[wppb-login]

Stres: rozbroić tę bombę

Weronika Książek
Czerwiec28/ 2020

Śmierć bliskiej osoby, pobyt w więzieniu, ślub, pojednanie z mężem lub żoną, narodziny dziecka, wzięcie kredytu, awans zawodowy, ukończenie studiów, urlop – co może łączyć te wydarzenia? Zgadza się, każde z powoduje stres.

Ponad 50 lat temu Thomas Holmes i Richard Rahe, amerykańscy psychiatrzy, opracowali skalę sytuacji stresowych, na której znalazły się właśnie te i kilkadziesiąt innych zdarzeń wiążących się z koniecznością życiowych zmian. Na podstawie badań każdemu zdarzeniu określonemu mianem stresoru lekarze przyporządkowali wartość od 0 do 100, gdzie 0 oznaczało praktycznie brak stresu, zaś 100 stres wyjątkowo silny. Po zebraniu odpowiedzi od respondentów za najmniej obciążające uznali drobne wykroczenia prawne (np. przejście po pasach na czerwonym świetle), spędzenie świąt w gronie rodzinnym czy urlop poza domem, natomiast śmierć współmałżonka za zdecydowanie najbardziej. Badacze zasugerowali, że im większa zmiana w dotychczasowym funkcjonowaniu człowieka (wybijajaca go z codziennej rutyny), tym silniejszy wywołuje stres. Co więcej, Holmes i Rahe zaobserwowali, że doświadczenie dużej liczby stresujących doświadczeń w ciągu dwóch lat, zwłaszcza tych z góry rankingu (poza śmiercią współmałżonka to rozwód, separacja, pobyt w więzieniu, ale też… ślub), pociąga za sobą ryzyko poważnej choroby wymuszającej pobyt w szpitalu. Z obserwacji psychiatrów wynikało, że pacjenci przywiezieni na oddział mieli za sobą więcej tak trudnych przeżyć niż osoby, które pojawiły się razem z nimi w roli towarzyszy.

Mimo że badania nad sytuacjami stresowymi przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych pod koniec lat 60. XX wieku, ich liczne replikacje w kolejnych latach i różnych krajach dały bardzo podobne wyniki. Wynika z tego, że niezależnie od czasów, w których żyjemy, postrzeganie pewnych wydarzeń jako obciążających i trudnych nie podlega zmianom.

Zaloguj się i czytaj dalej po wykupieniu prenumeraty 😉 "Będzie Pan zadowolony!". Wykup dostęp do najpopularniejszego magazynu dla wegan, wegetarian i miłośników zwierząt - poznaj dobre strony życia!

SUBSKRYBUJ TUTAJ

Nie chcesz prenumerować? Na naszej stronie znajdziesz również ciekawe darmowe treści. Możesz też:

 

 

 

 

 

Featured
Rewolucja dla zwierząt! "Głupi" pies, "mądry" człowiek. O naszym antropocentyzmie [Vege premium] Dziś w Sejmie: pierwsze czytanie „Piątki dla zwierząt” W lesie nie ma kranów Rośnie popularność weganizmu. I świetnie! Arktyka dramatycznie skurczy się do końca tego wieku [Vege premium]

Rewolucja dla zwierząt!

Sejm przyjął nowelizację zakazującą m.in. chowu zwierząt na futra i ograniczającą ubój rytualny.

czytaj więcej

"Głupi" pies, "mądry" człowiek. O naszym antropocentyzmie [Vege premium]

Ciekawi mnie to podejście ludzi do tematu zwierząt. Zamiast skupić się na ich cudownej wyjątkowości,…

czytaj więcej

Dziś w Sejmie: pierwsze czytanie „Piątki dla zwierząt”

Jak podaje serwis 300polityka pierwsze czytanie noweli ustawy odbędzie się w środę 16 września o god…

czytaj więcej

W lesie nie ma kranów

Las umiera. Widziałam to wczoraj.

Jeszcze tydzień temu pysznił się soczystą zielenią. Ścieżka wił…

czytaj więcej

Rośnie popularność weganizmu. I świetnie!

Polacy rezygnują z mięsa. Zakwasownia: od kilku lat żyjemy w nowej epoce!

Rezygnacja ze spoży…

czytaj więcej

Arktyka dramatycznie skurczy się do końca tego wieku [Vege premium]

Naukowcy szacują, że do lat 50. obecnego wieku pozostanie około 520 tys. km2 lodowca na Antarktydzie…

czytaj więcej
Facebook