[wppb-login]

zielona alternatywa

Weronika Książek
Maj29/ 2020

Co znaczy OZE? Wiadomo: odnawialne źródła energii. A gdyby tak rozszyfrować skrót inaczej – ograniczmy zużycie energii?

Naukowcy biją na alarm: zbliżamy się do katastrofy klimatycznej, której niedługo nie będzie można już powstrzymać. Żyjemy w dobie szóstego masowego wymierania gatunków. Odczuwamy skutki anomalii pogodowych, susz, intensywnych powodzi, pożarów, ograniczania zasobów wody pitnej. Skutki zmiany klimatu dostrzegamy codziennie. Zwiększa się świadomość społeczeństw, coraz więcej osób włącza się w działania na rzecz klimatu… Tylko dlaczego efektów w zasadzie nie widać?

Skala się liczy

Część ludzi zmienia swoje nawyki, szuka rozwiązań bardziej przyjaznych dla planety, takich jak wybór dania roślinnego zamiast mięsnego, jazda do pracy rowerem zamiast samochodem, oszczędzanie prądu i wody, ograniczenie zużycia plastiku, recycling. Robimy, co możemy. Odczuwamy też presję, poczucie winy, wielu z nas popada w depresję klimatyczną, obawia się przyszłości. To dlatego, że obarcza się nas indywidualną odpowiedzialnością za zmiany klimatu. Mamy być bardziej świadomymi konsumentami, żyć minimalistycznie, dbać o planetę, podczas gdy podmioty odpowiedzialne za te zmiany i mające największy wpływ oraz moc decyzyjną nie robią praktycznie nic. Nasze indywidualne decyzje oczywiście mają znaczenie, szczególnie jeśli spojrzymy na nie w ujęciu globalnym, nie możemy się jednak godzić na obarczanie nas – zwykłych obywateli – całkowitą winą zbliżającą się katastrofę klimatyczną, podczas gdy rządy, instytucje i korporacje pozostają bezczynne.

Zmiany klimatu następują szybciej niż się wcześniej wydawało. Warunkiem powstrzymania katastrofy jest osiągnięcie neutralności klimatycznej w ciągu najbliższych 10 (a nie 30, jak wcześniej szacowali naukowcy) lat. Neutralność klimatyczna, czyli zerowa emisja netto, oznacza zdecydowane zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i doprowadzenie do sytuacji, w której ewentualne emisje tych gazów są równoważone przez usuwanie dwutlenku węgla z atmosfery.

Zaloguj się i czytaj dalej po wykupieniu prenumeraty 😉 "Będzie Pan zadowolony!". Wykup dostęp do najpopularniejszego magazynu dla wegan, wegetarian i miłośników zwierząt - poznaj dobre strony życia!

SUBSKRYBUJ TUTAJ

Nie chcesz prenumerować? Na naszej stronie znajdziesz również ciekawe darmowe treści. Możesz też:

 

 

 

 

 

Featured
10. Urodziny Vege Kto się boi wegeburgera? [VEGE premium] Nowe wegańskie "ryby" i "owoce morza". UK roślinnieje Izrael przeciwko futrom Indie: Kłopot z nazwami. Mleko roślinne to "nie jest mleko"? Koronawirus groźny dla 26 gatunków zwierząt – nowe ustalenia

10. Urodziny Vege

Magazyn Vege kończy 10 lat!
Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was mnóstwo atrakcji!
[Pobierz darmow…

czytaj więcej

Kto się boi wegeburgera? [VEGE premium]

Jedliście ostatnio wegańskiego burgera? A może pasztet z ciecierzycy? Pijecie rano kawę z mlekiem so…

czytaj więcej

Nowe wegańskie "ryby" i "owoce morza". UK roślinnieje

Firma Vegan Finest Foods ogłosiła stworzenie nowej linii pod marką Vegan ZeaStar.

Od początku paź…

czytaj więcej

Izrael przeciwko futrom

Wykorzystywanie futer i skór w modzie jest niemoralne – mówi izraelska minister ochrony środowiska.

czytaj więcej

Indie: Kłopot z nazwami. Mleko roślinne to "nie jest mleko"?

Jak się okazuje, nie tylko w Unii Europejskiej nazwy produktów typu „burger sojowy” czy „mleko owsia…

czytaj więcej

Koronawirus groźny dla 26 gatunków zwierząt – nowe ustalenia

Naukowcy uważają, że nawet 26 gatunków ssaków może być podatnych na zakażenie i rozwój COVID-19.

czytaj więcej
Facebook