[wppb-login]

Oto zwierzę

Weronika Książek
Czerwiec28/ 2020

Co najmniej od lat 90. XX w. zwierzęta występują w sztuce w mniej oczywistych rolach – już nie tylko obiektów czy źródła materiałów do jej tworzenia. Czy mogą ją tworzyć?

Homo sapiens rozpoczynał jako integralna część przyrody, przerażony, a później zafascynowany potężniejszymi od siebie siłami, których nie rozumiał i od których był uzależniony. Stopniowo jednak zaczął uzurpować sobie prawo dominacji nad otaczającym światem i innymi istotami, a dla uprawomocnienia swojej zaborczości tworzył różne uzasadnienia – od religijnych czy filozoficznych przez ekonomiczne do czysto utylitarystycznych. Współcześnie coraz częściej do szerszej świadomości przebijają się głosy, że taka postawa jest nadużyciem, a wykorzystywanie innych istot dla zaspakajania ludzkich potrzeb jest niemoralne, zwłaszcza gdy potrzeby te można zaspokoić w inny sposób, bez krzywdzenia istot pozaludzkich. Sztuka jako jeden z przejawów twórczej aktywności człowieka odzwierciedla w znacznym stopniu relację człowieka z otaczającym światem i w tym też kontekście należy patrzeć na tytułową relację zwierząt i sztuki. Dlatego też zwierzęta w sztuce człowieka pojawiają się przede wszystkim jako jej przedmiot – przedstawiany obiekt, temat refleksji czy wręcz materialne tworzywo dzieła sztuki. Rzadziej myślimy o zwierzętach jako odbiorcach sztuki, czyli patrzących i uczestniczących podmiotach, zaś figura zwierzęcia-twórcy to wręcz ewenement. Od lat 90. XX w. zwierzęta występujące w tych nieoczywistych rolach stały się przedmiotem badań i refleksji naukowców oraz wypowiedzi artystycznych.

Zaloguj się i czytaj dalej po wykupieniu prenumeraty 😉 "Będzie Pan zadowolony!". Wykup dostęp do najpopularniejszego magazynu dla wegan, wegetarian i miłośników zwierząt - poznaj dobre strony życia!

SUBSKRYBUJ TUTAJ

Nie chcesz prenumerować? Na naszej stronie znajdziesz również ciekawe darmowe treści. Możesz też:

 

 

 

 

 

Komentarze

Featured
Weganie = introwertycy? Mięso do lamusa! Ważny dokument: epidemie od 1900 to wynik wykorzystywania zwierząt Plantcraft: wegańskie mięso z bananów Argentyna: wzrost populacji zagrożonych jaguarów Paul McCartney: Proszę, przestańcie jeść mięso!

Weganie = introwertycy?

Badania przeprowadzone przez naukowców z Instytutu Nauk Humanistycznych i Mózgu Maxa Plancka oraz Sz…

czytaj więcej

Mięso do lamusa!

Patrick Brown, szef Impossible Foods, wieszczy rychły koniec ery mięsnej. Według założyciela koncern…

czytaj więcej

Ważny dokument: epidemie od 1900 to wynik wykorzystywania zwierząt

Autorzy nowej, popartej przez lekarzy białej księgi twierdzą, że od 1900 roku „większość, jeśli nie …

czytaj więcej

Plantcraft: wegańskie mięso z bananów

Węgierski startup Plantcraft stworzył gamę bezmięsnych wędlin i pasztetów z zielonych bananów (to po…

czytaj więcej

Argentyna: wzrost populacji zagrożonych jaguarów

Lokalne organizacje prozwierzęce świętują sukces: po 15 latach obserwacji zagrożonej populacji jagua…

czytaj więcej

Paul McCartney: Proszę, przestańcie jeść mięso!

Paul McCartney mówi, że jego urodzinowym życzeniem jest, aby wszyscy przestali jeść zwierzęta.

czytaj więcej
Facebook