[wppb-login]

Oscary 2020 pod znakiem weganizmu

Weronika Książek
Luty10/ 2020

Joaquin Phoenix, odtwórca tytułowej roli Jokera w filmie Todda Philipsa, zgarnął statuetkę dla najlepszego aktora. Podczas gali wygłosił płomienne przemówienie na temat praw zwierząt.

Phoenix wspomniał też zmarłego przed laty brata, jednak jego przemówienie w znacznej mierze dotyczyło eksploatacji natury przez człowieka. Aktor, od wczesnego dzieciństwa wychowany na diecie roślinnej, zwrócił uwagę na to, jak bardzo choćby przemysł filmowy, ulegając chwilowym modom, niszczy środowisko. Phoenix odebrał Oscara w tym samym garniturze, w którym pojawił się na kilku wcześniejszych imprezach.

– Warto zabrać głos dla tych, którzy na co dzień mnie nie słyszą. Jesteśmy jednością, żadna rasa nie ma prawa się wywyższać i pogardzać inną. Myślę, że porzuciliśmy świat natury, wierzymy, że jesteśmy środkiem wszechświata, myślimy, że wszystko nam się należy. Wchodzimy w świat przyrody i plądrujemy go. Wydaje nam się, że mamy prawo sztucznie zapładniać krowy, a potem wykradać ich dzieci, chociaż krzyków matki nie da się pomylić z czymkolwiek innym. Następnie zabieramy matkom mleko przeznaczone dla cieląt i dodajemy je do kawki czy płatków śniadaniowych – mówił laureat tegorocznej nagrody Akademii Filmowej.

W jego przemówieniu nie było ani grama polityki, jedynie troska o środowisko, które człowiek bezmyślnie niszczy, ulegając kolejnym zachciankom i modom. Oscarowe przemówienie Joaquina obiegło cały świat, stając się manifestem tych wszystkich, którzy nie mogą zabrać głosu i muszą cierpieć w milczeniu.

WK

Featured
Matki Matkom: Karolina Rynek wegańskich serów powiększy się o 300 proc. Boliwia: pierwszy wegański sklep "mięsny" z tradycyjnymi potrawami Eksperci: ograniczmy czerwone mięso! Wegańskie Chiny – czy to realne? Podejmij beznabiałowy challenge!

Matki Matkom: Karolina

Oto jedna z wielu historii opublikowanych na profilu kampanii Białe kłamstwa w ramach projektu #Matk…

czytaj więcej

Rynek wegańskich serów powiększy się o 300 proc.

Przewiduje się, że wegański przemysł serowy wzrośnie o ponad 300 proc. do 2030 roku.

Nic dziwnego…

czytaj więcej

Boliwia: pierwszy wegański sklep "mięsny" z tradycyjnymi potrawami

W Santa Cruz w Boliwii otwarto niedawno pierwszy wegański sklep „mięsny”, połączony z restauracją se…

czytaj więcej

Eksperci: ograniczmy czerwone mięso!

American Cancer Society wzywa do ograniczenia czerwonego i przetworzonego mięsa.

Opublikowane ost…

czytaj więcej

Wegańskie Chiny – czy to realne?

O tym, że wystąpieniu pandemii COVID-19 „pomogły” tzw. mokre targi, na których sprzedawane są zwierz…

czytaj więcej

Podejmij beznabiałowy challenge!

Badania wykazują, że trzy porcje mleka dziennie mogą zwiększyć ryzyko raka piersi nawet o 80 proc., …

czytaj więcej
Facebook