[wppb-login]

Eksperci: ograniczmy czerwone mięso!

Weronika Książek
Sierpień05/ 2020

American Cancer Society wzywa do ograniczenia czerwonego i przetworzonego mięsa.

Opublikowane ostatnio wytyczne na temat diety i aktywności fizycznej autorstwa American Cancer Society wzywają do spożywania większej ilości produktów pochodzenia roślinnego oraz wykluczenia lub znacznego ograniczenia czerwonego i przetworzonego mięsa w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka. Wytyczne opracowane przez krajowy panel ekspertów w dziedzinie badań nad rakiem, polityki publicznej i profilaktyki podają zalecane wzorce żywieniowe, które mogą pomóc zapobiec zachorowaniu na raka.

Oprócz podkreślania znaczenia aktywności fizycznej i utrzymywania zdrowej wagi, zalecenia koncentrują się na jedzeniu owoców, warzyw, roślin strączkowych i produktów pełnoziarnistych o dużej zawartości składników odżywczych oraz na ograniczaniu lub wykluczaniu czerwonego i przetworzonego mięsa. Badania konsekwentnie łączą podane przez organizację wzorce żywieniowe ze zmniejszonym ryzykiem raka, śmierci i chorób przewlekłych oraz z lepszym wpływem na środowisko. Raport wzywa również do tworzenia inicjatyw społecznych i praw, które zapewnią lepszy dostęp do zdrowej żywności.

Przy okazji wciąż gorąco zachęcamy do podpisywania petycji dotyczącej oznaczania przetworzonych produktów mięsnych jako rakotwórcze stworzonej przez kampanię VivaZdrowie. Jak mówi Anna Żuchniewicz, koordynatorka kampanii i inicjatorka petycji:

„Światowa Organizacja Zdrowia już w 2016 roku opublikowała raport na temat rakotwórczych właściwości czerwonego i przetworzonego mięsa. Przetworzone mięso zostało zaklasyfikowane do grupy 1 razem z m.in. azbestem i tytoniem, co oznacza, że istnieją wystarczające dowody ich rakotwórczego działania u ludzi. Najwyższy czas, aby konsumenci byli rzetelnie informowani o konsekwencjach, które może nieść ze sobą regularne spożywanie określonych produktów”.

Tutaj link do petycji.

Źródło:
Rock CL, Thomson C, Gansler T, et al. American Cancer Society Guideline for Diet and Physical Activity for Cancer Prevention. CA Cancer J Clin. Opublikowano online 9 czerwca 2020 roku.

Featured
Pandemia dobra dla ptaków morskich. Miały wreszcie święty spokój Wakacje: sezon na porzucanie zwierząt egzotycznych Francja zakaże mielenia żywych kurcząt Zakaz petard aż do Sylwestra. Projekt w Sejmie Wirtualne zwierzęta w cyrku. Trend trafił też do Polski Ukraina – dobre zmiany dla zwierząt!

Pandemia dobra dla ptaków morskich. Miały wreszcie święty spokój

Na angielskich Wyspach Farne populacje ptaków nadmorskich, takich jak np. rybitwy popielate, wykorzy…

czytaj więcej

Wakacje: sezon na porzucanie zwierząt egzotycznych

Jak wiadomo, latem wskaźnik porzuceń zwierząt domowych wzrasta o około 40 proc. Ale zwierzęta egzoty…

czytaj więcej

Francja zakaże mielenia żywych kurcząt

Jak donosi Reuters, od 2022 r. francuscy hodowcy będą musieli być wyposażeni w urządzenia do wykrywa…

czytaj więcej

Zakaz petard aż do Sylwestra. Projekt w Sejmie

Koalicja Obywatelska złożyła do Sejmu projekt zmiany ustawy o materiałach wybuchowych do użytku cywi…

czytaj więcej

Wirtualne zwierzęta w cyrku. Trend trafił też do Polski

Cyrk Wictoria jest pierwszym w Polsce i trzecim w Europie, który w swoich występach wykorzystuje hol…

czytaj więcej

Ukraina – dobre zmiany dla zwierząt!

Ukraiński parlament przyjął progresywną ustawę zaostrzającą kary za znęcanie się nad zwierzętami i w…

czytaj więcej
Facebook