Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Sudety: poznaj, pokochaj

kwiecień 29 2020

To zaskakujące góry, które pozwalają cieszyć się zróżnicowanymi krajobrazami nawet na krótszych szlakach. Historia i jej symbole przeplatają się tam z dziełami natury. Takie są Sudety.

Sudety znajdują się na styku granic trzech państw: Polski, Czech i Niemiec. Powstały w czasie fałdowania hercyńskiego. Według większości ludzi nauki pochodzenie nazwy tych gór jest celtyckie, a sudéta w wolnym tłumaczeniu oznacza „las dzików”.
Podstawowy podział Sudetów obejmuje: Sudety Zachodnie, Środkowe i Wschodnie. Najwyżej spośród nich sięgają Sudety Zachodnie, zaś najwyższym szczytem pasma Karkonoszy jest leżąca 1602 m n.p.m. Śnieżka. To szczyt niezwykle często odwiedzany przez turystów, w sezonie letnim frekwencja sięga ponad 10 tys. ludzi dziennie, zupełnie jak w systematycznie zadeptywanych Tatrach.

Góry z ich unikalną rzeźbą terenu, dodatkowo obfitującą w bogactwo przyrodnicze, są miejscem aktywności fizycznej i zachwytu nad pięknem natury, ale romantykowi (jak ja) służą też do wyciszenia i refleksji. Z przyczyn oczywistych jest to łatwiejsze na nieobleganych szlakach, gdzie można po prostu pobyć z przyrodą i poczuć ogrom żywiołów (w tym wypadku ziemi i wiatru). Z tych też powodów coraz częściej cieszą mnie po prostu góry, nie muszą być to koniecznie te najwyższe i najtrudniejsze do zdobycia szczyty (w Polsce to Tatry). Niższe pasma też potrafią dostarczyć wspaniałych wrażeń pieszemu turyście.

Artykuł Premium
Zyskaj dostęp online do wszystkich wydań Magazynu
Pierwszy miesiąc 5 zł!
przy subskrypcji miesięcznej*

Nie chcesz prenumerować? Na naszej stronie znajdziesz również ciekawe darmowe treści. Możesz też: