Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Jak czytać etykiety na ulubionych przysmakach

kwiecień 23 2020

Przeciętny Polak zjada 4,6 kg słodyczy rocznie. Jak dowodzą badania przeprowadzone przez Główny Urząd Statystyczny, spożycie czekolady oraz wyrobów cukierniczych w latach 2005–2014 zwiększyło się o 36 proc.
Uwagę należy zwracać głównie na skład:

    •  substancje słodzące: Zaliczamy do nich: cukry naturalne (fruktoza, stewia), syrop glukozowo –fruktozowy, modyfikowane (mannitol, izomalt), oraz syntetyczne środki słodzące (aspartam, acesulfam K). Ostatnia grupa jest najbardziej szkodliwa dla naszego organizmu. Syntetyczne słodziki nie zawierają żadnych wartości odżywczych, mogą za to powodować poważne schorzenia, takie jak cukrzyca. Warto zatem wybierać produkty słodzone cukrem kokosowym!

  • Wartości odżywcze: Nie wszystkie kalorie muszą być złe. Decydując się na zakup słodyczy, wybierajmy te, które mają w sobie coś więcej niż „puste kalorie”. Starajmy się kupować produkty bogate w składniki odżywcze, takie jak białko (na przykład ze słonecznika), elementy sprzyjające naszej diecie jak nasiona czy błonnik oraz te, które po prostu zawierają mniej kalorii (bo są słodzone stewią)
  • GMO: Produkty wytwarzane z roślin modyfikowanych genetycznie budzą wiele wątpliwości.
  • Alergeny: Szacuje się, że na świecie ponad 75 proc. ludzi cierpi na nietolerancję laktozy. By sobie nie zaszkodzić wybierz produkty pozbawione krowiego mleka. Orzechy i seler to jedne z najsilniejszych alergenów. Osoby na nie uczulone nie mogą jeść słodyczy, które zawierają nawet minimalne ilości selera i orzechów. Zwracaj uwagę, czy na etykiecie pojawia się informacja „Zwiera śladowe ilości orzechów i selera”.
  • Bio i wege: By mieć pewność, że słodycze nie zawierają żadnych składników pochodzenia zwierzęcego, a użyte rośliny wyhodowano w sposób ekologiczny, szukaj odpowiednich certyfikatów na opakowaniu. Kupując produkty spożywcze, sprawdzajmy ich składy (np. olej palmowy) i politykę producenta w kwestii używanych surowców (certyfikaty ekologiczne, brak pestycydów i metali ciężkich)

Super Krówka