Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Weneckie kanały odżyły. Widać ryby!

marzec 19 2020

Nikt nie cieszy się z szalejącej epidemii, ale przymusowa kwarantanna i ograniczenie ruchu spowodowały, że w weneckich kanałach pokazały się ryby i łabędzie. W pobliżu portu Cagliari na Sardynii widziano pląsające w morzu delfiny.

Na początku marca premier Giuseppe Conte podpisał dekret „Io Sto a Casa”, („Zostaję w domu”) zakazujący opuszczania domów poza wyjątkowymi przypadkami. Ruch turystyczny został praktycznie wycofany.

Jeśli chodzi o Wenecję, jest to jedynie złudzenie, że woda jest czystsza: jej jakość w rzeczywistości nie poprawiła się, odkąd wprowadzono ograniczenia ruchu gondoli. Po prostu brudny osad zwykle unoszący się na powierzchni, pozostał na dnie, dzięki czemu można obserwować pływające w wodzie ryby. Kanałami zawładnęły również łabędzie.

Ich widok cieszy i skłania do refleksji na temat konieczności odzyskania równowagi pomiędzy człowiekiem a przyrodą, a także na temat wpływu turystyki na środowisko. Na Sardynii wstrzymanie żeglugi zachęciło delfiny do podpływanie bliżej nadbrzeży.

Za to realnie mniej zanieczyszczone stało się za to powietrze nad miastem. Są zatem plusy przymusowej kwarantanny.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Venezia pulita / clean Venice (@veneziapulita)

 

LD