[wppb-login]

Dobra zmiana w Chinach: łuski pangolinów znikają z listy leków

Weronika Książek
Czerwiec10/ 2020

Tradycyjna medycyna chińska od lat wykorzystywała łuski tych zwierząt pomimo braku naukowych dowodów na ich dobroczynne działanie. Państwowa komisja zdrowia wykreśliła je z oficjalnej listy leków.

Łuskowiec chiński to zwierzę, które znajduje się na liście zwierząt krytycznie zagrożonych według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN). Cierpi przez nielegalny handel, właśnie z powodu zbudowanych z keratyny łusek, które wykorzystywane są jako lek na przeróżne dolegliwości, od artretyzmu po problemy z laktacją.

Jak czytamy na portalu National Geographic, łuskowce od 5 czerwca należą w Chinach do tej samej kategorii zwierząt chronionych co pandy wielkie”. Zniknęły też z tzw. kodeksu aptecznego.

W ostatnich 60 latach zabito około 90 proc. populacji tego gatunku. Organizacja ochrony zwierząt The World Wide Fund for Nature wyraziła aprobatę dla decyzji Chin. Łuskowce bowiem zaraz obok nosorożców (pozyskiwanych dla swoich rogów na proszek), koników morskich, niedźwiedzi i tygrysów to odwieczne ofiary chińskiej medycyny ludowej. W związku z wybuchem pandemii zakazano wprawdzie handlu dzikimi zwierzętami w celach spożywczych, jednak legalne jest kupowanie takich zwierząt „w celach medycznych” oraz „do badań”. Władze Chin uważają tradycyjną chińską medycynę za istotny element krajowej służby zdrowia i promują ją poza granicami.

O łuskowcach mówi się, że mogły odegrać rolę pośrednika dla SARS-CoV-2 „po drodze” z nietoperza na człowieka. Zmiana przepisów z pewnością pomoże temu gatunkowi, nękanemu przez człowieka, a potencjalnych użytkowników być może odstraszy skojarzenie z wirusem.

WK

Featured
UE: To koniec hodowli klatkowej! Niemcy: Burger King promuje się roślinnie Nowe badanie: weganie i wegetarianie mogą przechodzić COVID-19 lżej Wegański radny z Warszawy: wyrzućmy mięso ze żłobków i przedszkoli Weganie bardziej produktywni w pracy. Nowe badanie "Piekielna kuchnia Gordona Ramsaya": w 20. sezonie dwie "roślinne" uczestniczki

UE: To koniec hodowli klatkowej!

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie zakazu hodowli zwierząt w klatkach. Wezwał Komisję …

czytaj więcej

Niemcy: Burger King promuje się roślinnie

Nowo otwarty lokal Burger King w Kolonii w Niemczech przez 3 pierwsze dni serwował wyłącznie potrawy…

czytaj więcej

Nowe badanie: weganie i wegetarianie mogą przechodzić COVID-19 lżej

W „The BMJ Nutrition, Prevention and Health” ukazały się nowe badania oparte na danych ze służby zdr…

czytaj więcej

Wegański radny z Warszawy: wyrzućmy mięso ze żłobków i przedszkoli

Filip Pelc, radny warszawskiej dzielnicy Białołęka reprezentujący Wiosnę, szukał w swojej okolicy żł…

czytaj więcej

Weganie bardziej produktywni w pracy. Nowe badanie

Z nowego badania George Washington University School of Medicine wynika, że wegańskie programy żywie…

czytaj więcej

"Piekielna kuchnia Gordona Ramsaya": w 20. sezonie dwie "roślinne" uczestniczki

W 20. sezonie najpopularniejszego kulinarnego show w USA występują dwie młode uczestniczki, z któryc…

czytaj więcej
Facebook