[wppb-login]

Weganizm korzystny dla cukrzyków

Weronika Książek
Lipiec27/ 2020

Dieta roślinna pomaga zwalczać cukrzycę typu 1 i poprawia wrażliwość insulinową – mówi dr Hana Kahleova, dyrektorka ds. badań klinicznych z amerykańskiego Komitetu Lekarskiego ds. Odpowiedzialnej Medycyny.

Do tej pory wieloletnie badania udowodniły, że dieta wegańska jest korzystna dla osób zmagających się z cukrzycą typu 2, teraz sztab naukowców udowodnił, że dieta bogata w złożone węglowodany poprawia także szereg wskaźników zdrowotnych u chorych na cukrzycę typu 1.

Studia przypadków zostały przeprowadzone przez naukowców z Komitetu Lekarskiego ds. Odpowiedzialnej Medycyny i zostały opublikowane w Journal of Diabetes & Metabolism.

Jedno ze studiów przypadku dotyczyło pacjentki z cukrzycą typu 1. W tamtym czasie jej HbA1c wynosiło 8,7 proc. Początkowo przeszła na dietę niskowęglowodanową (przy spożyciu mniej niż 30 gramów węglowodanów dziennie), wysokotłuszczową dietę bogatą w mięso i nabiał. Jej poziom cukru we krwi ustabilizował się, ale potrzebowała więcej insuliny na każdy gram spożytych węglowodanów. Jej całkowity cholesterol również wzrósł z 175 do 221 mg/dl.

Po przejściu na dietę całkowicie roślinną, była w stanie zmniejszyć dawkę insuliny. Zanotowano również spadek poziomu cholesterolu.

„To badanie podważa błędne przekonanie, że węglowodany są wrogiem dla chorych na cukrzycę. Pacjentka w tym studium przypadku doświadczyła czegoś odwrotnego: dodanie do diety większej ilości zdrowych węglowodanów ustabilizowało jej kontrolę glikemii, zmniejszyło jej zapotrzebowanie na insulinę i poprawiło jej ogólny stan zdrowia” – powiedziała dr Kahleova.

Badania wykazały również, że osoby, które stosują dietę roślinną, są o połowę mniej narażone na ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w porównaniu z osobami, których dieta zawiera produkty odzwierzęce.

AB

Featured
Zadbaj o Pupila - kampania edukacyjna Nowa Zelandia: powstało mięso z konopi Tęsknota. Co czuje pies w schronisku Mamy progres, choć nie jest idealnie. O "Piątce dla zwierząt" [Vege premium] "Kiss the ground". Dziś premiera wyjątkowego dokumentu Rewolucja dla zwierząt!

Zadbaj o Pupila - kampania edukacyjna

Kochasz swojego zwierzaka? Dbaj o niego! Z inicjatywy The Point startuje kolejna odsłona Kampanii ed…

czytaj więcej

Nowa Zelandia: powstało mięso z konopi

Nowozelandzki startup Sustainable Foods, znany z produkcji pod szyldem The Craft Meat Co., wprowadza…

czytaj więcej

Tęsknota. Co czuje pies w schronisku

Już zapomniał ile czasu spędził w schronisku. Kiedy tu trafił był przekonany, że to tylko na chwilę,…

czytaj więcej

Mamy progres, choć nie jest idealnie. O "Piątce dla zwierząt" [Vege premium]

Nie wszystkich satysfakcjonuje „Piątka dla zwierząt”. Jednak to ogromny postęp, mimo że nie stanowi …

czytaj więcej

"Kiss the ground". Dziś premiera wyjątkowego dokumentu

Macie dosyć ponurych filmów dokumentalnych dotyczących katastrofy klimatycznej? Słuchanie o tym, jak…

czytaj więcej

Rewolucja dla zwierząt!

Sejm przyjął nowelizację zakazującą m.in. chowu zwierząt na futra i ograniczającą ubój rytualny.

czytaj więcej
Facebook