[wppb-login]

Zielona Góra: Kłusownik brutalnie zabija jastrzębie

Weronika Książek
Maj27/ 2020

To ptaki pod ochroną. Mimo to ornitolodzy znaleźli cały arsenał pułapek w gnieździe jednej z samic. „To wierzchołek góry lodowej” – mówią. O sprawie pisze lokalna „GW”.

Sławomir Rubacha i Łukasz Czajka działają w lubuskim oddziale Komitetu Ochrony Orłów. Do mediów zgłosili się po tym, jak dostali alert o uwięzionym jastrzębiu. Szybko pojechali na miejsce (nie chcą zdradzać dokładnej lokalizacji, mając nadzieję, że kłusownika uda się złapać na gorącym uczynku).

„To co zobaczyliśmy, przeszło najgorsze wyobrażenia, jakie można mieć o bestialstwie człowieka” – powiedzieli. Na sośnie znaleźli złapanego w potrzask szczękowy ptaka, zwisającego ze swojego gniazda. Jeszcze żył, gdy przyjechali z interwencją, jednak ostatecznie nie udało się go uratować.

Szczeki przymocowane łańcuchem do drzewa były tylko jedną z sześciu zastawionych w gnieździe podobnych pułapek (w kolejną złapał się dzięcioł, którego szczęki rozcięły na pół). Ornitolodzy uważają, że to jedynie wierzchołek góry lodowej, niestety policja nie chciała nawet zabrać sideł (zasłaniając się… obostrzeniami w czasie epidemii). Wnyki cały czas znajdują się w garażu jednego z działaczy. Rubacha i Czajka chcą, aby kłusownik odpowiedział nie tylko za zabicie chronionego gatunku, ale także za znęcanie się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem.

Szacuje się, że w Polsce żyje jedynie 5-6 tys. par jastrzębi. To drapieżnik, który poluje na inne ptaki – głównie na gołębie i sierpówki.

Ornitolodzy stawiają tezę, że to właśnie hodowcy gołębi zabijają chronione ptaki. „Fora gołębiarzy to przerażająca lektura” – przyznają. Hodowcy mają chwalić się tam wyłapywaniem, zabijaniem i okaleczaniem ptaków. Według ornitologów, z nienawiści wyrywają im nogi, smarują gołębiom służącym za przynętę pióra trucizną, zabijają jastrzębie siekierą, zastawiają wnyki, wrzucają petardy do gniazd.

WK

Komentarze

Featured
Weganie = introwertycy? Mięso do lamusa! Ważny dokument: epidemie od 1900 to wynik wykorzystywania zwierząt Plantcraft: wegańskie mięso z bananów Argentyna: wzrost populacji zagrożonych jaguarów Paul McCartney: Proszę, przestańcie jeść mięso!

Weganie = introwertycy?

Badania przeprowadzone przez naukowców z Instytutu Nauk Humanistycznych i Mózgu Maxa Plancka oraz Sz…

czytaj więcej

Mięso do lamusa!

Patrick Brown, szef Impossible Foods, wieszczy rychły koniec ery mięsnej. Według założyciela koncern…

czytaj więcej

Ważny dokument: epidemie od 1900 to wynik wykorzystywania zwierząt

Autorzy nowej, popartej przez lekarzy białej księgi twierdzą, że od 1900 roku „większość, jeśli nie …

czytaj więcej

Plantcraft: wegańskie mięso z bananów

Węgierski startup Plantcraft stworzył gamę bezmięsnych wędlin i pasztetów z zielonych bananów (to po…

czytaj więcej

Argentyna: wzrost populacji zagrożonych jaguarów

Lokalne organizacje prozwierzęce świętują sukces: po 15 latach obserwacji zagrożonej populacji jagua…

czytaj więcej

Paul McCartney: Proszę, przestańcie jeść mięso!

Paul McCartney mówi, że jego urodzinowym życzeniem jest, aby wszyscy przestali jeść zwierzęta.

czytaj więcej
Facebook