[wppb-login]

Veganbanda: mamie jeszcze nie pokazałam

Weronika Książek
czerwiec28/ 2020

W tym sezonie na wegańskich stołach królować będą tradycyjne smaki. Ida Kulawik, autorka wydanej właśnie nakładem wydawnictwa Dwie Siostry książki „Roślinna kuchnia polska”, zdradza swoje sposoby, jak odchudzić tradycyjne dania.

Jakie są Pani najwcześniejsze wspomnienia związane z kuchnią?

Kuchnia mojej mamy była raczej tradycyjna, ale bardzo różnorodna. Pamiętam, że jako dziecko lubiłam prawie wszystko. Uwielbiałam dodatki do obiadu: kalarepę na gęsto, buraczki tarte, groszek z marchewką, mizerię, a nawet szpinak, ku zdziwieniu innych dzieci w przedszkolu. Wszystkie warzywa pochodziły z naszej działki, na którą wysyłała mnie mama – przed obiadem po marchewkę lub rzodkiewkę na surówkę. Co ciekawe, nigdy nie przepadałam za ziemniakami i zaczęłam odkrywać je na nowo, dopiero gdy przeszłam na wegetarianizm. W zasadzie to zaczęłam gotować, kiedy przestałam jeść mięso. Zbiegło się to z wyjazdem na studia, więc nie miałam specjalnie innego wyjścia. W tym czasie roślinne produkty były rzadkością i nie smakowały tak dobrze jak te, które znajdziemy teraz. Dostępne (i to nie wszędzie) były głównie kotlety sojowe i niezbyt smaczne mleko sojowe czy pasztety. Wegetarianie i weganie byli więc zdani wyłącznie na swoją kreatywność. Gotowanie od razu mi się spodobało i szybko zaczęłam eksperymenty – z różnymi skutkami. Nigdy nie korzystałam z przepisów, więc efekty były raz lepsze, raz gorsze. Pamiętam, że czasem dzwoniłam do mamy, pytając o totalne podstawy kulinarne. Zaczynałam od najłatwiejszych rzeczy, dań jednogarnkowych, gulaszy warzywnych, zup, wszelkiego rodzaju potrawek. Kierowałam się sezonowością warzyw, tak pozostało zresztą do dziś.

Zaloguj się i czytaj dalej po wykupieniu prenumeraty 😉 "Będzie Pan zadowolony!". Wykup dostęp do najpopularniejszego magazynu dla wegan, wegetarian i miłośników zwierząt - poznaj dobre strony życia!

SUBSKRYBUJ TUTAJ

Nie chcesz prenumerować? Na naszej stronie znajdziesz również ciekawe darmowe treści. Możesz też:

 

 

 

 

 

Featured
Mikołajkowy konkurs! Zgarnij książkę Moniki Kotlarek Polacy troszczą się o zwierzęta! Wnioski z "Raportu Dobroczynność" W numerze 12/2021-1/2022 przeczytasz: Na początek dnia i roku Szklana pułapka Potrójne szczęście

Mikołajkowy konkurs! Zgarnij książkę Moniki Kotlarek

Dziś radosny dzień, kiedy obdarowujemy się upominkami. Jednak zimą ważny temat depresji jest jak naj…

czytaj więcej

Polacy troszczą się o zwierzęta! Wnioski z "Raportu Dobroczynność"

„Raport dobroczynność” WWF z ostatnich 12 miesięcy pokazał, że pandemia nie przeszkadza nam pomagać!…

czytaj więcej

W numerze 12/2021-1/2022 przeczytasz:

Nowy, podwójny numer już w sprzedaży! Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy!
OSTROŻNIE Z ŻYCZENIAMI

czytaj więcej

Na początek dnia i roku

Jeśli 1 stycznia postanowiliśmy, że chcemy zacząć się lepiej odżywiać, zacznijmy od jedzenia porządn…

czytaj więcej

Szklana pułapka

Ryby akwariowe trzymane są często całe życie w niewoli, w zamkniętym, sztucznym zbiorniku, a ich byt…

czytaj więcej

Potrójne szczęście

Szukasz pomysłu na gwiazdkowy prezent? Odwiedź internetowy sklepik Vivy, w którym kupując, pomagasz …

czytaj więcej
Facebook