[wppb-login]

Eksperci: ograniczmy czerwone mięso!

Weronika Książek
sierpień05/ 2020

American Cancer Society wzywa do ograniczenia czerwonego i przetworzonego mięsa.

Opublikowane ostatnio wytyczne na temat diety i aktywności fizycznej autorstwa American Cancer Society wzywają do spożywania większej ilości produktów pochodzenia roślinnego oraz wykluczenia lub znacznego ograniczenia czerwonego i przetworzonego mięsa w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka. Wytyczne opracowane przez krajowy panel ekspertów w dziedzinie badań nad rakiem, polityki publicznej i profilaktyki podają zalecane wzorce żywieniowe, które mogą pomóc zapobiec zachorowaniu na raka.

Oprócz podkreślania znaczenia aktywności fizycznej i utrzymywania zdrowej wagi, zalecenia koncentrują się na jedzeniu owoców, warzyw, roślin strączkowych i produktów pełnoziarnistych o dużej zawartości składników odżywczych oraz na ograniczaniu lub wykluczaniu czerwonego i przetworzonego mięsa. Badania konsekwentnie łączą podane przez organizację wzorce żywieniowe ze zmniejszonym ryzykiem raka, śmierci i chorób przewlekłych oraz z lepszym wpływem na środowisko. Raport wzywa również do tworzenia inicjatyw społecznych i praw, które zapewnią lepszy dostęp do zdrowej żywności.

Przy okazji wciąż gorąco zachęcamy do podpisywania petycji dotyczącej oznaczania przetworzonych produktów mięsnych jako rakotwórcze stworzonej przez kampanię VivaZdrowie. Jak mówi Anna Żuchniewicz, koordynatorka kampanii i inicjatorka petycji:

„Światowa Organizacja Zdrowia już w 2016 roku opublikowała raport na temat rakotwórczych właściwości czerwonego i przetworzonego mięsa. Przetworzone mięso zostało zaklasyfikowane do grupy 1 razem z m.in. azbestem i tytoniem, co oznacza, że istnieją wystarczające dowody ich rakotwórczego działania u ludzi. Najwyższy czas, aby konsumenci byli rzetelnie informowani o konsekwencjach, które może nieść ze sobą regularne spożywanie określonych produktów”.

Tutaj link do petycji.

Źródło:
Rock CL, Thomson C, Gansler T, et al. American Cancer Society Guideline for Diet and Physical Activity for Cancer Prevention. CA Cancer J Clin. Opublikowano online 9 czerwca 2020 roku.

Featured
Jaką żywność roślinną wybierają Polacy? Food trendy: wegańskie jedzenie będzie podbijać restauracje w 2022 Roślinny kurczak od Beyonda w KFC - nie dla wegan? UE w 2022 roku stawia na promocję diety roślinnej Veganzone: platforma społecznościowa dla wegan! Roślinny styczeń – to proste z apką Zostań Wege!

Jaką żywność roślinną wybierają Polacy?

Jak wskazuje ProVeg Polska, w naszym kraju obecnie najszybciej rozwija się sektor zamienników ryb i …

czytaj więcej

Food trendy: wegańskie jedzenie będzie podbijać restauracje w 2022

„Raport Food Trendów” redakcji Food Service nie pozostawia złudzeń: roślinne jedzenie wchodzi na sta…

czytaj więcej

Roślinny kurczak od Beyonda w KFC - nie dla wegan?

Beyond Fried Chicken czyli roślinne nuggetsy na razie sprzedawane mają być tylko w USA w ponad 4 tys…

czytaj więcej

UE w 2022 roku stawia na promocję diety roślinnej

Jak informuje Proveg, polityka promocyjna Unii Europejskiej w 2022 ma kręcić się wokół zachęcania do…

czytaj więcej

Veganzone: platforma społecznościowa dla wegan!

Porady, przepisy, polecenia lokali gastronomicznych, ciekawe wydarzenia i zawieranie znajomości – cz…

czytaj więcej

Roślinny styczeń – to proste z apką Zostań Wege!

Co roku na całym świecie tysiące osób podejmują styczniowe wyzwanie, by choć na miesiąc porzucić mię…

czytaj więcej
Facebook