Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Greta z prestiżową nagrodą. Przekaże pieniądze na ratowanie klimatu

lipiec 23 2020

Greta Thunberg otrzymała prestiżową nagrodę od Fundacji Galusta Gulbenkiana dla osób zaangażowanych w ratowanie planety. 17-letnia aktywistka dostałą milion euro. Zapowiedziała już, że całość nagrody przekaże organizacjom walczącym z kryzysem ekologicznym.

Greta zapowiedziała, że pierwsze dwie darowizny w wysokości 100 tysięcy euro każda, trafią odpowiednio na projekt do SOS Amazonia – kampanii crowdfundingowej, której celem jest zakup materiałów medycznych i świadczenie usług telemedycznych mieszkańcom brazylijskiego lasu deszczowego, a także do Fundacji Stop Ecocide. Ta organizacja z kolei stara się o to, by osoby i firmy odpowiedzialne za niszczenie środowiska naturalnego na wielką skalę mogły być sądzone przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze. Jak Greta rozdysponuje resztę pieniędzy, na razie nie wiemy. Aktywistka zapowiedziała jednak, że nagrodę w całości przekaże na szczytne cele związane z ochroną środowiska i klimatu.

Nagroda Fundacji Galusta Gulbenkiana przyznana została po raz pierwszy. Greta pokonała 135 innych nominowanych, pochodzących z 46 różnych krajów świata. Uznano, że jest ona “jedną z najbardziej niezwykłych postaci naszych czasów” z racji tego, że udało jej się zaktywizować młodzież na całym świecie i obudzić w niej świadomość klimatyczną.

WK