[wppb-login]

Szwajcaria chce referendum w sprawie zakazu hodowli przemysłowej

Weronika Książek
Marzec11/ 2020

Obywatelska inicjatywa obrońców praw zwierząt odniosła sukces: udało się zebrać 100 tys. podpisów. To oznacza, że posłowie pochylą się nad pomysłem referendum w kwestii polepszenia losu zwierząt hodowlanych.

Fot. Karolina Filipowicz

Jak donosi Noizz, Szwajcaria ostatnio podejmuje wiele oddolnych inicjatyw służących zwierzętom gospodarskim – wzeszłym roku pod głosowanie poddano pomysł ustawy związanej z finansowymi zachętami do niepozbawiania bydła rogów. Niestety pomysł nie spotkał się z entuzjazmem. Teraz parlament będzie dyskutował nad kwestią referendum w sprawie zakazu hodowli przemysłowej – oraz nad terminem głosowania. Posłowie nie chcieli sami z siebie wprowadzać zakazu. Twierdzili, że głos w tej sprawie powinni zabrać obywatele.

„Władze Szwajcarii zamierzają popierać inicjatywy służące ustaleniu przyjaznych zwierzętom warunków hodowli i uboju. Popiera również stały dostęp zwierząt do otwartej przestrzeni” – napisano w oficjalnym oświadczeniu.

Silvano Lieger, wicedyrektor think tanku Sentience Poliics, powiedział w rozmowie z portalem Livekindly: – Hodowla przemysłowa w dzisiejszej postaci jest całkowicie nieakceptowalna w cywilizowanym świecie. Powinniśmy użyć narzędzi, jakie daje nam demokracja bezpośrednia, by zakazać tych praktyk.

Wspomniał też, że 80 procent hodowlanych kurczaków nigdy nie siedziało na grzędzie. Najczęściej są zabijane już w po skończeniu 30 dni. Połowa prosiąt hodowlanych nigdy w swoim życiu nie ma szansy zobaczyć nieba. ONZ w sierpniu ubiegłego roku nazwało przemysłowy chów zwierząt za jeden z „najbardziej palących problemów naszej planety”.

WK

Komentarze

Featured
przeczytasz w numerze 6/2020 Naprawdę dobra zmiana Co wyrasta z Brzydkiego Kaczątka Jeszcze będzie normalnie? państwo w liczbie mnogiej Paprodziad: marzę o porze, gdy selerzę

przeczytasz w numerze 6/2020

Nowy numer już w kioskach! Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy:

po nowemu – można żyć inaczej n…

czytaj więcej

Naprawdę dobra zmiana

Naukowcy namawiają, aby w czasach zarazy przejść na dietę roślinną, a Amerykanie masowo wykupują ze …

czytaj więcej

Co wyrasta z Brzydkiego Kaczątka

Łabędź to symbol poetów, muz i miłości, obecny w kulturze już od starożytności. Za sprawą popularnej…

czytaj więcej

Jeszcze będzie normalnie?

Niechby się to już skończyło! Mnie najbardziej brakuje możliwości zwykłej przechadzki, wyjścia na mi…

czytaj więcej

państwo w liczbie mnogiej

Chiny to jedna z najstarszych cywilizacji świata, której historię czyta się momentami jak baśń, a mo…

czytaj więcej

Paprodziad: marzę o porze, gdy selerzę

Jest śpiewającym filozofem, którego twórczość można poznać, słuchając m.in. Łąki Łan, November Proje…

czytaj więcej
Facebook