[wppb-login]

Oto zwierzę

Weronika Książek
Czerwiec28/ 2020

Co najmniej od lat 90. XX w. zwierzęta występują w sztuce w mniej oczywistych rolach – już nie tylko obiektów czy źródła materiałów do jej tworzenia. Czy mogą ją tworzyć?

Homo sapiens rozpoczynał jako integralna część przyrody, przerażony, a później zafascynowany potężniejszymi od siebie siłami, których nie rozumiał i od których był uzależniony. Stopniowo jednak zaczął uzurpować sobie prawo dominacji nad otaczającym światem i innymi istotami, a dla uprawomocnienia swojej zaborczości tworzył różne uzasadnienia – od religijnych czy filozoficznych przez ekonomiczne do czysto utylitarystycznych. Współcześnie coraz częściej do szerszej świadomości przebijają się głosy, że taka postawa jest nadużyciem, a wykorzystywanie innych istot dla zaspakajania ludzkich potrzeb jest niemoralne, zwłaszcza gdy potrzeby te można zaspokoić w inny sposób, bez krzywdzenia istot pozaludzkich. Sztuka jako jeden z przejawów twórczej aktywności człowieka odzwierciedla w znacznym stopniu relację człowieka z otaczającym światem i w tym też kontekście należy patrzeć na tytułową relację zwierząt i sztuki. Dlatego też zwierzęta w sztuce człowieka pojawiają się przede wszystkim jako jej przedmiot – przedstawiany obiekt, temat refleksji czy wręcz materialne tworzywo dzieła sztuki. Rzadziej myślimy o zwierzętach jako odbiorcach sztuki, czyli patrzących i uczestniczących podmiotach, zaś figura zwierzęcia-twórcy to wręcz ewenement. Od lat 90. XX w. zwierzęta występujące w tych nieoczywistych rolach stały się przedmiotem badań i refleksji naukowców oraz wypowiedzi artystycznych.

Zaloguj się i czytaj dalej po wykupieniu prenumeraty 😉 "Będzie Pan zadowolony!". Wykup dostęp do najpopularniejszego magazynu dla wegan, wegetarian i miłośników zwierząt - poznaj dobre strony życia!

SUBSKRYBUJ TUTAJ

Nie chcesz prenumerować? Na naszej stronie znajdziesz również ciekawe darmowe treści. Możesz też:

 

 

 

 

 

Featured
Będą emerytury dla zwierząt w służbach mundurowych Leczenie przez jedzenie - książka Neala Barnarda Uwaga! Upały! Zadbaj o psa! Pierwszy wspólny raport IPCC i IPBES. Jak skutecznie chronić klimat? Wystarczy 1 wegański posiłek dziennie by zmniejszyć ryzyko zawału UE: To koniec hodowli klatkowej!

Będą emerytury dla zwierząt w służbach mundurowych

Rząd przyjął projekt ustawy, która reguluje status zwierząt w Policji i innych służbach mundurowych …

czytaj więcej

Leczenie przez jedzenie - książka Neala Barnarda

Niektóre z najbardziej uciążliwych problemów zdrowotnych znajdują zaskakujące rozwiązanie. Kłopoty z…

czytaj więcej

Uwaga! Upały! Zadbaj o psa!

Jak pomóc naszemu czworonogowi przetrać porę, kiedy żar leje się z nieba?

1. Zapewnij stały dostę…

czytaj więcej

Pierwszy wspólny raport IPCC i IPBES. Jak skutecznie chronić klimat?

Jak mądrze chronić bioróżnorodność? Eksperci: żądnej drogi na skróty!

Bioróżnorodność i zmiana k…

czytaj więcej

Wystarczy 1 wegański posiłek dziennie by zmniejszyć ryzyko zawału

Czasopismo „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism” opublikowało badanie, z którego wyni…

czytaj więcej

UE: To koniec hodowli klatkowej!

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie zakazu hodowli zwierząt w klatkach. Wezwał Komisję …

czytaj więcej
Facebook