[wppb-login]

Stres: rozbroić tę bombę

Weronika Książek
czerwiec28/ 2020

Śmierć bliskiej osoby, pobyt w więzieniu, ślub, pojednanie z mężem lub żoną, narodziny dziecka, wzięcie kredytu, awans zawodowy, ukończenie studiów, urlop – co może łączyć te wydarzenia? Zgadza się, każde z powoduje stres.

Ponad 50 lat temu Thomas Holmes i Richard Rahe, amerykańscy psychiatrzy, opracowali skalę sytuacji stresowych, na której znalazły się właśnie te i kilkadziesiąt innych zdarzeń wiążących się z koniecznością życiowych zmian. Na podstawie badań każdemu zdarzeniu określonemu mianem stresoru lekarze przyporządkowali wartość od 0 do 100, gdzie 0 oznaczało praktycznie brak stresu, zaś 100 stres wyjątkowo silny. Po zebraniu odpowiedzi od respondentów za najmniej obciążające uznali drobne wykroczenia prawne (np. przejście po pasach na czerwonym świetle), spędzenie świąt w gronie rodzinnym czy urlop poza domem, natomiast śmierć współmałżonka za zdecydowanie najbardziej. Badacze zasugerowali, że im większa zmiana w dotychczasowym funkcjonowaniu człowieka (wybijajaca go z codziennej rutyny), tym silniejszy wywołuje stres. Co więcej, Holmes i Rahe zaobserwowali, że doświadczenie dużej liczby stresujących doświadczeń w ciągu dwóch lat, zwłaszcza tych z góry rankingu (poza śmiercią współmałżonka to rozwód, separacja, pobyt w więzieniu, ale też… ślub), pociąga za sobą ryzyko poważnej choroby wymuszającej pobyt w szpitalu. Z obserwacji psychiatrów wynikało, że pacjenci przywiezieni na oddział mieli za sobą więcej tak trudnych przeżyć niż osoby, które pojawiły się razem z nimi w roli towarzyszy.

Mimo że badania nad sytuacjami stresowymi przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych pod koniec lat 60. XX wieku, ich liczne replikacje w kolejnych latach i różnych krajach dały bardzo podobne wyniki. Wynika z tego, że niezależnie od czasów, w których żyjemy, postrzeganie pewnych wydarzeń jako obciążających i trudnych nie podlega zmianom.

Zaloguj się i czytaj dalej po wykupieniu prenumeraty 😉 "Będzie Pan zadowolony!". Wykup dostęp do najpopularniejszego magazynu dla wegan, wegetarian i miłośników zwierząt - poznaj dobre strony życia!

SUBSKRYBUJ TUTAJ

Nie chcesz prenumerować? Na naszej stronie znajdziesz również ciekawe darmowe treści. Możesz też:

 

 

 

 

 

Featured
Mikołajkowy konkurs! Zgarnij książkę Moniki Kotlarek Polacy troszczą się o zwierzęta! Wnioski z "Raportu Dobroczynność" W numerze 12/2021-1/2022 przeczytasz: Na początek dnia i roku Szklana pułapka Potrójne szczęście

Mikołajkowy konkurs! Zgarnij książkę Moniki Kotlarek

Dziś radosny dzień, kiedy obdarowujemy się upominkami. Jednak zimą ważny temat depresji jest jak naj…

czytaj więcej

Polacy troszczą się o zwierzęta! Wnioski z "Raportu Dobroczynność"

„Raport dobroczynność” WWF z ostatnich 12 miesięcy pokazał, że pandemia nie przeszkadza nam pomagać!…

czytaj więcej

W numerze 12/2021-1/2022 przeczytasz:

Nowy, podwójny numer już w sprzedaży! Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy!
OSTROŻNIE Z ŻYCZENIAMI

czytaj więcej

Na początek dnia i roku

Jeśli 1 stycznia postanowiliśmy, że chcemy zacząć się lepiej odżywiać, zacznijmy od jedzenia porządn…

czytaj więcej

Szklana pułapka

Ryby akwariowe trzymane są często całe życie w niewoli, w zamkniętym, sztucznym zbiorniku, a ich byt…

czytaj więcej

Potrójne szczęście

Szukasz pomysłu na gwiazdkowy prezent? Odwiedź internetowy sklepik Vivy, w którym kupując, pomagasz …

czytaj więcej
Facebook