[wppb-login]

Veganbanda: mamie jeszcze nie pokazałam

Weronika Książek
Czerwiec28/ 2020

W tym sezonie na wegańskich stołach królować będą tradycyjne smaki. Ida Kulawik, autorka wydanej właśnie nakładem wydawnictwa Dwie Siostry książki „Roślinna kuchnia polska”, zdradza swoje sposoby, jak odchudzić tradycyjne dania.

Jakie są Pani najwcześniejsze wspomnienia związane z kuchnią?

Kuchnia mojej mamy była raczej tradycyjna, ale bardzo różnorodna. Pamiętam, że jako dziecko lubiłam prawie wszystko. Uwielbiałam dodatki do obiadu: kalarepę na gęsto, buraczki tarte, groszek z marchewką, mizerię, a nawet szpinak, ku zdziwieniu innych dzieci w przedszkolu. Wszystkie warzywa pochodziły z naszej działki, na którą wysyłała mnie mama – przed obiadem po marchewkę lub rzodkiewkę na surówkę. Co ciekawe, nigdy nie przepadałam za ziemniakami i zaczęłam odkrywać je na nowo, dopiero gdy przeszłam na wegetarianizm. W zasadzie to zaczęłam gotować, kiedy przestałam jeść mięso. Zbiegło się to z wyjazdem na studia, więc nie miałam specjalnie innego wyjścia. W tym czasie roślinne produkty były rzadkością i nie smakowały tak dobrze jak te, które znajdziemy teraz. Dostępne (i to nie wszędzie) były głównie kotlety sojowe i niezbyt smaczne mleko sojowe czy pasztety. Wegetarianie i weganie byli więc zdani wyłącznie na swoją kreatywność. Gotowanie od razu mi się spodobało i szybko zaczęłam eksperymenty – z różnymi skutkami. Nigdy nie korzystałam z przepisów, więc efekty były raz lepsze, raz gorsze. Pamiętam, że czasem dzwoniłam do mamy, pytając o totalne podstawy kulinarne. Zaczynałam od najłatwiejszych rzeczy, dań jednogarnkowych, gulaszy warzywnych, zup, wszelkiego rodzaju potrawek. Kierowałam się sezonowością warzyw, tak pozostało zresztą do dziś.

Zaloguj się i czytaj dalej po wykupieniu prenumeraty 😉 "Będzie Pan zadowolony!". Wykup dostęp do najpopularniejszego magazynu dla wegan, wegetarian i miłośników zwierząt - poznaj dobre strony życia!

SUBSKRYBUJ TUTAJ

Nie chcesz prenumerować? Na naszej stronie znajdziesz również ciekawe darmowe treści. Możesz też:

 

 

 

 

 

Komentarze

Featured
Weganie = introwertycy? Mięso do lamusa! Ważny dokument: epidemie od 1900 to wynik wykorzystywania zwierząt Plantcraft: wegańskie mięso z bananów Argentyna: wzrost populacji zagrożonych jaguarów Paul McCartney: Proszę, przestańcie jeść mięso!

Weganie = introwertycy?

Badania przeprowadzone przez naukowców z Instytutu Nauk Humanistycznych i Mózgu Maxa Plancka oraz Sz…

czytaj więcej

Mięso do lamusa!

Patrick Brown, szef Impossible Foods, wieszczy rychły koniec ery mięsnej. Według założyciela koncern…

czytaj więcej

Ważny dokument: epidemie od 1900 to wynik wykorzystywania zwierząt

Autorzy nowej, popartej przez lekarzy białej księgi twierdzą, że od 1900 roku „większość, jeśli nie …

czytaj więcej

Plantcraft: wegańskie mięso z bananów

Węgierski startup Plantcraft stworzył gamę bezmięsnych wędlin i pasztetów z zielonych bananów (to po…

czytaj więcej

Argentyna: wzrost populacji zagrożonych jaguarów

Lokalne organizacje prozwierzęce świętują sukces: po 15 latach obserwacji zagrożonej populacji jagua…

czytaj więcej

Paul McCartney: Proszę, przestańcie jeść mięso!

Paul McCartney mówi, że jego urodzinowym życzeniem jest, aby wszyscy przestali jeść zwierzęta.

czytaj więcej
Facebook