[wppb-login]

Nestlé zbuduje swoją pierwszą wegańską fabrykę w Chinach

Weronika Książek
Czerwiec08/ 2020

Szwajcarski gigant spożywczy Nestlé zbuduje pierwszą chińską fabrykę żywności wegańskiej. Przedsiębiorstwo powinno być gotowe do wprowadzenia zamienników mięsa do końca 2020 roku.

Międzynarodowy gigant Nestlé zbuduje swój pierwszy wegański zakład spożywczy w Chinach

Do końca bieżącego roku zakład znajdujący się w Obszarze Rozwoju Gospodarczo-Technologicznego w Tianjin powinien wyprodukować pierwszą partię roślinnych zamienników mięsa. Wszystko to jest częścią planu Nestlé wycenionego na 103,58 miliona dolarów, którego celem jest poszerzenie działalności w Chinach. Jego częścią jest również „znaczna rozbudowa fabryki karmy dla zwierząt Purina”, jak informuje spółka Reuters.

W ciągu ostatnich kilku lat chińscy konsumenci stali się bardziej otwarci na produkty roślinne. Wynika to z kilku powodów, w tym wojny handlowej między Chinami i USA oraz afrykańskiego wirusa pomoru świń, który zabił miliony zwierząt i podniósł ceny wieprzowiny. Pandemia koronawirusa, która według ekspertów pojawiła się na rynku owoców morza i żywych zwierząt w Wuhan, także przyczyniła się do tego, że wielu ludzi na nowo przemyślało swoją dietę.

Według danych przekazanych przez Euromonitor wartość „wolnego od mięsa” rynku chińskiego wzrosła o 33,5 procent od 2014 roku, a w 2018 roku wyniosła blisko 10 miliardów dolarów.

Giganty spożywcze przechodzą na weganizm

Nestlé dostrzegło rosnące zapotrzebowanie konsumentów na żywność pochodzenia roślinnego. W 2017 roku firma nabyła wegetariańską markę Sweet Earth. Od tego czasu rozszerzyła ofertę o wegańskie mięsa, w tym Awesome Burger, czyli roślinne ciasto z grochu i białka pszenicy. Korporacja wprowadziła podobny produkt o nazwie Incredible Burger rówmież w Europie, pod marką Garden Gourmet.
Firma jest też współzałożycielem Future Food Initiative, która powstała w lutym 2019 roku. Wspólny program badawczy szwajcarskich uniwersytetów i partnerów przemysłowych będzie wspierać Nestlé w opracowywaniu zrównoważonych napojów i produktów spożywczych, ze szczególnym naciskiem na dietę roślinną.

Na początku tego roku szwajcarski gigant spożywczy nawiązał współpracę z kanadyjskimi firmami produkującymi białko – Burcon i Merit Functional Foods – w celu pozyskania składników do swoich produktów. Merit ma w planach zbudować nowy zakład zdolny do przetworzenia 20 000 ton białka grochu i rzepaku rocznie w Winnipeg, Manitoba, do końca 2020 roku. Obiekt będzie wykorzystywał technologię Burcon.

Zarówno chińskie, jak i kanadyjskie zakłady mają pomóc Nestlé w przejściu na rynek produktów roślinnych. Na początku bieżącego roku firma ogłosiła, że zamierza sprzedać dużą część swojej europejskiej marki Herta produkującej mięso.

Mark Scheider, dyrektor generalny Nestlé, wyjaśnił na konferencji prasowej: „Dzisiejsze ogłoszenie na temat Herty pokazuje, że pozycjonujemy firmę w kierunku korzyści z rozwoju i przyszłościowych obszarów, takich jak produkty roślinne, które są bardzo popularne w obecnych trendach konsumenckich”.

Źródło: Live Kindly
Tłumaczenie: Agnieszka Filip

Featured
UE: To koniec hodowli klatkowej! Niemcy: Burger King promuje się roślinnie Nowe badanie: weganie i wegetarianie mogą przechodzić COVID-19 lżej Wegański radny z Warszawy: wyrzućmy mięso ze żłobków i przedszkoli Weganie bardziej produktywni w pracy. Nowe badanie "Piekielna kuchnia Gordona Ramsaya": w 20. sezonie dwie "roślinne" uczestniczki

UE: To koniec hodowli klatkowej!

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie zakazu hodowli zwierząt w klatkach. Wezwał Komisję …

czytaj więcej

Niemcy: Burger King promuje się roślinnie

Nowo otwarty lokal Burger King w Kolonii w Niemczech przez 3 pierwsze dni serwował wyłącznie potrawy…

czytaj więcej

Nowe badanie: weganie i wegetarianie mogą przechodzić COVID-19 lżej

W „The BMJ Nutrition, Prevention and Health” ukazały się nowe badania oparte na danych ze służby zdr…

czytaj więcej

Wegański radny z Warszawy: wyrzućmy mięso ze żłobków i przedszkoli

Filip Pelc, radny warszawskiej dzielnicy Białołęka reprezentujący Wiosnę, szukał w swojej okolicy żł…

czytaj więcej

Weganie bardziej produktywni w pracy. Nowe badanie

Z nowego badania George Washington University School of Medicine wynika, że wegańskie programy żywie…

czytaj więcej

"Piekielna kuchnia Gordona Ramsaya": w 20. sezonie dwie "roślinne" uczestniczki

W 20. sezonie najpopularniejszego kulinarnego show w USA występują dwie młode uczestniczki, z któryc…

czytaj więcej
Facebook