[wppb-login]

Sudety: poznaj, pokochaj

Weronika Książek
kwiecień29/ 2020

To zaskakujące góry, które pozwalają cieszyć się zróżnicowanymi krajobrazami nawet na krótszych szlakach. Historia i jej symbole przeplatają się tam z dziełami natury. Takie są Sudety.

Sudety znajdują się na styku granic trzech państw: Polski, Czech i Niemiec. Powstały w czasie fałdowania hercyńskiego. Według większości ludzi nauki pochodzenie nazwy tych gór jest celtyckie, a sudéta w wolnym tłumaczeniu oznacza „las dzików”.
Podstawowy podział Sudetów obejmuje: Sudety Zachodnie, Środkowe i Wschodnie. Najwyżej spośród nich sięgają Sudety Zachodnie, zaś najwyższym szczytem pasma Karkonoszy jest leżąca 1602 m n.p.m. Śnieżka. To szczyt niezwykle często odwiedzany przez turystów, w sezonie letnim frekwencja sięga ponad 10 tys. ludzi dziennie, zupełnie jak w systematycznie zadeptywanych Tatrach.

Góry z ich unikalną rzeźbą terenu, dodatkowo obfitującą w bogactwo przyrodnicze, są miejscem aktywności fizycznej i zachwytu nad pięknem natury, ale romantykowi (jak ja) służą też do wyciszenia i refleksji. Z przyczyn oczywistych jest to łatwiejsze na nieobleganych szlakach, gdzie można po prostu pobyć z przyrodą i poczuć ogrom żywiołów (w tym wypadku ziemi i wiatru). Z tych też powodów coraz częściej cieszą mnie po prostu góry, nie muszą być to koniecznie te najwyższe i najtrudniejsze do zdobycia szczyty (w Polsce to Tatry). Niższe pasma też potrafią dostarczyć wspaniałych wrażeń pieszemu turyście.

Zaloguj się i czytaj dalej po wykupieniu prenumeraty 😉 "Będzie Pan zadowolony!". Wykup dostęp do najpopularniejszego magazynu dla wegan, wegetarian i miłośników zwierząt - poznaj dobre strony życia!

SUBSKRYBUJ TUTAJ

Nie chcesz prenumerować? Na naszej stronie znajdziesz również ciekawe darmowe treści. Możesz też:

 

 

 

 

 

Featured
Wyspy Owcze i polowanie na delfiny. Padł okrutny rekord UK zakaże handlu płetwami rekinów Mamuty powrócą? Naukowcy pracują nad przywróceniem ich do życia Marsz Wyzwolenia Zwierząt 2021 w obiektywie Joanny Hasiak ECI – inicjatywa przeciw testowaniu na zwierzętach w Europie Zanieczyszczenie światłem zabija owady

Wyspy Owcze i polowanie na delfiny. Padł okrutny rekord

W zatoce Skalabotnur u wybrzeży Wysp Owczych co roku odbywa się „tradycyjne” święto grindadrap – czy…

czytaj więcej

UK zakaże handlu płetwami rekinów

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił, że zabroni importu i eksportu odciętych płetw, a także wyrobów, któr…

czytaj więcej

Mamuty powrócą? Naukowcy pracują nad przywróceniem ich do życia

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda razem z zespołem z Rosji chcą przywrócić do życia wymarły gatunek p…

czytaj więcej

Marsz Wyzwolenia Zwierząt 2021 w obiektywie Joanny Hasiak

Marsz Wyzwolenia Zwierząt przeszedł ulicami Warszawy. Była tam dziennikarka Magazynu VEGE Joanna Has…

czytaj więcej

ECI – inicjatywa przeciw testowaniu na zwierzętach w Europie

Zbierzmy milion podpisów, by wzmocnić zakaz testowania na zwierzętach w Unii Europejskiej! Dziś wbre…

czytaj więcej

Zanieczyszczenie światłem zabija owady

Najnowsze badania z UK potwierdzają, że na obszarach z oświetleniem ulicznym populacje gąsienic spad…

czytaj więcej
Facebook