Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Czekając na wiosnę

luty 27 2020

Przedwiośnie nie rozpieszcza nas ogromem sezonowych przysmaków. Natura jeszcze trochę się ociąga. To nie znaczy, że stragany świecą pustkami. Sprawdźcie sami.

Wiosna tuż tuż, ale na chrupiące rzodkiewki i szpinak musimy jeszcze poczekać, dlatego ja w tym czasie eksperymentuję z tym, co ponadsezonowe. Zamiast gotowanych ziemniaków serwuję chrupiące placki „serowe”, zamiast zupy pieczarkowej cudowne kotlety mielone, a dodatkowo na tak trudnego w obejściu selera też mam pomysł. Chrupiące, przepyszne chipsy paprykowe. Palce lizać.

Kotlety mielone z pieczarek
(około 7 sztuk)

8 średnich pieczarek
1 mała cebula
4 łyżki mąki + mąka do obtoczenia (można zastąpić bułką tartą)
olej kokosowy do smażenia
pieprz
sól

Cebulkę drobno siekamy, a następnie podsmażamy. Pieczarki myjemy i drobno szatkujemy (zwykle używam do tego celu rozdrabniacza) lub kroimy w bardzo drobną kostkę. Do grzybów dodajemy podsmażoną cebulkę i mąkę, doprawiamy solą i pieprzem. Formujemy niewielkie kotleciki, obtaczamy je w mące i smażymy z dwóch stron na złoty kolor. Kotleciki można podać z ziemniakami i buraczkami.

„Serowe” placki ziemniaczane
(12 sztuk)

600 g obranych ziemniaków
5 łyżek płatków drożdżowych
Mały kawałek pora (5cm)
0,5 łyżeczki oregano
0,5 łyżeczki słodkiej wędzonej papryki
0,5 łyżeczki soli
5 łyżek mąki ryżowej
Olej do smażenia

Połowę ziemniaków trzemy na tarce o grubych oczkach, drugą połowę – na małych. Dodajemy przyprawy, pokrojony w cienkie plasterki por i mąkę. Mieszamy. Na patelni rozgrzewamy dosyć dużą ilość oleju, nakładamy po łyżce masy i rozsmarowujemy ją na cienkie placki. Smażymy z dwóch stron na złoto.

Chipsy z selera

1 seler
Olej do smażenia

Do obtoczenia:
1 łyżka płatków drożdżowych
1/3 łyżeczki soli
1 łyżeczka słodkiej papryki

Seler obieramy, kroimy na bardzo cienkie plasterki. Płatki drożdżowe ucieramy z papryką i solą w moździerzu. W małym garnku rozgrzewam sporo oleju. Wrzucamy po kilka plastrów na gorący olej i smażymy na złoty kolor. Usmażony seler odsączamy na papierowym ręczniku i obtaczamy w przyprawach.

  • Tekst i zdjęcia: Anna Szewczak (Bukiet Warzyw)
  • Tekst ukazał się w numerze 3/2020 Magazynu Vege