[wppb-login]

Oscary 2020 pod znakiem weganizmu

Weronika Książek
Luty10/ 2020

Joaquin Phoenix, odtwórca tytułowej roli Jokera w filmie Todda Philipsa, zgarnął statuetkę dla najlepszego aktora. Podczas gali wygłosił płomienne przemówienie na temat praw zwierząt.

Phoenix wspomniał też zmarłego przed laty brata, jednak jego przemówienie w znacznej mierze dotyczyło eksploatacji natury przez człowieka. Aktor, od wczesnego dzieciństwa wychowany na diecie roślinnej, zwrócił uwagę na to, jak bardzo choćby przemysł filmowy, ulegając chwilowym modom, niszczy środowisko. Phoenix odebrał Oscara w tym samym garniturze, w którym pojawił się na kilku wcześniejszych imprezach.

– Warto zabrać głos dla tych, którzy na co dzień mnie nie słyszą. Jesteśmy jednością, żadna rasa nie ma prawa się wywyższać i pogardzać inną. Myślę, że porzuciliśmy świat natury, wierzymy, że jesteśmy środkiem wszechświata, myślimy, że wszystko nam się należy. Wchodzimy w świat przyrody i plądrujemy go. Wydaje nam się, że mamy prawo sztucznie zapładniać krowy, a potem wykradać ich dzieci, chociaż krzyków matki nie da się pomylić z czymkolwiek innym. Następnie zabieramy matkom mleko przeznaczone dla cieląt i dodajemy je do kawki czy płatków śniadaniowych – mówił laureat tegorocznej nagrody Akademii Filmowej.

W jego przemówieniu nie było ani grama polityki, jedynie troska o środowisko, które człowiek bezmyślnie niszczy, ulegając kolejnym zachciankom i modom. Oscarowe przemówienie Joaquina obiegło cały świat, stając się manifestem tych wszystkich, którzy nie mogą zabrać głosu i muszą cierpieć w milczeniu.

WK

Komentarze

Featured
Vion: nowe roślinne zamienniki mięsa już niedługo w Polsce? Harrison Ford odstawił nabiał oraz większość mięsa Masakra śpiących jeży w Gorzowie. Zginęły 14 lutego Chiny: aplikacja pomoże weganizować restauracje Za 50 lat może zniknąć 1/3 gatunków roślin i zwierząt na Ziemi Znacie kota Wrocka? Pomaga zarządzać miastem

Vion: nowe roślinne zamienniki mięsa już niedługo w Polsce?

Holenderska grupa mięsna Vion w ubiegłym roku podjęła decyzję o poszerzeniu działalności o rozwijają…

czytaj więcej

Harrison Ford odstawił nabiał oraz większość mięsa

Aktor, który był ostatnio gościem w talk show Ellen DeGeneres (która niedawno sama odstawiła mięso),…

czytaj więcej

Masakra śpiących jeży w Gorzowie. Zginęły 14 lutego

Miasto zleciło firmie zewnętrznej uporządkowanie fragmentu terenu, na którym kiedyś znajdował się sa…

czytaj więcej

Chiny: aplikacja pomoże weganizować restauracje

Aplikacja Pay a Vegan, która zostanie uruchomiona w czerwcu w Chinach, będzie zwracać każdemu z użyt…

czytaj więcej

Za 50 lat może zniknąć 1/3 gatunków roślin i zwierząt na Ziemi

Naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie, którzy stworzyli tzw. prognozę wymierania do 2070 roku.

Wedłu…

czytaj więcej

Znacie kota Wrocka? Pomaga zarządzać miastem

To honorowy „pracownik” wrocławskiego ratusza. Prezydent miasta, Jacek Sutryk, przygarnął go rok tem…

czytaj więcej
Facebook
Facebook By Weblizar Powered By Weblizar