Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Novameat – wegańskie mięso 3D

marzec 03 2020

W Hiszpanii powstał nowy startup, Novameat, który postawił sobie za cel wyprodukowanie roślinnego mięsa, o fakturze jak najbardziej zbliżonej do prawdziwego. Do produkcji mięsa wykorzystywana jest drukarka 3D.

Firma postanowiła stworzyć ekologiczną alternatywę dla przemysłowych hodowli, które generują ogromne ilości gazów cieplarnianych do atmosfery, zadbać o wyżywienie rosnącej populacji ludzi oraz lepiej zarządzać zasobami naturalnymi. Giuseppe Scionti, założyciel i CEO firmy mówi, że zależy mu na zrównoważonej, bardziej etycznej uprawie żywności.

Na początek firma chce odtworzyć włókna wołowiny, później również wieprzowiny oraz łososia.
Good Food Institute, promujący czyste mięso i roślinne zamienniki produktów odzwierzęcych, wyraził swoje poparcie dla technologii Novameat założeń firmy.

Novameat pracuje nad 4 parametrami swojego produktu: teksturą, wyglądem, smakiem i odżywczością. Pierwsza z wartości – tekstura – została już dopracowana do perfekcji w wersji Novameat 1.0, udało się wiernie odtworzyć teksturę mięśnia w wydrukowanej, roślinnej wołowinie. Wygląd w wersji 2.0 także spełnił oczekiwania producentów. Planuje się, aby wersja 4.0 była niemożliwa do odróżnienia od prawdziwej wołowiny – pod każdym względem.

W kolejnej fazie swojej działalności Novameat planuje do końca tego roku skomercjalizować swoje drukarki do żywności a następnie rozpocząć współpracę z restauracjami, które serwowałyby ich produkty, zastępując nimi mięso.

AB