[wppb-login]

Papież: Epidemia to reakcja na działanie człowieka wobec natury

Weronika Książek
kwiecień13/ 2020

Papież Franciszek udzielił mocnego wywiadu, w którym stwierdził, że epidemia koronawirusa to reakcja natury na dewastację planety, której bezkarnie dopuszczał się człowiek. Papież nawiązał do tego również w wielkanocnym orędziu Urbi et Orbi.

W wywiadzie udzielonym magazynom „The Tablet” i „Commonwealth”, Franciszek zrugał światowych przywódców i wezwał wszystkich ludzi do troski o planetę i o siebie nawzajem. Przyznał, że ludzkość od dawna lekceważyła problemy związane z ociepleniem klimatu: susze, a później pożary trawiące w ubiegłym roku Australię czy topnienie lodowców.

Głowa kościoła katolickiego od lat upomina się o prawa wykluczonych, dlatego w wywiadzie nie zabrakło słów o bezdomnych i o tym, że w czasach pandemii powinniśmy się o nich szczególnie zatroszczyć. To bowiem kolejny problem, którego byliśmy świadkiem, ale nie chcieliśmy go rozwiązywać. Papież od lat upomina się także o prawa uchodźców uciekających przed konfliktami zbrojnymi w swoich krajach.

Szczególnie dostało się politykom. Papież stwierdził, że niektórzy z nich „wygłaszają przemówienia przypominające te Hitlera z 1933 roku” i wykorzystują sytuację pandemii, aby nadużywać władzy. Chcą ratować upadające gospodarki, ale jednocześnie pomimo tych deklaracji nadal produkują broń i skupiają się na tym, jak skłonić obywateli do ponownego rzucenia się w wir konsumpcji.

Franciszek na początku kwietnia powołał specjalny fundusz dla krajów misyjnych, aby „pomóc osobom i wspólnotom, które zostały tragicznie dotknięte szerzeniem się COVID-19”. Przekazał na niego 750 tys. dolarów i wezwał możnych tego świata, aby również go wsparli. Pod koniec marca Watykan zakupił również 30 respiratorów, które zostały przekazane do szpitali we Włoszech.

Troska o planetę i o najbardziej potrzebujących wybrzmiała również w wielkanocnym przesłaniu Urbi et Orbi podczas nabożeństwa, które odbyło się bez udziału wiernych:

– To nie czas na obojętność. Cierpi cały świat. Musimy zjednoczyć się by wygrać z pandemią. Wzywam do złagodzenia sankcji międzynarodowych. Wzywam do zredukowania lub całkowitego zapomnienia długów najbiedniejszych państw świata – wezwał papież w swoim orędziu. – Dziś Unia Europejska stoi przed epokowym wyzwaniem, od którego zależeć będzie nie tylko jej przyszłość, ale także przyszłość całego świata. Nie można stracić okazji, by dać kolejny dowód solidarności, także poprzez uciekanie się do rozwiązań innowacyjnych.

WK

Featured
W numerze 12/2021-1/2022 przeczytasz: Na początek dnia i roku Szklana pułapka Potrójne szczęście Wolność od przyzwyczajenia Wspomnienie bieli

W numerze 12/2021-1/2022 przeczytasz:

Nowy, podwójny numer już w sprzedaży! Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy!
OSTROŻNIE Z ŻYCZENIAMI

czytaj więcej

Na początek dnia i roku

Jeśli 1 stycznia postanowiliśmy, że chcemy zacząć się lepiej odżywiać, zacznijmy od jedzenia porządn…

czytaj więcej

Szklana pułapka

Ryby akwariowe trzymane są często całe życie w niewoli, w zamkniętym, sztucznym zbiorniku, a ich byt…

czytaj więcej

Potrójne szczęście

Szukasz pomysłu na gwiazdkowy prezent? Odwiedź internetowy sklepik Vivy, w którym kupując, pomagasz …

czytaj więcej

Wolność od przyzwyczajenia

W ciągu kilku dekad po inwazji białych na Abya Yala (orygynalna nazwa Ameryki) poza kamieniami szlac…

czytaj więcej

Wspomnienie bieli

Uwielbiamy święta nie tylko ze względu na pyszne jedzenie, prezenty i czas spędzany w rodzinnym gron…

czytaj więcej
Facebook