[wppb-login]

Oto zwierzę

Weronika Książek
czerwiec28/ 2020

Co najmniej od lat 90. XX w. zwierzęta występują w sztuce w mniej oczywistych rolach – już nie tylko obiektów czy źródła materiałów do jej tworzenia. Czy mogą ją tworzyć?

Homo sapiens rozpoczynał jako integralna część przyrody, przerażony, a później zafascynowany potężniejszymi od siebie siłami, których nie rozumiał i od których był uzależniony. Stopniowo jednak zaczął uzurpować sobie prawo dominacji nad otaczającym światem i innymi istotami, a dla uprawomocnienia swojej zaborczości tworzył różne uzasadnienia – od religijnych czy filozoficznych przez ekonomiczne do czysto utylitarystycznych. Współcześnie coraz częściej do szerszej świadomości przebijają się głosy, że taka postawa jest nadużyciem, a wykorzystywanie innych istot dla zaspakajania ludzkich potrzeb jest niemoralne, zwłaszcza gdy potrzeby te można zaspokoić w inny sposób, bez krzywdzenia istot pozaludzkich. Sztuka jako jeden z przejawów twórczej aktywności człowieka odzwierciedla w znacznym stopniu relację człowieka z otaczającym światem i w tym też kontekście należy patrzeć na tytułową relację zwierząt i sztuki. Dlatego też zwierzęta w sztuce człowieka pojawiają się przede wszystkim jako jej przedmiot – przedstawiany obiekt, temat refleksji czy wręcz materialne tworzywo dzieła sztuki. Rzadziej myślimy o zwierzętach jako odbiorcach sztuki, czyli patrzących i uczestniczących podmiotach, zaś figura zwierzęcia-twórcy to wręcz ewenement. Od lat 90. XX w. zwierzęta występujące w tych nieoczywistych rolach stały się przedmiotem badań i refleksji naukowców oraz wypowiedzi artystycznych.

Zaloguj się i czytaj dalej po wykupieniu prenumeraty 😉 "Będzie Pan zadowolony!". Wykup dostęp do najpopularniejszego magazynu dla wegan, wegetarian i miłośników zwierząt - poznaj dobre strony życia!

SUBSKRYBUJ TUTAJ

Nie chcesz prenumerować? Na naszej stronie znajdziesz również ciekawe darmowe treści. Możesz też:

 

 

 

 

 

Featured
Polscy żeglarze uratowali delfina zaplątanego w sieć rybacką Dzieje się: roślinna dieta dla masowego konsumenta Birdlife: co 5. gatunek ptaków w Europie zagrożony Raport: w Polsce rośnie sprzedaż roślinnych zamienników, spada sprzedaż mięsa Koniec z zarabianiem na negowaniu zmian klimatu! Raport Compassion Polska w Światowy Dzień Ośmiornicy

Polscy żeglarze uratowali delfina zaplątanego w sieć rybacką

Jak donoszą media, załoga polskiego jachtu „Pszczółka” pomogła delfinowi zaplątanemu w sieć rybacką …

czytaj więcej

Dzieje się: roślinna dieta dla masowego konsumenta

Spełnia się sen wielu wegan: podczas konferencji Plant-Powered Perspectives analityczka z firmy Mint…

czytaj więcej

Birdlife: co 5. gatunek ptaków w Europie zagrożony

Organizacja BirdLife opublikowała raport, z którego wynika, że populacje europejskich ptaków kurczą …

czytaj więcej

Raport: w Polsce rośnie sprzedaż roślinnych zamienników, spada sprzedaż mięsa

Według danych Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia, cytowanych przez portal Noizz, mamy powody do…

czytaj więcej

Koniec z zarabianiem na negowaniu zmian klimatu!

Youtube i Google wypowiedziały wojnę fake newsom dotyczącym zmian klimatycznych. Uniemożliwią monety…

czytaj więcej

Raport Compassion Polska w Światowy Dzień Ośmiornicy

8 października, w Światowy Dzień Ośmiornicy fundacja Compassion Polska publikuje swój raport „Przemy…

czytaj więcej
Facebook