[wppb-login]

Furmani z Morskiego Oka z wyrokiem za znęcanie się nad końmi

Weronika Książek
Marzec04/ 2020

W Sądzie Rejonowym w Zakopanem 26 lutego zapadł wyrok w sprawie koni pracujących na trasie do Morskiego Oka. Sąd uznał dwóch furmanów za winnych znęcania się nad końmi. Fundacja „Viva!” i Tatrzańskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami były w tej sprawie oskarżycielem posiłkowym.

Za skazaniem mężczyzn, którzy w 2016 prowadzili przewozy na trasie do Morskiego Oka, stoją tragiczne historie koni.
Koń Maks w 2016 roku pracował z pękniętym kopytem. 27 stycznia zgłosiła to furmanowi jedna z turystek, a później potwierdził to TPN. Jan W. tłumaczył, że kazał zwierzęciu pracować, bo nie wiedział, że ten uraz jest bolesny. Koń nie był leczony.

– Dla nas od początku było to jasne, że osoby które od lat wmawiają opinii publicznej, że są specjalistami od koni i znają się na nich jak nikt inny, powinny bez trudu oceniać stan koni. Tymczasem ten furman po prostu zaniechał pomocy zwierzęciu, a wręcz zaprzęgł go do wozu i kazał mu pracować – mówi Anna Plaszczyk z Fundacji Viva!.

TPN zawiesił licencję Janowi W., na pół roku wycofał także Maksa z trasy. Koń został jednak sprzedany latem, nie znamy jego dalszego losu. Sąd uznał jednak, że nie mogło to być po prostu zaniechanie, lecz skazał Jana W. za znęcanie się nad zwierzęciem.

Podobny los spotkał Wojciecha Ch., który zataił, że konie Okaz i Shann, 5 lutego 2016 pokonały trasę do Morskiego Oka trzy razy w ciągu dnia, w dodatku kłusując na odcinku, na którym było to zabronione. Po tym, jak Shann upadł na trasie, furman wjechał na teren parku samochodem i zabrał go, usiłując ukryć przed TPN incydent a także to, że nie zapewnił koniom należytego odpoczynku. Okazało się również, że sfałszował dziennik pracy koni.

Obaj furmani zostali skazani na karę grzywny oraz nawiązki na rzez Tatrzańskiego Towarzystwa Opieki Nad Zwierzętami. Katarzyna Topczewska, pełnomocnik „Vivy!” uważa, że to kara niewspółmiernie do czynu łagodna.

WK,
ratujkonie.pl

Featured
Fiakrzy z Morskiego Oka skazani za znęcanie nad końmi Czy państwo poradzi sobie z ratowaniem zwierząt? 10. Urodziny Vege Kto się boi wegeburgera? [VEGE premium] Nowe wegańskie "ryby" i "owoce morza". UK roślinnieje Izrael przeciwko futrom

Fiakrzy z Morskiego Oka skazani za znęcanie nad końmi

To pierwszy taki wyrok w sprawie koni z Morskiego Oka. 2 mężczyzn zostało prawomocnie skazanych za z…

czytaj więcej

Czy państwo poradzi sobie z ratowaniem zwierząt?

Te zwierzęta umarłyby w męczarniach gdyby nie pomoc organizacji. Czy państwowa służba będzie w stani…

czytaj więcej

10. Urodziny Vege

Magazyn Vege kończy 10 lat!
Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was mnóstwo atrakcji!
[Pobierz darmow…

czytaj więcej

Kto się boi wegeburgera? [VEGE premium]

Jedliście ostatnio wegańskiego burgera? A może pasztet z ciecierzycy? Pijecie rano kawę z mlekiem so…

czytaj więcej

Nowe wegańskie "ryby" i "owoce morza". UK roślinnieje

Firma Vegan Finest Foods ogłosiła stworzenie nowej linii pod marką Vegan ZeaStar.

Od początku paź…

czytaj więcej

Izrael przeciwko futrom

Wykorzystywanie futer i skór w modzie jest niemoralne – mówi izraelska minister ochrony środowiska.

czytaj więcej
Facebook