[wppb-login]

Wietnam przygotowuje zakaz handlu dzikimi zwierzętami

Weronika Książek
Marzec13/ 2020

Premier Nguyen Phuc wydał polecenie ministerstwu rolnictwa i rozwoju wsi, by jak najszybciej przygotować specustawę, zamykającą rynek handlu dzikimi zwierzętami, ich częściami i mięsem. Zrobił to pod naciskiem organizacji prozwierzęcych.

Zakaz ma zacząć obowiązywać już od najbliższej niedzieli, natomiast rząd ma czas na wprowadzenie ewentualnych poprawek do 1 kwietnia. W związku z szalejącą na świecie pandemią, 14 organizacji prozwierzęcych, między innymi WWF, Anilam Asia Foundation, TRAFFIC, Save Vietnam Wildlife, Wildlife Conservation Society oraz Pan Nature – naciskały na rząd Wietnamu, aby nie tylko wprowadził ekspresowy zakaz, ale także podjął walkę z restauracjami podającymi klientom nielegalnie mięso z dzikich zwierząt.

Aktywiści domagają się także, aby surowo karane było ogłaszanie takich ofert w prasie i interneci. Od końca stycznia tamtejsi leśnicy podejmowali wzmożone kontrole dotyczące przewozu ciał upolowanych zwierząt. Jednak organizacje uważają, że to wciąż za mało.
Shi Zhengli, wirusolog z uniwersytetu w Wuhan stwierdził, że handel i konsumpcja dzikich zwierząt to jedynie „część problemu”, bo hodowla zwierząt gospodarskich i targi, na których sprzedaje się zwierzęta, także rozprzestrzeniają wirusy – a to jest o wiele trudniej przyjmowane w społeczeństwie niż zakaz handlu dziczyzną. Szczególną uwagę specjalista kazał zwrócić na hodowlę świń, które mają podobny układ odpornościowy, jak ludzie.

LD

Komentarze

Featured
przeczytasz w numerze 6/2020 Naprawdę dobra zmiana Co wyrasta z Brzydkiego Kaczątka Jeszcze będzie normalnie? państwo w liczbie mnogiej Paprodziad: marzę o porze, gdy selerzę

przeczytasz w numerze 6/2020

Nowy numer już w kioskach! Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy:

po nowemu – można żyć inaczej n…

czytaj więcej

Naprawdę dobra zmiana

Naukowcy namawiają, aby w czasach zarazy przejść na dietę roślinną, a Amerykanie masowo wykupują ze …

czytaj więcej

Co wyrasta z Brzydkiego Kaczątka

Łabędź to symbol poetów, muz i miłości, obecny w kulturze już od starożytności. Za sprawą popularnej…

czytaj więcej

Jeszcze będzie normalnie?

Niechby się to już skończyło! Mnie najbardziej brakuje możliwości zwykłej przechadzki, wyjścia na mi…

czytaj więcej

państwo w liczbie mnogiej

Chiny to jedna z najstarszych cywilizacji świata, której historię czyta się momentami jak baśń, a mo…

czytaj więcej

Paprodziad: marzę o porze, gdy selerzę

Jest śpiewającym filozofem, którego twórczość można poznać, słuchając m.in. Łąki Łan, November Proje…

czytaj więcej
Facebook