Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

UE ograniczy pestycydy o połowę, aby ratować pszczoły

czerwiec 15 2020

Do 2030 ma zmniejszyć się o połowę ilość stosowanych pestycydów na terenie wspólnoty – ogłosiła Komisja Europejska.

Nowy 10-letni plan zakłada posadzenie 3 miliardów drzew do 2030 r., a także wyhamowanie spadku populacji pszczół. W tym celu chce ograniczyć o połowę ilość stosowanych na terenie Unii pestycydów.
„UE zobowiązała się również do ochrony 30 procent ziemi i oceanów w UE; jedna trzecia tych obszarów chronionych będzie podlegać ścisłym zasadom ochrony. Oznacza to, że interwencja  na tych obszarach będzie minimalna. Obecnie 3 procent lądów i 1 procent oceanów jest pod ścisłą ochroną. Komisja Europejska zamierza zebrać 18 miliardów euro rocznie na sfinansowanie nowego planu” – czytamy na portalu ekologia.pl.

W 2018 r. UE zakazała stosowania trzech głównych neonikotynoidowych środków owadobójczych ‒ sukianidyna, imidaklopryd i tiametoksam. UE twierdzi, że w związku z drastycznym przyspieszeniem wymierania zapylaczy (zwłaszcza w Belgii, Francji i Szwajcarii) w ciągu ostatnich 15 lat, zagrożone może być nawet 76 procent produkcji żywności opartej na zapylaniu.

Według komisji ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa pszczoły zapylają 71 procent gatunków roślin uprawnych, które dostarczają 90 procent żywności na świecie.

AK

Przeczytaj o wykorzystywaniu pszczół przez człowieka w tekście “Bzyczenie pieniędzy” (temat numeru 12/2019).