[wppb-login]

My jesteśmy Rada Puchaczy

Weronika Książek
Kwiecień29/ 2020

Sowa to symbol mądrości, ale bywa też utożsamiana z wcieleniem złych mocy. Ten majestatyczny ptak przez wieki wzbudzał podziw, szacunek, ale również lęk. Przedstawiamy fragment książki Jacka Karczewskiego „Noc sów” (Wydawnictwo Poznańskie).

Ernest Hemingway powiedział kiedyś: „Dobrego pisarza nie należy mylić z prawdziwym pisarzem. Dobry pisarz może być jak jastrząb myszołów albo nawet papuga, ale prawdziwy pisarz jest jak sowa z piekła rodem”.

Jednym z pierwszych, którego zainspirowały sowy, a który pozostawił na to dowody, był Ezop. Utalentowany niewolnik, bajkopisarz i gawędziarz żył w starożytnej Grecji w VI w. p.n.e. W jednej z jego przypowieści zmęczona sowa nie mogła zasnąć z powodu świerszcza. Długo prosiła o ciszę, ale świerszcz grał i grał. Ponieważ nie udało jej się dogadać z sąsiadem po dobroci, postanowiła uciec się do fortelu. Powiedziała mu, że muzykuje równie pięknie, co liry samego Apolla i skoro i tak nie może spać, to żeby wpadł do niej na kieliszek słodkiego nektaru. Posiedzimy sobie i razem się napijemy, zachęcała. Pokusa była zbyt duża i już po chwili zadowolony z siebie świerszcz stanął w progach sowy. Ta połknęła go bez żadnych ceregieli i zaraz potem zasnęła, delektując się błogą ciszą… Morał z tego taki, że pochlebstwa nie zawsze oznaczają, że ktoś cię podziwia. Przy okazji dowiedzieliśmy się czegoś o sowie: jest asertywna i chce grać fair, ale umie też inaczej. Okrutna, ale z klasą.

Zaloguj się i czytaj dalej po wykupieniu prenumeraty 😉 "Będzie Pan zadowolony!". Wykup dostęp do najpopularniejszego magazynu dla wegan, wegetarian i miłośników zwierząt - poznaj dobre strony życia!

SUBSKRYBUJ TUTAJ

Nie chcesz prenumerować? Na naszej stronie znajdziesz również ciekawe darmowe treści. Możesz też:

 

 

 

 

 

Komentarze

Featured
przeczytasz w numerze 6/2020 Naprawdę dobra zmiana Co wyrasta z Brzydkiego Kaczątka Jeszcze będzie normalnie? państwo w liczbie mnogiej Paprodziad: marzę o porze, gdy selerzę

przeczytasz w numerze 6/2020

Nowy numer już w kioskach! Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy:

po nowemu – można żyć inaczej n…

czytaj więcej

Naprawdę dobra zmiana

Naukowcy namawiają, aby w czasach zarazy przejść na dietę roślinną, a Amerykanie masowo wykupują ze …

czytaj więcej

Co wyrasta z Brzydkiego Kaczątka

Łabędź to symbol poetów, muz i miłości, obecny w kulturze już od starożytności. Za sprawą popularnej…

czytaj więcej

Jeszcze będzie normalnie?

Niechby się to już skończyło! Mnie najbardziej brakuje możliwości zwykłej przechadzki, wyjścia na mi…

czytaj więcej

państwo w liczbie mnogiej

Chiny to jedna z najstarszych cywilizacji świata, której historię czyta się momentami jak baśń, a mo…

czytaj więcej

Paprodziad: marzę o porze, gdy selerzę

Jest śpiewającym filozofem, którego twórczość można poznać, słuchając m.in. Łąki Łan, November Proje…

czytaj więcej
Facebook