[wppb-login]

Weganizm korzystny dla cukrzyków

Weronika Książek
Lipiec27/ 2020

Dieta roślinna pomaga zwalczać cukrzycę typu 1 i poprawia wrażliwość insulinową – mówi dr Hana Kahleova, dyrektorka ds. badań klinicznych z amerykańskiego Komitetu Lekarskiego ds. Odpowiedzialnej Medycyny.

Do tej pory wieloletnie badania udowodniły, że dieta wegańska jest korzystna dla osób zmagających się z cukrzycą typu 2, teraz sztab naukowców udowodnił, że dieta bogata w złożone węglowodany poprawia także szereg wskaźników zdrowotnych u chorych na cukrzycę typu 1.

Studia przypadków zostały przeprowadzone przez naukowców z Komitetu Lekarskiego ds. Odpowiedzialnej Medycyny i zostały opublikowane w Journal of Diabetes & Metabolism.

Jedno ze studiów przypadku dotyczyło pacjentki z cukrzycą typu 1. W tamtym czasie jej HbA1c wynosiło 8,7 proc. Początkowo przeszła na dietę niskowęglowodanową (przy spożyciu mniej niż 30 gramów węglowodanów dziennie), wysokotłuszczową dietę bogatą w mięso i nabiał. Jej poziom cukru we krwi ustabilizował się, ale potrzebowała więcej insuliny na każdy gram spożytych węglowodanów. Jej całkowity cholesterol również wzrósł z 175 do 221 mg/dl.

Po przejściu na dietę całkowicie roślinną, była w stanie zmniejszyć dawkę insuliny. Zanotowano również spadek poziomu cholesterolu.

„To badanie podważa błędne przekonanie, że węglowodany są wrogiem dla chorych na cukrzycę. Pacjentka w tym studium przypadku doświadczyła czegoś odwrotnego: dodanie do diety większej ilości zdrowych węglowodanów ustabilizowało jej kontrolę glikemii, zmniejszyło jej zapotrzebowanie na insulinę i poprawiło jej ogólny stan zdrowia” – powiedziała dr Kahleova.

Badania wykazały również, że osoby, które stosują dietę roślinną, są o połowę mniej narażone na ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w porównaniu z osobami, których dieta zawiera produkty odzwierzęce.

AB

Featured
Matki Matkom: Karolina Rynek wegańskich serów powiększy się o 300 proc. Boliwia: pierwszy wegański sklep "mięsny" z tradycyjnymi potrawami Eksperci: ograniczmy czerwone mięso! Wegańskie Chiny – czy to realne? Podejmij beznabiałowy challenge!

Matki Matkom: Karolina

Oto jedna z wielu historii opublikowanych na profilu kampanii Białe kłamstwa w ramach projektu #Matk…

czytaj więcej

Rynek wegańskich serów powiększy się o 300 proc.

Przewiduje się, że wegański przemysł serowy wzrośnie o ponad 300 proc. do 2030 roku.

Nic dziwnego…

czytaj więcej

Boliwia: pierwszy wegański sklep "mięsny" z tradycyjnymi potrawami

W Santa Cruz w Boliwii otwarto niedawno pierwszy wegański sklep „mięsny”, połączony z restauracją se…

czytaj więcej

Eksperci: ograniczmy czerwone mięso!

American Cancer Society wzywa do ograniczenia czerwonego i przetworzonego mięsa.

Opublikowane ost…

czytaj więcej

Wegańskie Chiny – czy to realne?

O tym, że wystąpieniu pandemii COVID-19 „pomogły” tzw. mokre targi, na których sprzedawane są zwierz…

czytaj więcej

Podejmij beznabiałowy challenge!

Badania wykazują, że trzy porcje mleka dziennie mogą zwiększyć ryzyko raka piersi nawet o 80 proc., …

czytaj więcej
Facebook