[wppb-login]

Mięso do lamusa!

Weronika Książek
Lipiec05/ 2020

Patrick Brown, szef Impossible Foods, wieszczy rychły koniec ery mięsnej. Według założyciela koncernu, w ciągu maksymalnie piętnastu lat, branża mięsa upadnie, bo roślinne zamienniki całkowicie wyeliminują produkty mięsne.

W wywiadzie dla programu „Mad Money”, w amerykańskiej telewizji CNBC Brown powiedział: – Z żywieniowego punktu widzenia nasze produkty odpowiadają jakości białka i zawartości produktów zwierzęcych, które zastępują – i dodał: – Nasz produkt jest wyraźnym zwycięzcą z punktu widzenia zdrowia i żywienia.

Prezes Impossible Food jest zdania, że świadomość społeczeństwa rośnie, w związku z czym transformacja sposobu żywienia jest nieunikniona. Na potwierdzenie skali tych tej zmian, Impossible Foods podpisało umowę z siecią Starbucks odnośnie wprowadzenia do większości amerykańskich restauracji tej sieci wegetariańskiej kanapki Impossible Breakfast Sandwich.

Firmie szczególnie zależało na przedostaniu się ze swoimi produktami do sieci Starbucks z uwagi na fakt, że aż 1/3 ludzi w wieku 18-29 lat odwiedza jej restauracje co najmniej raz w miesiącu, a ta grupa wiekowa stanowi docelową klientelę Impossible Foods.

Warto odnotować, że Impossible Foods znalazła się w rankingu CNBC 2020 Disruptor 50, na którym figurują firmy będące w epicentrum globalnych zmian. To wiele mówi o pozycji marek roślinnych na światowych rynkach!

AB

Featured
Matki Matkom: Karolina Rynek wegańskich serów powiększy się o 300 proc. Boliwia: pierwszy wegański sklep "mięsny" z tradycyjnymi potrawami Eksperci: ograniczmy czerwone mięso! Wegańskie Chiny – czy to realne? Podejmij beznabiałowy challenge!

Matki Matkom: Karolina

Oto jedna z wielu historii opublikowanych na profilu kampanii Białe kłamstwa w ramach projektu #Matk…

czytaj więcej

Rynek wegańskich serów powiększy się o 300 proc.

Przewiduje się, że wegański przemysł serowy wzrośnie o ponad 300 proc. do 2030 roku.

Nic dziwnego…

czytaj więcej

Boliwia: pierwszy wegański sklep "mięsny" z tradycyjnymi potrawami

W Santa Cruz w Boliwii otwarto niedawno pierwszy wegański sklep „mięsny”, połączony z restauracją se…

czytaj więcej

Eksperci: ograniczmy czerwone mięso!

American Cancer Society wzywa do ograniczenia czerwonego i przetworzonego mięsa.

Opublikowane ost…

czytaj więcej

Wegańskie Chiny – czy to realne?

O tym, że wystąpieniu pandemii COVID-19 „pomogły” tzw. mokre targi, na których sprzedawane są zwierz…

czytaj więcej

Podejmij beznabiałowy challenge!

Badania wykazują, że trzy porcje mleka dziennie mogą zwiększyć ryzyko raka piersi nawet o 80 proc., …

czytaj więcej
Facebook