[wppb-login]

Szwajcaria chce referendum w sprawie zakazu hodowli przemysłowej

Weronika Książek
marzec11/ 2020

Obywatelska inicjatywa obrońców praw zwierząt odniosła sukces: udało się zebrać 100 tys. podpisów. To oznacza, że posłowie pochylą się nad pomysłem referendum w kwestii polepszenia losu zwierząt hodowlanych.

Fot. Karolina Filipowicz

Jak donosi Noizz, Szwajcaria ostatnio podejmuje wiele oddolnych inicjatyw służących zwierzętom gospodarskim – wzeszłym roku pod głosowanie poddano pomysł ustawy związanej z finansowymi zachętami do niepozbawiania bydła rogów. Niestety pomysł nie spotkał się z entuzjazmem. Teraz parlament będzie dyskutował nad kwestią referendum w sprawie zakazu hodowli przemysłowej – oraz nad terminem głosowania. Posłowie nie chcieli sami z siebie wprowadzać zakazu. Twierdzili, że głos w tej sprawie powinni zabrać obywatele.

„Władze Szwajcarii zamierzają popierać inicjatywy służące ustaleniu przyjaznych zwierzętom warunków hodowli i uboju. Popiera również stały dostęp zwierząt do otwartej przestrzeni” – napisano w oficjalnym oświadczeniu.

Silvano Lieger, wicedyrektor think tanku Sentience Poliics, powiedział w rozmowie z portalem Livekindly: – Hodowla przemysłowa w dzisiejszej postaci jest całkowicie nieakceptowalna w cywilizowanym świecie. Powinniśmy użyć narzędzi, jakie daje nam demokracja bezpośrednia, by zakazać tych praktyk.

Wspomniał też, że 80 procent hodowlanych kurczaków nigdy nie siedziało na grzędzie. Najczęściej są zabijane już w po skończeniu 30 dni. Połowa prosiąt hodowlanych nigdy w swoim życiu nie ma szansy zobaczyć nieba. ONZ w sierpniu ubiegłego roku nazwało przemysłowy chów zwierząt za jeden z „najbardziej palących problemów naszej planety”.

WK

Featured
Polscy żeglarze uratowali delfina zaplątanego w sieć rybacką Dzieje się: roślinna dieta dla masowego konsumenta Birdlife: co 5. gatunek ptaków w Europie zagrożony Raport: w Polsce rośnie sprzedaż roślinnych zamienników, spada sprzedaż mięsa Koniec z zarabianiem na negowaniu zmian klimatu! Raport Compassion Polska w Światowy Dzień Ośmiornicy

Polscy żeglarze uratowali delfina zaplątanego w sieć rybacką

Jak donoszą media, załoga polskiego jachtu „Pszczółka” pomogła delfinowi zaplątanemu w sieć rybacką …

czytaj więcej

Dzieje się: roślinna dieta dla masowego konsumenta

Spełnia się sen wielu wegan: podczas konferencji Plant-Powered Perspectives analityczka z firmy Mint…

czytaj więcej

Birdlife: co 5. gatunek ptaków w Europie zagrożony

Organizacja BirdLife opublikowała raport, z którego wynika, że populacje europejskich ptaków kurczą …

czytaj więcej

Raport: w Polsce rośnie sprzedaż roślinnych zamienników, spada sprzedaż mięsa

Według danych Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia, cytowanych przez portal Noizz, mamy powody do…

czytaj więcej

Koniec z zarabianiem na negowaniu zmian klimatu!

Youtube i Google wypowiedziały wojnę fake newsom dotyczącym zmian klimatycznych. Uniemożliwią monety…

czytaj więcej

Raport Compassion Polska w Światowy Dzień Ośmiornicy

8 października, w Światowy Dzień Ośmiornicy fundacja Compassion Polska publikuje swój raport „Przemy…

czytaj więcej
Facebook