[wppb-login]

Veganbanda: mamie jeszcze nie pokazałam

Weronika Książek
Czerwiec28/ 2020

W tym sezonie na wegańskich stołach królować będą tradycyjne smaki. Ida Kulawik, autorka wydanej właśnie nakładem wydawnictwa Dwie Siostry książki „Roślinna kuchnia polska”, zdradza swoje sposoby, jak odchudzić tradycyjne dania.

Jakie są Pani najwcześniejsze wspomnienia związane z kuchnią?

Kuchnia mojej mamy była raczej tradycyjna, ale bardzo różnorodna. Pamiętam, że jako dziecko lubiłam prawie wszystko. Uwielbiałam dodatki do obiadu: kalarepę na gęsto, buraczki tarte, groszek z marchewką, mizerię, a nawet szpinak, ku zdziwieniu innych dzieci w przedszkolu. Wszystkie warzywa pochodziły z naszej działki, na którą wysyłała mnie mama – przed obiadem po marchewkę lub rzodkiewkę na surówkę. Co ciekawe, nigdy nie przepadałam za ziemniakami i zaczęłam odkrywać je na nowo, dopiero gdy przeszłam na wegetarianizm. W zasadzie to zaczęłam gotować, kiedy przestałam jeść mięso. Zbiegło się to z wyjazdem na studia, więc nie miałam specjalnie innego wyjścia. W tym czasie roślinne produkty były rzadkością i nie smakowały tak dobrze jak te, które znajdziemy teraz. Dostępne (i to nie wszędzie) były głównie kotlety sojowe i niezbyt smaczne mleko sojowe czy pasztety. Wegetarianie i weganie byli więc zdani wyłącznie na swoją kreatywność. Gotowanie od razu mi się spodobało i szybko zaczęłam eksperymenty – z różnymi skutkami. Nigdy nie korzystałam z przepisów, więc efekty były raz lepsze, raz gorsze. Pamiętam, że czasem dzwoniłam do mamy, pytając o totalne podstawy kulinarne. Zaczynałam od najłatwiejszych rzeczy, dań jednogarnkowych, gulaszy warzywnych, zup, wszelkiego rodzaju potrawek. Kierowałam się sezonowością warzyw, tak pozostało zresztą do dziś.

Zaloguj się i czytaj dalej po wykupieniu prenumeraty 😉 "Będzie Pan zadowolony!". Wykup dostęp do najpopularniejszego magazynu dla wegan, wegetarian i miłośników zwierząt - poznaj dobre strony życia!

SUBSKRYBUJ TUTAJ

Nie chcesz prenumerować? Na naszej stronie znajdziesz również ciekawe darmowe treści. Możesz też:

 

 

 

 

 

Featured
Ubój kurcząt zakazany w Niemczech w 2022 roku! Szczury laboratoryjne uratowane! Przeczytasz w numerze 3/2021: Roślinne mięso coraz popularniejsze w Polsce Samotność na fermie Naturalne sprzątanie bez tajemnic

Ubój kurcząt zakazany w Niemczech w 2022 roku!

Niemcy są pierwszym państwem, które planuje zaprzestać masowego uboju kurcząt płci męskiej w przemyś…

czytaj więcej

Szczury laboratoryjne uratowane!

Ponad 1300 szczurów nie zostanie wykorzystanych w źle zaplanowanym doświadczeniu na zwierzętach za o…

czytaj więcej

Przeczytasz w numerze 3/2021:

Nowy numer już w sprzedaży! Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy!

SŁOWO O RÓWNOŚCI – felieton re…

czytaj więcej

Roślinne mięso coraz popularniejsze w Polsce

Roślinny zamiennik mięsa zaczął być często kupowanym produktem na polskim rynku. Vegeburgera jest te…

czytaj więcej

Samotność na fermie

Wiele lat temu umówiłem się ze znajomą hodowczynią z rodzinnego miasteczka, żeby któregoś dnia pokaz…

czytaj więcej

Naturalne sprzątanie bez tajemnic

„Wiosna, ach to ty!” – refren tej piosenki oznacza, że przyroda budzi się do życia, oraz… że zbliża …

czytaj więcej
Facebook