Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Ważny dokument: epidemie od 1900 to wynik wykorzystywania zwierząt

czerwiec 30 2020

Autorzy nowej, popartej przez lekarzy białej księgi twierdzą, że od 1900 roku „większość, jeśli nie wszystkie” duże epidemie chorób zakaźnych na świecie były związane z wykorzystywaniem zwierząt.

Artykuł “COVID-19 and Animal Exploitation: Preventing the Next Global Pandemic” został opracowany przez organizację na rzecz zwierząt Surge i zrecenzowany przez doktora Michaela Gregera – wiodącego lekarza i zwolennika diety roślinnej z doświadczeniem w chorobach zakaźnych. Jego nowa książka pt. „Jak przetrwać pandemię” jest już dostępna* (nie ma związku z Surge ani z białą księgą).

Szczegółowy 13-stronicowy dokument „ustanawia podstawowe zasady pandemii i chorób odzwierzęcych przed badaniem wszystkich głównych chorób odzwierzęcych od przełomu XIX i XX wieku – od 1918 grypy (H1N1) i HIV, po ebolę i SARS-CoV-2 – w obrębie kontekstu eksploatacji zwierząt”.

„Przekonujący argument”

Według Surge, artykuł – na który duży wpływ wywarł odcinek podcastu Eda Wintersa Disclosure, w którym gospodarz przeprowadził wywiad z doktorem Gregerem – przedstawia „przekonujący argument” za zaprzestaniem wykorzystywania zwierząt poprzez ujawnienie roli intensywnego rolnictwa w przenoszeniu chorób zakaźnych, a także jego roli w nabieraniu oporności na antybiotyki.

Następna pandemia, ostrzegają autorzy białej księgi, może mieć „znacznie poważniejsze konsekwencje niż obecna pandemia koronawirusa”. Wzywają też czytelników do podzielenia się dokumentem z przyjaciółmi i rodziną.

Zmniejsz ryzyko przyszłych pandemii

W oświadczeniu przesłanym do Plant Based News Ed Winters, jeden z dyrektorów Surge, powiedział: „Podczas obecnej pandemii COVID-19 musimy wykorzystać ten czas i zrobić wszystko co w naszej mocy, aby ograniczyć ryzyko przyszłej pandemii. Jak dowodzi nasza biała księga, przejście na weganizm i zlikwidowanie hodowli zwierząt oraz innych sektorów wykorzystujących zwierzęta jest największym krokiem, jaki możemy podjąć, aby zmniejszyć przyszłe ryzyko pandemii”.

„Niewyobrażalne cierpienie”

Meżczyzna dodał, że COVID-19 spowodował „niewyobrażalne cierpienie, ból i udrękę” – mimo że wskaźnik śmiertelności podczas pandemii „nie zbliża się” nawet do wielu najniebezpieczniejszych chorób odzwierzęcych.
Winters wspomniał o „odmianach ptasiej grypy o śmiertelności sięgającej 30 i 60 procent – znacznie bardziej niebezpiecznych niż obecna pandemia”.

Mężczyzna ostatecznie podsumował sytuację w następujący sposób: „W naszym obecnym świecie dyskusja na temat pandemii nigdy nie skupia na tym, czy, ale kiedy. Musimy działać teraz, bo jeśli tego nie zrobimy, nie wiadomo, jak niebezpieczna może być następna pandemia”.

* “Jak przetrwać pandemię” jest dostępny na Kindle i w formacie audiobooka oraz w miękkiej oprawie od 20 sierpnia.

  • Tekst: Klaus Mitchell
  • Tłumaczenie: Agnieszka Filip
  • Źródło: Plant Based News