[wppb-login]

Eksperci: ograniczmy czerwone mięso!

Weronika Książek
Sierpień05/ 2020

American Cancer Society wzywa do ograniczenia czerwonego i przetworzonego mięsa.

Opublikowane ostatnio wytyczne na temat diety i aktywności fizycznej autorstwa American Cancer Society wzywają do spożywania większej ilości produktów pochodzenia roślinnego oraz wykluczenia lub znacznego ograniczenia czerwonego i przetworzonego mięsa w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka. Wytyczne opracowane przez krajowy panel ekspertów w dziedzinie badań nad rakiem, polityki publicznej i profilaktyki podają zalecane wzorce żywieniowe, które mogą pomóc zapobiec zachorowaniu na raka.

Oprócz podkreślania znaczenia aktywności fizycznej i utrzymywania zdrowej wagi, zalecenia koncentrują się na jedzeniu owoców, warzyw, roślin strączkowych i produktów pełnoziarnistych o dużej zawartości składników odżywczych oraz na ograniczaniu lub wykluczaniu czerwonego i przetworzonego mięsa. Badania konsekwentnie łączą podane przez organizację wzorce żywieniowe ze zmniejszonym ryzykiem raka, śmierci i chorób przewlekłych oraz z lepszym wpływem na środowisko. Raport wzywa również do tworzenia inicjatyw społecznych i praw, które zapewnią lepszy dostęp do zdrowej żywności.

Przy okazji wciąż gorąco zachęcamy do podpisywania petycji dotyczącej oznaczania przetworzonych produktów mięsnych jako rakotwórcze stworzonej przez kampanię VivaZdrowie. Jak mówi Anna Żuchniewicz, koordynatorka kampanii i inicjatorka petycji:

„Światowa Organizacja Zdrowia już w 2016 roku opublikowała raport na temat rakotwórczych właściwości czerwonego i przetworzonego mięsa. Przetworzone mięso zostało zaklasyfikowane do grupy 1 razem z m.in. azbestem i tytoniem, co oznacza, że istnieją wystarczające dowody ich rakotwórczego działania u ludzi. Najwyższy czas, aby konsumenci byli rzetelnie informowani o konsekwencjach, które może nieść ze sobą regularne spożywanie określonych produktów”.

Tutaj link do petycji.

Źródło:
Rock CL, Thomson C, Gansler T, et al. American Cancer Society Guideline for Diet and Physical Activity for Cancer Prevention. CA Cancer J Clin. Opublikowano online 9 czerwca 2020 roku.

Featured
Anglia żegna plastikowe słomki Przeczytasz w numerze 10/2020 Ogrzej mnie Magiczna witamina Nie chudnę, mam hashi Omlet forever!

Anglia żegna plastikowe słomki

Już jutro wchodzi w Anglii w życie stosowania plastikowych słomek, mieszadełek i patyczków do uszu. …

czytaj więcej

Przeczytasz w numerze 10/2020

Nowy numer już w kioskach. Zobaczcie, co dla Was mamy!
TO JUŻ 10 LAT! – felieton redaktora naczelne…

czytaj więcej

Ogrzej mnie

Październik to czas, kiedy warto wyciągnąć z szafy ciepłe swetry, a w kuchni sięgnąć po przepisy na …

czytaj więcej

Magiczna witamina

Kojarzy się z cytrusami i wszystkim, co kwaśne w smaku. Jest uważana za najlepszą broń przeciwko sez…

czytaj więcej

Nie chudnę, mam hashi

Hashimoto, czyli autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, aż 10–20 razy częściej dotyka kobiety, a ryz…

czytaj więcej

Omlet forever!

W wielu domach omlet obsługuje zarówno śniadanie, obiad, jak i kolacja. Danie to otwiera niesamowite…

czytaj więcej
Facebook