[wppb-login]

Oscary 2020 pod znakiem weganizmu

Weronika Książek
Luty10/ 2020

Joaquin Phoenix, odtwórca tytułowej roli Jokera w filmie Todda Philipsa, zgarnął statuetkę dla najlepszego aktora. Podczas gali wygłosił płomienne przemówienie na temat praw zwierząt.

Phoenix wspomniał też zmarłego przed laty brata, jednak jego przemówienie w znacznej mierze dotyczyło eksploatacji natury przez człowieka. Aktor, od wczesnego dzieciństwa wychowany na diecie roślinnej, zwrócił uwagę na to, jak bardzo choćby przemysł filmowy, ulegając chwilowym modom, niszczy środowisko. Phoenix odebrał Oscara w tym samym garniturze, w którym pojawił się na kilku wcześniejszych imprezach.

– Warto zabrać głos dla tych, którzy na co dzień mnie nie słyszą. Jesteśmy jednością, żadna rasa nie ma prawa się wywyższać i pogardzać inną. Myślę, że porzuciliśmy świat natury, wierzymy, że jesteśmy środkiem wszechświata, myślimy, że wszystko nam się należy. Wchodzimy w świat przyrody i plądrujemy go. Wydaje nam się, że mamy prawo sztucznie zapładniać krowy, a potem wykradać ich dzieci, chociaż krzyków matki nie da się pomylić z czymkolwiek innym. Następnie zabieramy matkom mleko przeznaczone dla cieląt i dodajemy je do kawki czy płatków śniadaniowych – mówił laureat tegorocznej nagrody Akademii Filmowej.

W jego przemówieniu nie było ani grama polityki, jedynie troska o środowisko, które człowiek bezmyślnie niszczy, ulegając kolejnym zachciankom i modom. Oscarowe przemówienie Joaquina obiegło cały świat, stając się manifestem tych wszystkich, którzy nie mogą zabrać głosu i muszą cierpieć w milczeniu.

WK

Featured
UE: To koniec hodowli klatkowej! Niemcy: Burger King promuje się roślinnie Nowe badanie: weganie i wegetarianie mogą przechodzić COVID-19 lżej Wegański radny z Warszawy: wyrzućmy mięso ze żłobków i przedszkoli Weganie bardziej produktywni w pracy. Nowe badanie "Piekielna kuchnia Gordona Ramsaya": w 20. sezonie dwie "roślinne" uczestniczki

UE: To koniec hodowli klatkowej!

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie zakazu hodowli zwierząt w klatkach. Wezwał Komisję …

czytaj więcej

Niemcy: Burger King promuje się roślinnie

Nowo otwarty lokal Burger King w Kolonii w Niemczech przez 3 pierwsze dni serwował wyłącznie potrawy…

czytaj więcej

Nowe badanie: weganie i wegetarianie mogą przechodzić COVID-19 lżej

W „The BMJ Nutrition, Prevention and Health” ukazały się nowe badania oparte na danych ze służby zdr…

czytaj więcej

Wegański radny z Warszawy: wyrzućmy mięso ze żłobków i przedszkoli

Filip Pelc, radny warszawskiej dzielnicy Białołęka reprezentujący Wiosnę, szukał w swojej okolicy żł…

czytaj więcej

Weganie bardziej produktywni w pracy. Nowe badanie

Z nowego badania George Washington University School of Medicine wynika, że wegańskie programy żywie…

czytaj więcej

"Piekielna kuchnia Gordona Ramsaya": w 20. sezonie dwie "roślinne" uczestniczki

W 20. sezonie najpopularniejszego kulinarnego show w USA występują dwie młode uczestniczki, z któryc…

czytaj więcej
Facebook