Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 1 złzamawiam

Nauka łagodności

maj 29 2020

Podobnie jak nogi, dzięki którym chodzimy, są elementem naszego dziedzictwa ewolucyjnego, tak struktury w naszym mózgu dają początek naszej osobowości. To samo dotyczy psów. Przedstawiamy fragment książki „Pies jest miłością”, wydanej nakładem Wydawnictwa Marginesy.

Pracownicy Wolf Park mieli wyraźne poczucie, że przebywające pod ich opieką wilki są równie wrażliwe na ludzkie działania jak psy, do których wracają codziennie wieczorem. Nie mogłem się oprzeć pokusie przeprowadzenia eksperymentu na własną rękę. Nigdy przedtem nie miałem bliskiego kontaktu z wilkami, ale byłem pod wielkim wrażeniem ich budzącej respekt siły i uderzającej inteligencji. Tutejsze wilki były wielkości najroślejszych psów – od razu skojarzyły mi się z potężnym wilczarzem irlandzkim.

Po rozmowach z personelem, wysłuchaniu wykładu na temat bezpieczeństwa i wejściu do zagrody, żeby przedstawić się wilkom, postanowiliśmy z Monique nie ryzykować ponad miarę. Wyszliśmy na zewnątrz i pozwoliliśmy przeprowadzić pierwszą rundę eksperymentu ze wskazywaniem palcem osobom lepiej obeznanym z mieszkańcami azylu.

Artykuł Premium
Zyskaj dostęp online do wszystkich wydań Magazynu
Pierwszy miesiąc 1 zł!
przy subskrypcji miesięcznej*

Nie chcesz prenumerować? Na naszej stronie znajdziesz również ciekawe darmowe treści. Możesz też: