[wppb-login]

Koty i koronawirus – niepokojące doniesienia

Weronika Książek
Kwiecień06/ 2020

Opiekunowie kotów są zaniepokojeni doniesieniami o tym, iż jeden z tygrysów w nowojorskim zoo zaraził się koronawirusem. Czy to oznacza, że powinniśmy unikać kontaktu z kotowatymi? Na pewno nie należy pochopnie wpadać w panikę.

4-letnia tygrysica malajska Nadia prawdopodobnie zaraziła się od pracownika ZOO. Po tym jak zaczęła mieć suchy kaszel, a pięć innych tygrysów i lwów w tym samym zoo zaczęło wykazywać objawy chorób układu oddechowego, postanowiono tygrysicę przebadać na obecność SARS-Cov-2. Test dał u niej wynik pozytywny, pozostałe zwierzęta okazały się zdrowe.

– O ile wiemy, po raz pierwszy (dzikie) zwierzę nabyło Covid-19 od człowieka(…) To jedyne wytłumaczenie, jakie ma sens – powiedział Paul Calle, główny lekarz weterynarii w ogrodzie zoologicznym w Bronksie. Przedstawiciele zoo zapewniają, że duże koty mają dobrą opiekę weterynaryjną, a także, iż stan pozostałych zwierząt będzie monitorowany, jednak uważają, że na 99 procent dojdzie do całkowitego wyleczenia.

Amerykańskie Stowarzyszenie Medycyny Weterynaryjnej wydało następujące oświadczenie dotyczące zwiększenia ostrożności w interakcjach pomiędzy ludźmi i zwierzętami:

„Należy ograniczyć kontakt ze zwierzętami domowymi i innymi zwierzętami podczas choroby z COVID-19, tak samo jak ograniczyć kontakt z innymi ludźmi. Jeśli to możliwe, poproś innego członka gospodarstwa domowego lub firmy o zajęcie się twoimi zwierzętami. Jeśli jednak musisz opiekować się zwierzęciem załóż maskę, nie dziel się jedzeniem, nie całuj i nie przytulaj go, a także umyj ręce przed i po każdym kontakcie z nim. Jeżeli nie jesteś chory na COVID-19, możesz wchodzić w interakcje ze swoim zwierzęciem tak, jak zwykle, włączając w to wychodzenia na spacery, karmienie i zabawę. Podczas tych interakcji należy nadal dbać o higienę”.

Michael Speidel, emerytowany naukowiec Uniwersytetu Harvarda w Bostonie, powiedział natomiast w rozmowie z PAP:
– Najnowsze badania chińskich naukowców wykazały, że COVID-19 mogą zarazić się krowy, koty, bizony, psy, kozy, owce, gołębie, a także świnie.

Poznańskie zoo uspokaja – człowiek nie może zarazić się od kotowatego, a przynajmniej to bardzo mało prawdopodobne. Ale możliwa jest sytuacja transmisji w odwrotnym kierunku: „(…) Istnieją pewne przypuszczenia, że to my jesteśmy zagrożeniem dla kotów- niektóre szczepy wirusów ludzkiej grypy czy teraz koronawirus mogą je zaatakować, ale nadal wszystkie tego rodzaju doniesienia wymagają wnikliwych badań, poboru prób, wykluczenia innych możliwości etc.”.

Kochani, w związku z informacją o nadkażeniu tygrysicy w zoo w Nowym Jorku koronawirusem odpowiedzialnym za chorobę…

Opublikowany przez Zoo Poznań Official Site Poniedziałek, 6 kwietnia 2020

Mam nadzieję, że to jednostkowa sprawa, ale jeśli dochodzi do łatwych mutacji i łatwej transmisji na linii człowiek -…

Opublikowany przez Roberta Maślaka Niedziela, 5 kwietnia 2020

WK

Komentarze

Featured
Matka matce nierówna Czemu robimy to warszawskim misiom? Komentarze ekspertów Wuhan zakazuje polowania oraz spożywania dzikich zwierząt Pierwsze w historii zarzuty za znęcanie się koniem dorożkarskim w Krakowie Virginia: honorowy doktorat dla psiego terapeuty Konie wróciły na trasę do Morskiego Oka

Matka matce nierówna

Patrzę jak bawisz się ze swoimi rodzicami. Widzę jaką radość daje im sama twoja obecność, z jaką mił…

czytaj więcej

Czemu robimy to warszawskim misiom? Komentarze ekspertów

W czwartek 21 maja będący pod wpływem alkoholu mężczyzna wtargnął na wybieg dla niedźwiedzi w warsza…

czytaj więcej

Wuhan zakazuje polowania oraz spożywania dzikich zwierząt

Władze chińskiego Wuhan poinformowały, że wydano zakaz handlu i konsumpcji dzikich gatunków zwierząt…

czytaj więcej

Pierwsze w historii zarzuty za znęcanie się koniem dorożkarskim w Krakowie

Dorożkarz Łukasz B. usłyszał zarzuty znęcania się nad koniem pracującym przy ciągnięciu dorożki w Kr…

czytaj więcej

Virginia: honorowy doktorat dla psiego terapeuty

8-letni Moose otrzymał honorowy doktorat medycyny weterynaryjnej na uniwersytecie Virginia Tech. W c…

czytaj więcej

Konie wróciły na trasę do Morskiego Oka

Transport konny do Morskiego Oka został wznowiony. Wytyczne Państwowego Powiatowego Inspektora Sanit…

czytaj więcej
Facebook