[wppb-login]

Ważny dokument: epidemie od 1900 to wynik wykorzystywania zwierząt

Weronika Książek
czerwiec30/ 2020

Autorzy nowej, popartej przez lekarzy białej księgi twierdzą, że od 1900 roku „większość, jeśli nie wszystkie” duże epidemie chorób zakaźnych na świecie były związane z wykorzystywaniem zwierząt.

Artykuł „COVID-19 and Animal Exploitation: Preventing the Next Global Pandemic” został opracowany przez organizację na rzecz zwierząt Surge i zrecenzowany przez doktora Michaela Gregera – wiodącego lekarza i zwolennika diety roślinnej z doświadczeniem w chorobach zakaźnych. Jego nowa książka pt. „Jak przetrwać pandemię” jest już dostępna* (nie ma związku z Surge ani z białą księgą).

Szczegółowy 13-stronicowy dokument „ustanawia podstawowe zasady pandemii i chorób odzwierzęcych przed badaniem wszystkich głównych chorób odzwierzęcych od przełomu XIX i XX wieku – od 1918 grypy (H1N1) i HIV, po ebolę i SARS-CoV-2 – w obrębie kontekstu eksploatacji zwierząt”.

„Przekonujący argument”

Według Surge, artykuł – na który duży wpływ wywarł odcinek podcastu Eda Wintersa Disclosure, w którym gospodarz przeprowadził wywiad z doktorem Gregerem – przedstawia „przekonujący argument” za zaprzestaniem wykorzystywania zwierząt poprzez ujawnienie roli intensywnego rolnictwa w przenoszeniu chorób zakaźnych, a także jego roli w nabieraniu oporności na antybiotyki.

Następna pandemia, ostrzegają autorzy białej księgi, może mieć „znacznie poważniejsze konsekwencje niż obecna pandemia koronawirusa”. Wzywają też czytelników do podzielenia się dokumentem z przyjaciółmi i rodziną.

Zmniejsz ryzyko przyszłych pandemii

W oświadczeniu przesłanym do Plant Based News Ed Winters, jeden z dyrektorów Surge, powiedział: „Podczas obecnej pandemii COVID-19 musimy wykorzystać ten czas i zrobić wszystko co w naszej mocy, aby ograniczyć ryzyko przyszłej pandemii. Jak dowodzi nasza biała księga, przejście na weganizm i zlikwidowanie hodowli zwierząt oraz innych sektorów wykorzystujących zwierzęta jest największym krokiem, jaki możemy podjąć, aby zmniejszyć przyszłe ryzyko pandemii”.

„Niewyobrażalne cierpienie”

Meżczyzna dodał, że COVID-19 spowodował „niewyobrażalne cierpienie, ból i udrękę” – mimo że wskaźnik śmiertelności podczas pandemii „nie zbliża się” nawet do wielu najniebezpieczniejszych chorób odzwierzęcych.
Winters wspomniał o „odmianach ptasiej grypy o śmiertelności sięgającej 30 i 60 procent – znacznie bardziej niebezpiecznych niż obecna pandemia”.

Mężczyzna ostatecznie podsumował sytuację w następujący sposób: „W naszym obecnym świecie dyskusja na temat pandemii nigdy nie skupia na tym, czy, ale kiedy. Musimy działać teraz, bo jeśli tego nie zrobimy, nie wiadomo, jak niebezpieczna może być następna pandemia”.

* „Jak przetrwać pandemię” jest dostępny na Kindle i w formacie audiobooka oraz w miękkiej oprawie od 20 sierpnia.

  • Tekst: Klaus Mitchell
  • Tłumaczenie: Agnieszka Filip
  • Źródło: Plant Based News
Featured
Polscy żeglarze uratowali delfina zaplątanego w sieć rybacką Dzieje się: roślinna dieta dla masowego konsumenta Birdlife: co 5. gatunek ptaków w Europie zagrożony Raport: w Polsce rośnie sprzedaż roślinnych zamienników, spada sprzedaż mięsa Koniec z zarabianiem na negowaniu zmian klimatu! Raport Compassion Polska w Światowy Dzień Ośmiornicy

Polscy żeglarze uratowali delfina zaplątanego w sieć rybacką

Jak donoszą media, załoga polskiego jachtu „Pszczółka” pomogła delfinowi zaplątanemu w sieć rybacką …

czytaj więcej

Dzieje się: roślinna dieta dla masowego konsumenta

Spełnia się sen wielu wegan: podczas konferencji Plant-Powered Perspectives analityczka z firmy Mint…

czytaj więcej

Birdlife: co 5. gatunek ptaków w Europie zagrożony

Organizacja BirdLife opublikowała raport, z którego wynika, że populacje europejskich ptaków kurczą …

czytaj więcej

Raport: w Polsce rośnie sprzedaż roślinnych zamienników, spada sprzedaż mięsa

Według danych Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia, cytowanych przez portal Noizz, mamy powody do…

czytaj więcej

Koniec z zarabianiem na negowaniu zmian klimatu!

Youtube i Google wypowiedziały wojnę fake newsom dotyczącym zmian klimatycznych. Uniemożliwią monety…

czytaj więcej

Raport Compassion Polska w Światowy Dzień Ośmiornicy

8 października, w Światowy Dzień Ośmiornicy fundacja Compassion Polska publikuje swój raport „Przemy…

czytaj więcej
Facebook