[wppb-login]

Konie wróciły na trasę do Morskiego Oka

Weronika Książek
Maj18/ 2020

Transport konny do Morskiego Oka został wznowiony. Wytyczne Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Zakopanem dopuszczają do przewozu 8 osób na wozie, pod warunkiem jego dezynfekcji i montażu dodatkowych osłon. Przy takim ładunku konie wciąż będą pracowały w przeciążeniu.

Pandemia Covid19 zatrzymała transport konny w Tatrach już 13 marca 2020 roku. Jednak 4 maja Tatry zostały ponownie otwarte dla turystów, a zakopiański sanepid wydał szczegółowe wytyczne dla przedsiębiorców wykonujących ten transport.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zakopanem przyznaje, że rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w zwiąązku z wystą̨pieniem stanu epidemii nie przewiduje wykonywania takich czynności, jak usługi transportowe wozami konnymi, ale w związku z podobieństwem tych usług formą do transportu zbiorowego, wydał wytyczne na podstawie rozdziału 8 ww. rozporządzenia.

Z wytycznych sanepidu wnika, że danym środkiem lub pojazdem można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób, niż wynosi połowa miejsc siedzących, a osoby korzystające z transportu (w tym kierujący) mają obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki albo kasku ochronnego ust i nosa. W związku z tym na wozie konnym na trasie do Morskiego Oka określono maksymalną liczbę pasażerów na 8 osób i nakazano:

  • wozy wyposażyć w środki do dezynfekcji rąk oraz instrukcje prawidłowej dezynfekcji rąk;
  • po każdym wykonanym transporcie dezynfekować ławy, siedziska, poręcze i inne miejsca mające bezpośredni kontakt z pasażerami, przy czym należy pamiętać, że od zakończenia dezynfekcji musi minąć rekomendowany przez producenta preparatu dezynfekcyjnego czas;
  •  na czas epidemii usunąć z wyposażenia wozów koce, skóry i inne tekstylia, których nie można na bieżąco dezynfekować;
  • personel zajmujący się płatnościami wyposażyć w środki ochrony osobistej, tj. jednorazowe rękawiczki, maseczki, środki do dezynfekcji rąk.

Trudno nam sobie wyobrazić, jak będzie wyglądała dezynfekcja drewnianych wozów konnych, w dodatku wykonywana na terenie parku narodowego. Dyrektor TPN, Szymon Ziobrowski, podczas konferencji prasowej 22 kwietnia 2020 roku mówił, że na terenie Tatr nic nie będzie dezynfekowane, w związku z czym cała infrastruktura tatrzańska, w tym ławy i ławostoły, nie powinna być używana.

Dodatkowo przypominamy, że przy 8 osobach na wozie, obciążonym dodatkowo przegrodami pomiędzy ławami, wciąż dochodzi do przeciążania zwierząt ładunkiem w sposób oczywisty nieodpowiadający ich kondycji, a więc transport ten jest niezgodny z przepisami ustawy o ochronie zwierząt.

Apelujemy, żeby nie korzystać z transportu konnego i nie płacić za cierpienie zwierząt. Spacer do Morskiego Oka zajmuje około 2 godziny i 20 minut, a trasę z powodzeniem pokonują samodzielnie dzieci, osoby starsze oraz niepełnosprawni.

Anna Plaszczyk, ratujkonie.pl

Komentarze

Featured
Kolejny wypadek konia w Tatrach Weganie = introwertycy? Mięso do lamusa! Ważny dokument: epidemie od 1900 to wynik wykorzystywania zwierząt Plantcraft: wegańskie mięso z bananów Argentyna: wzrost populacji zagrożonych jaguarów

Kolejny wypadek konia w Tatrach

Fundacja Viva informuje, że w Tatrach doszło do kolejnego wypadku konia. Tym razem podczas pracy prz…

czytaj więcej

Weganie = introwertycy?

Badania przeprowadzone przez naukowców z Instytutu Nauk Humanistycznych i Mózgu Maxa Plancka oraz Sz…

czytaj więcej

Mięso do lamusa!

Patrick Brown, szef Impossible Foods, wieszczy rychły koniec ery mięsnej. Według założyciela koncern…

czytaj więcej

Ważny dokument: epidemie od 1900 to wynik wykorzystywania zwierząt

Autorzy nowej, popartej przez lekarzy białej księgi twierdzą, że od 1900 roku „większość, jeśli nie …

czytaj więcej

Plantcraft: wegańskie mięso z bananów

Węgierski startup Plantcraft stworzył gamę bezmięsnych wędlin i pasztetów z zielonych bananów (to po…

czytaj więcej

Argentyna: wzrost populacji zagrożonych jaguarów

Lokalne organizacje prozwierzęce świętują sukces: po 15 latach obserwacji zagrożonej populacji jagua…

czytaj więcej
Facebook