Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

W morzu odpadów: papier

maj 29 2020

Nie sposób wyobrazić sobie świata bez papieru… a może powinniśmy? Czy papier naprawdę jest taki eko, jak się na pierwszy rzut oka wydaje?

Statystyczny mieszkaniec świata zużywa rocznie około 55 kg papieru. Różnice pomiędzy kontynentami są jednak ogromne. Według raportu „The State of the Global Paper Industry 2018” najbardziej głodni papieru są mieszkańcy Ameryki Północnej, którzy zużywają go po aż 215 kg rocznie. Niemal o połowę mniej – 125 kg – zużywa statystyczny Europejczyk, choć i tu należy pamiętać, że występują bardzo duże różnice między poszczególnymi państwami.

Świat pełen papieru

Skąd więc średnia światowa na poziomie zaledwie 55 kg? Mieszkańcy Ameryki Południowej zużywają średnio po 43 kg papieru rocznie, Azjaci po 44 kg, zaś w Afryce jest to zaledwie 7 kg rocznie na osobę.

Ale czy to właściwie dużo czy mało? Cóż, od lat 70. światowa produkcja papieru wzrosła ponad trzykrotnie z poziomu 130 mln do ponad 400 mln ton w 2015 roku. Szacuje się, że w 2020 może osiągnąć nawet około 490 mln ton.

Z raportu wynika też, że do pisania czy drukowania wykorzystujemy zaledwie jedną czwartą (26 proc.) kupowanego papieru. Przytłaczającą większość stanowią niestety opakowania. Są one odpowiedzialne aż za 55 proc. naszego zużycia tego surowca! Z kolei potrzeby czystości i higieny to zaledwie 8 proc. zapotrzebowania.

Artykuł Premium
Zyskaj dostęp online do wszystkich wydań Magazynu
Pierwszy miesiąc 5 zł!
przy subskrypcji miesięcznej*

Nie chcesz prenumerować? Na naszej stronie znajdziesz również ciekawe darmowe treści. Możesz też: