[wppb-login]

Stres: rozbroić tę bombę

Weronika Książek
Czerwiec28/ 2020

Śmierć bliskiej osoby, pobyt w więzieniu, ślub, pojednanie z mężem lub żoną, narodziny dziecka, wzięcie kredytu, awans zawodowy, ukończenie studiów, urlop – co może łączyć te wydarzenia? Zgadza się, każde z powoduje stres.

Ponad 50 lat temu Thomas Holmes i Richard Rahe, amerykańscy psychiatrzy, opracowali skalę sytuacji stresowych, na której znalazły się właśnie te i kilkadziesiąt innych zdarzeń wiążących się z koniecznością życiowych zmian. Na podstawie badań każdemu zdarzeniu określonemu mianem stresoru lekarze przyporządkowali wartość od 0 do 100, gdzie 0 oznaczało praktycznie brak stresu, zaś 100 stres wyjątkowo silny. Po zebraniu odpowiedzi od respondentów za najmniej obciążające uznali drobne wykroczenia prawne (np. przejście po pasach na czerwonym świetle), spędzenie świąt w gronie rodzinnym czy urlop poza domem, natomiast śmierć współmałżonka za zdecydowanie najbardziej. Badacze zasugerowali, że im większa zmiana w dotychczasowym funkcjonowaniu człowieka (wybijajaca go z codziennej rutyny), tym silniejszy wywołuje stres. Co więcej, Holmes i Rahe zaobserwowali, że doświadczenie dużej liczby stresujących doświadczeń w ciągu dwóch lat, zwłaszcza tych z góry rankingu (poza śmiercią współmałżonka to rozwód, separacja, pobyt w więzieniu, ale też… ślub), pociąga za sobą ryzyko poważnej choroby wymuszającej pobyt w szpitalu. Z obserwacji psychiatrów wynikało, że pacjenci przywiezieni na oddział mieli za sobą więcej tak trudnych przeżyć niż osoby, które pojawiły się razem z nimi w roli towarzyszy.

Mimo że badania nad sytuacjami stresowymi przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych pod koniec lat 60. XX wieku, ich liczne replikacje w kolejnych latach i różnych krajach dały bardzo podobne wyniki. Wynika z tego, że niezależnie od czasów, w których żyjemy, postrzeganie pewnych wydarzeń jako obciążających i trudnych nie podlega zmianom.

Zaloguj się i czytaj dalej po wykupieniu prenumeraty 😉 "Będzie Pan zadowolony!". Wykup dostęp do najpopularniejszego magazynu dla wegan, wegetarian i miłośników zwierząt - poznaj dobre strony życia!

SUBSKRYBUJ TUTAJ

Nie chcesz prenumerować? Na naszej stronie znajdziesz również ciekawe darmowe treści. Możesz też:

 

 

 

 

 

Featured
Biedronka wycofuje jajka „trójki” ze sprzedaży Mięso z laboratorium. Czy to etyczna alternatywa? Przełomowy wyrok. Po 10 latach sprzedawcy skazani za znęcanie się nad karpiami Profilaktyka anemii – zbawienny wpływ buraka IKEA: Do 2025 roku połowa naszego menu będzie wegańska Przeczytasz w numerze 12/2020-1/2021

Biedronka wycofuje jajka „trójki” ze sprzedaży

Już od 1 stycznia 2021 roku Biedronka zacznie wycofywać ze swoich półek jajka od kur z chowu klatkow…

czytaj więcej

Mięso z laboratorium. Czy to etyczna alternatywa?

Świat obiegła informacja, że Singapur stał się pierwszym krajem na świecie, który wydał zezwolenie n…

czytaj więcej

Przełomowy wyrok. Po 10 latach sprzedawcy skazani za znęcanie się nad karpiami

Sąd w Warszawie skazał na kary więzienia w zawieszeniu trzech oskarżonych, którzy dopuścili się znęc…

czytaj więcej

Profilaktyka anemii – zbawienny wpływ buraka

Mikołaj Bator, współwłaściciel i twórca projektu Zakwasownia, mówi nam o zapobieganiu anemii na diec…

czytaj więcej

IKEA: Do 2025 roku połowa naszego menu będzie wegańska

Marka przygotowuje prawdziwą rewolucję. Wegański klopsiki były zaledwie początkiem.

Choć IKEA zna…

czytaj więcej

Przeczytasz w numerze 12/2020-1/2021

Nowy, podwójny numer już w kioskach! Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy!
ŚWIĄTECZNY CZAS PO NOWE…

czytaj więcej
Facebook