[wppb-login]

Wuhan zakazuje polowania oraz spożywania dzikich zwierząt

Weronika Książek
Maj22/ 2020

Władze chińskiego Wuhan poinformowały, że wydano zakaz handlu i konsumpcji dzikich gatunków zwierząt. Miasto ma się stać „sanktuarium dzikiej przyrody”, gdzie zabronione są również polowania komercyjne.

Jeszcze w lutym Chiny wydały tymczasowy, ogólnokrajowy zakaz handlu i konsumpcji dzikich zwierząt lądowych, w tym gatunków hodowanych na specjalnych farmach. Zakaz spożywania dzikich zwierząt obowiązuje też (na stałe) w Pekinie, Shenzhen i Zhuhai. Jednak w przypadku Wuhan można było obserwować poluzowanie restrykcji praz powrót „mokrych targów” w kwietniu, dlatego od 20 maja wprowadzono bardzo rygorystyczne przepisy. Urzędnicy mają kontrolować czy hodowcy dzikich zwierząt nie sprzedają ich w celach konsumpcji. W niektórych regionach kraju ponoć wypłacono już odszkodowania tym, którzy musieli się przebranżowić. W Hunan i Jiangxi hodowcy dostaną rekompensatę, jeśli przejdą na uprawę warzyw, owoców lub herbaty, a także wtedy, jeżeli zajmą się hodowlą zwierząt gospodarskich.

– Zakaz konsumpcji dzikiej przyrody wydany przez władze Wuhan jest bardzo mile widzianym gestem. Zagrożenie dla zdrowia publicznego związane z chorobami odzwierzęcymi przenoszonymi przez handel dziką fauną i florą trzeba potraktować bardzo poważnie, jeśli chcemy uniknąć kolejnej pandemii. Ryzyko związane z jedzeniem dzikich zwierząt nie minie za pięć lat, dlatego decyzje, które nie wprowadzają stałego zakazu ich jedzenia, są dużym ryzykiem – powiedział specjalista ds. Chin w Humane Society International dr Peter Li, cytowany przez gazetę.pl.

W mieście Wuhan w prowincji Hubei mieszka 11 mln ludzi. To tam odkryto pierwsze przypadki zachorowań na COVID-19 w 2019 roku.
AK

Komentarze

Featured
przeczytasz w numerze 6/2020 Naprawdę dobra zmiana Co wyrasta z Brzydkiego Kaczątka Jeszcze będzie normalnie? państwo w liczbie mnogiej Paprodziad: marzę o porze, gdy selerzę

przeczytasz w numerze 6/2020

Nowy numer już w kioskach! Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy:

po nowemu – można żyć inaczej n…

czytaj więcej

Naprawdę dobra zmiana

Naukowcy namawiają, aby w czasach zarazy przejść na dietę roślinną, a Amerykanie masowo wykupują ze …

czytaj więcej

Co wyrasta z Brzydkiego Kaczątka

Łabędź to symbol poetów, muz i miłości, obecny w kulturze już od starożytności. Za sprawą popularnej…

czytaj więcej

Jeszcze będzie normalnie?

Niechby się to już skończyło! Mnie najbardziej brakuje możliwości zwykłej przechadzki, wyjścia na mi…

czytaj więcej

państwo w liczbie mnogiej

Chiny to jedna z najstarszych cywilizacji świata, której historię czyta się momentami jak baśń, a mo…

czytaj więcej

Paprodziad: marzę o porze, gdy selerzę

Jest śpiewającym filozofem, którego twórczość można poznać, słuchając m.in. Łąki Łan, November Proje…

czytaj więcej
Facebook