[wppb-login]

My jesteśmy Rada Puchaczy

Weronika Książek
kwiecień29/ 2020

Sowa to symbol mądrości, ale bywa też utożsamiana z wcieleniem złych mocy. Ten majestatyczny ptak przez wieki wzbudzał podziw, szacunek, ale również lęk. Przedstawiamy fragment książki Jacka Karczewskiego „Noc sów” (Wydawnictwo Poznańskie).

Ernest Hemingway powiedział kiedyś: „Dobrego pisarza nie należy mylić z prawdziwym pisarzem. Dobry pisarz może być jak jastrząb myszołów albo nawet papuga, ale prawdziwy pisarz jest jak sowa z piekła rodem”.

Jednym z pierwszych, którego zainspirowały sowy, a który pozostawił na to dowody, był Ezop. Utalentowany niewolnik, bajkopisarz i gawędziarz żył w starożytnej Grecji w VI w. p.n.e. W jednej z jego przypowieści zmęczona sowa nie mogła zasnąć z powodu świerszcza. Długo prosiła o ciszę, ale świerszcz grał i grał. Ponieważ nie udało jej się dogadać z sąsiadem po dobroci, postanowiła uciec się do fortelu. Powiedziała mu, że muzykuje równie pięknie, co liry samego Apolla i skoro i tak nie może spać, to żeby wpadł do niej na kieliszek słodkiego nektaru. Posiedzimy sobie i razem się napijemy, zachęcała. Pokusa była zbyt duża i już po chwili zadowolony z siebie świerszcz stanął w progach sowy. Ta połknęła go bez żadnych ceregieli i zaraz potem zasnęła, delektując się błogą ciszą… Morał z tego taki, że pochlebstwa nie zawsze oznaczają, że ktoś cię podziwia. Przy okazji dowiedzieliśmy się czegoś o sowie: jest asertywna i chce grać fair, ale umie też inaczej. Okrutna, ale z klasą.

Zaloguj się i czytaj dalej po wykupieniu prenumeraty 😉 "Będzie Pan zadowolony!". Wykup dostęp do najpopularniejszego magazynu dla wegan, wegetarian i miłośników zwierząt - poznaj dobre strony życia!

SUBSKRYBUJ TUTAJ

Nie chcesz prenumerować? Na naszej stronie znajdziesz również ciekawe darmowe treści. Możesz też:

 

 

 

 

 

Featured
Mikołajkowy konkurs! Zgarnij książkę Moniki Kotlarek Polacy troszczą się o zwierzęta! Wnioski z "Raportu Dobroczynność" W numerze 12/2021-1/2022 przeczytasz: Na początek dnia i roku Szklana pułapka Potrójne szczęście

Mikołajkowy konkurs! Zgarnij książkę Moniki Kotlarek

Dziś radosny dzień, kiedy obdarowujemy się upominkami. Jednak zimą ważny temat depresji jest jak naj…

czytaj więcej

Polacy troszczą się o zwierzęta! Wnioski z "Raportu Dobroczynność"

„Raport dobroczynność” WWF z ostatnich 12 miesięcy pokazał, że pandemia nie przeszkadza nam pomagać!…

czytaj więcej

W numerze 12/2021-1/2022 przeczytasz:

Nowy, podwójny numer już w sprzedaży! Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy!
OSTROŻNIE Z ŻYCZENIAMI

czytaj więcej

Na początek dnia i roku

Jeśli 1 stycznia postanowiliśmy, że chcemy zacząć się lepiej odżywiać, zacznijmy od jedzenia porządn…

czytaj więcej

Szklana pułapka

Ryby akwariowe trzymane są często całe życie w niewoli, w zamkniętym, sztucznym zbiorniku, a ich byt…

czytaj więcej

Potrójne szczęście

Szukasz pomysłu na gwiazdkowy prezent? Odwiedź internetowy sklepik Vivy, w którym kupując, pomagasz …

czytaj więcej
Facebook