[wppb-login]

Samorządowcy w Londynie: stawiamy na bezmięsny catering

Weronika Książek
Lipiec30/ 2020

Rada dzielnicy Enfield w Londynie postanowiła wyeliminować mięso z menu na organizowanych przez siebie imprezach. Od grudnia na wszelkich wydarzeniach będą serwowane wyłącznie posiłki wegetariańskie i wegańskie.

Ma to związek z tegorocznym „action planem”, w którym jednym z celów znalazła się walka ze kryzysem klimatycznym. Ian Barnes, zastępca przewodniczącego Rady Enfield oświadczył, że władze lokalne chcą osiągnąć neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla do 2030 roku.

Sam Calvert z The Vegan Society powiedziała dziennikowi London Evening Standard, że społeczeństwo z zadowoleniem przyjmuje decyzję Rady Enfield.

– Porównanie wyprodukowanej jak najmniej szkodliwie dla środowiska wołowiny z białkiem roślinnym, takim jak groszek, pokazuje, że wołowina jest odpowiedzialna za zużycie sześć razy więcej gazów cieplarnianych i 36 razy więcej ziemi – powiedziała Calvert.

Decyzja Rady spotkała się jednak również z krytyką – Mo Metcalf-Fisher z Countryside Alliance nazwał decyzję zakazu spożywania mięsa „okropnym posunięciem”. Napisał na Twitterze: „Ten zakaz pokazuje, że [Rada Enfield] nie rozumie, jak produkuje się mięso w tym kraju. Dzięki brytyjskim praktykom rolniczym należy do najbardziej zrównoważonych na świecie. Nic dziwnego, że konsultacje społeczne dotyczące tego jednego… okropnego posunięcia były ograniczone”.

Nie ulega jednak wątpliwości, że decyzja Rady to właściwy krok w stronę neutralności klimatycznej – a także do zmniejszenia cierpienia zwierząt!

AB

Featured
Matki Matkom: Karolina Rynek wegańskich serów powiększy się o 300 proc. Boliwia: pierwszy wegański sklep "mięsny" z tradycyjnymi potrawami Eksperci: ograniczmy czerwone mięso! Wegańskie Chiny – czy to realne? Podejmij beznabiałowy challenge!

Matki Matkom: Karolina

Oto jedna z wielu historii opublikowanych na profilu kampanii Białe kłamstwa w ramach projektu #Matk…

czytaj więcej

Rynek wegańskich serów powiększy się o 300 proc.

Przewiduje się, że wegański przemysł serowy wzrośnie o ponad 300 proc. do 2030 roku.

Nic dziwnego…

czytaj więcej

Boliwia: pierwszy wegański sklep "mięsny" z tradycyjnymi potrawami

W Santa Cruz w Boliwii otwarto niedawno pierwszy wegański sklep „mięsny”, połączony z restauracją se…

czytaj więcej

Eksperci: ograniczmy czerwone mięso!

American Cancer Society wzywa do ograniczenia czerwonego i przetworzonego mięsa.

Opublikowane ost…

czytaj więcej

Wegańskie Chiny – czy to realne?

O tym, że wystąpieniu pandemii COVID-19 „pomogły” tzw. mokre targi, na których sprzedawane są zwierz…

czytaj więcej

Podejmij beznabiałowy challenge!

Badania wykazują, że trzy porcje mleka dziennie mogą zwiększyć ryzyko raka piersi nawet o 80 proc., …

czytaj więcej
Facebook