opublikowanym w tym tygodniu. Czytamy w nim również: „Ponieważ popyt na wegański ser rośnie w szybkim tempie, marki serów pochodzenia roślinnego zwiększają obecnie swoje możliwości produkcyjne, aby sprostać popytowi”.

Konkurencja wśród wegańskich marek serów rośnie, ponieważ startupy z branży spożywczej obiecują ser nowej generacji, który zachowuje się i smakuje jak prawdziwy.

  • Źródło: The Beet
  • Tłumaczenie: Agnieszka Filip
Featured
Jaką żywność roślinną wybierają Polacy? Food trendy: wegańskie jedzenie będzie podbijać restauracje w 2022 Roślinny kurczak od Beyonda w KFC - nie dla wegan? UE w 2022 roku stawia na promocję diety roślinnej Veganzone: platforma społecznościowa dla wegan! Roślinny styczeń – to proste z apką Zostań Wege!

Jaką żywność roślinną wybierają Polacy?

Jak wskazuje ProVeg Polska, w naszym kraju obecnie najszybciej rozwija się sektor zamienników ryb i …

czytaj więcej

Food trendy: wegańskie jedzenie będzie podbijać restauracje w 2022

„Raport Food Trendów” redakcji Food Service nie pozostawia złudzeń: roślinne jedzenie wchodzi na sta…

czytaj więcej

Roślinny kurczak od Beyonda w KFC - nie dla wegan?

Beyond Fried Chicken czyli roślinne nuggetsy na razie sprzedawane mają być tylko w USA w ponad 4 tys…

czytaj więcej

UE w 2022 roku stawia na promocję diety roślinnej

Jak informuje Proveg, polityka promocyjna Unii Europejskiej w 2022 ma kręcić się wokół zachęcania do…

czytaj więcej

Veganzone: platforma społecznościowa dla wegan!

Porady, przepisy, polecenia lokali gastronomicznych, ciekawe wydarzenia i zawieranie znajomości – cz…

czytaj więcej

Roślinny styczeń – to proste z apką Zostań Wege!

Co roku na całym świecie tysiące osób podejmują styczniowe wyzwanie, by choć na miesiąc porzucić mię…

czytaj więcej
Facebook