Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 1 złzamawiam

WHO: Nie porzucajcie zwierząt! One nie zarażają!

marzec 16 2020

Ważny komunikat Światowej Organizacji Zdrowia do opiekunów zwierząt: Nie wpadajcie w panikę, nie porzucajcie swoich pupili!

„Najważniejsze jest, aby podczas spacerów dbać o swoją higienę i pod żadnym pozorem nie porzucać swoich zwierząt domowych, bo nie stanowią one dla nas żadnego zagrożenia” – napisała Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt. Jej apel udostępniło między innymi Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, a także liczne gabinety weterynaryjne, które w ostatnim czasie odnotowują mnóstwo próśb o uśpienie zdrowych zwierząt. Właściciele (tym razem z rozmysłem nie używamy słowa „opiekunowie”) boją się zarażenia.

Tymczasem nie ma żadnych dowodów na to, że zwierzęta domowe mogą być źródłem infekcji ani że mogą zachorować na Covid-19. W Hongkongu 14-dniową kwarantanną objęte zostały zwierzęta domowe po tym, jak u jednego z psów wynik testu okazał się „lekko pozytywny”. Ponowny wynik nie wykazał już wprawdzie obecności wirusa, ale społeczeństwo zdążyło już wpaść w panikę.

„Właściciele powinni przestrzegać zasad higieny, ale nie powinni być zbytnio zaniepokojeni i w żadnym razie nie powinni porzucać swoich zwierząt” – poinformował rzecznik wydziału rolnictwa, rybołówstwa i konserwacji w administracji Hongkongu zaraz po tym, jak rozwiane zostały obawy o to, czy zwierzęta także mogą chorować.

Zara po tym, jak Hongkong odetchnął z ulgą, WHO podało oficjalny komunikat, aby zapobiec fali porzuceń zwierząt.

„Nauczeni doświadczeniami z okresu, w którym panował wirus SARS, jesteśmy przekonani, że zwierzęta nie będą chorować na koronawirusa, a obawy o to, czy mogą przenosić go na człowieka, są bezpodstawne” – podaje Światowa Organizacja Zdrowia.

WK