[wppb-login]

Konie wróciły na trasę do Morskiego Oka

Weronika Książek
Maj18/ 2020

Transport konny do Morskiego Oka został wznowiony. Wytyczne Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Zakopanem dopuszczają do przewozu 8 osób na wozie, pod warunkiem jego dezynfekcji i montażu dodatkowych osłon. Przy takim ładunku konie wciąż będą pracowały w przeciążeniu.

Pandemia Covid19 zatrzymała transport konny w Tatrach już 13 marca 2020 roku. Jednak 4 maja Tatry zostały ponownie otwarte dla turystów, a zakopiański sanepid wydał szczegółowe wytyczne dla przedsiębiorców wykonujących ten transport.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zakopanem przyznaje, że rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w zwiąązku z wystą̨pieniem stanu epidemii nie przewiduje wykonywania takich czynności, jak usługi transportowe wozami konnymi, ale w związku z podobieństwem tych usług formą do transportu zbiorowego, wydał wytyczne na podstawie rozdziału 8 ww. rozporządzenia.

Z wytycznych sanepidu wnika, że danym środkiem lub pojazdem można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób, niż wynosi połowa miejsc siedzących, a osoby korzystające z transportu (w tym kierujący) mają obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki albo kasku ochronnego ust i nosa. W związku z tym na wozie konnym na trasie do Morskiego Oka określono maksymalną liczbę pasażerów na 8 osób i nakazano:

  • wozy wyposażyć w środki do dezynfekcji rąk oraz instrukcje prawidłowej dezynfekcji rąk;
  • po każdym wykonanym transporcie dezynfekować ławy, siedziska, poręcze i inne miejsca mające bezpośredni kontakt z pasażerami, przy czym należy pamiętać, że od zakończenia dezynfekcji musi minąć rekomendowany przez producenta preparatu dezynfekcyjnego czas;
  •  na czas epidemii usunąć z wyposażenia wozów koce, skóry i inne tekstylia, których nie można na bieżąco dezynfekować;
  • personel zajmujący się płatnościami wyposażyć w środki ochrony osobistej, tj. jednorazowe rękawiczki, maseczki, środki do dezynfekcji rąk.

Trudno nam sobie wyobrazić, jak będzie wyglądała dezynfekcja drewnianych wozów konnych, w dodatku wykonywana na terenie parku narodowego. Dyrektor TPN, Szymon Ziobrowski, podczas konferencji prasowej 22 kwietnia 2020 roku mówił, że na terenie Tatr nic nie będzie dezynfekowane, w związku z czym cała infrastruktura tatrzańska, w tym ławy i ławostoły, nie powinna być używana.

Dodatkowo przypominamy, że przy 8 osobach na wozie, obciążonym dodatkowo przegrodami pomiędzy ławami, wciąż dochodzi do przeciążania zwierząt ładunkiem w sposób oczywisty nieodpowiadający ich kondycji, a więc transport ten jest niezgodny z przepisami ustawy o ochronie zwierząt.

Apelujemy, żeby nie korzystać z transportu konnego i nie płacić za cierpienie zwierząt. Spacer do Morskiego Oka zajmuje około 2 godziny i 20 minut, a trasę z powodzeniem pokonują samodzielnie dzieci, osoby starsze oraz niepełnosprawni.

Anna Plaszczyk, ratujkonie.pl

Komentarze

Featured
przeczytasz w numerze 6/2020 Naprawdę dobra zmiana Co wyrasta z Brzydkiego Kaczątka Jeszcze będzie normalnie? państwo w liczbie mnogiej Paprodziad: marzę o porze, gdy selerzę

przeczytasz w numerze 6/2020

Nowy numer już w kioskach! Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy:

po nowemu – można żyć inaczej n…

czytaj więcej

Naprawdę dobra zmiana

Naukowcy namawiają, aby w czasach zarazy przejść na dietę roślinną, a Amerykanie masowo wykupują ze …

czytaj więcej

Co wyrasta z Brzydkiego Kaczątka

Łabędź to symbol poetów, muz i miłości, obecny w kulturze już od starożytności. Za sprawą popularnej…

czytaj więcej

Jeszcze będzie normalnie?

Niechby się to już skończyło! Mnie najbardziej brakuje możliwości zwykłej przechadzki, wyjścia na mi…

czytaj więcej

państwo w liczbie mnogiej

Chiny to jedna z najstarszych cywilizacji świata, której historię czyta się momentami jak baśń, a mo…

czytaj więcej

Paprodziad: marzę o porze, gdy selerzę

Jest śpiewającym filozofem, którego twórczość można poznać, słuchając m.in. Łąki Łan, November Proje…

czytaj więcej
Facebook