[wppb-login]

Oscary 2020 pod znakiem weganizmu

Weronika Książek
Luty10/ 2020

Joaquin Phoenix, odtwórca tytułowej roli Jokera w filmie Todda Philipsa, zgarnął statuetkę dla najlepszego aktora. Podczas gali wygłosił płomienne przemówienie na temat praw zwierząt.

Phoenix wspomniał też zmarłego przed laty brata, jednak jego przemówienie w znacznej mierze dotyczyło eksploatacji natury przez człowieka. Aktor, od wczesnego dzieciństwa wychowany na diecie roślinnej, zwrócił uwagę na to, jak bardzo choćby przemysł filmowy, ulegając chwilowym modom, niszczy środowisko. Phoenix odebrał Oscara w tym samym garniturze, w którym pojawił się na kilku wcześniejszych imprezach.

– Warto zabrać głos dla tych, którzy na co dzień mnie nie słyszą. Jesteśmy jednością, żadna rasa nie ma prawa się wywyższać i pogardzać inną. Myślę, że porzuciliśmy świat natury, wierzymy, że jesteśmy środkiem wszechświata, myślimy, że wszystko nam się należy. Wchodzimy w świat przyrody i plądrujemy go. Wydaje nam się, że mamy prawo sztucznie zapładniać krowy, a potem wykradać ich dzieci, chociaż krzyków matki nie da się pomylić z czymkolwiek innym. Następnie zabieramy matkom mleko przeznaczone dla cieląt i dodajemy je do kawki czy płatków śniadaniowych – mówił laureat tegorocznej nagrody Akademii Filmowej.

W jego przemówieniu nie było ani grama polityki, jedynie troska o środowisko, które człowiek bezmyślnie niszczy, ulegając kolejnym zachciankom i modom. Oscarowe przemówienie Joaquina obiegło cały świat, stając się manifestem tych wszystkich, którzy nie mogą zabrać głosu i muszą cierpieć w milczeniu.

WK

Komentarze

Featured
przeczytasz w numerze 6/2020 Naprawdę dobra zmiana Co wyrasta z Brzydkiego Kaczątka Jeszcze będzie normalnie? państwo w liczbie mnogiej Paprodziad: marzę o porze, gdy selerzę

przeczytasz w numerze 6/2020

Nowy numer już w kioskach! Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy:

po nowemu – można żyć inaczej n…

czytaj więcej

Naprawdę dobra zmiana

Naukowcy namawiają, aby w czasach zarazy przejść na dietę roślinną, a Amerykanie masowo wykupują ze …

czytaj więcej

Co wyrasta z Brzydkiego Kaczątka

Łabędź to symbol poetów, muz i miłości, obecny w kulturze już od starożytności. Za sprawą popularnej…

czytaj więcej

Jeszcze będzie normalnie?

Niechby się to już skończyło! Mnie najbardziej brakuje możliwości zwykłej przechadzki, wyjścia na mi…

czytaj więcej

państwo w liczbie mnogiej

Chiny to jedna z najstarszych cywilizacji świata, której historię czyta się momentami jak baśń, a mo…

czytaj więcej

Paprodziad: marzę o porze, gdy selerzę

Jest śpiewającym filozofem, którego twórczość można poznać, słuchając m.in. Łąki Łan, November Proje…

czytaj więcej
Facebook