[wppb-login]

Rewolucja w modzie

Weronika Książek
Styczeń30/ 2020

Jak na przestrzeni lat zmieniało się podejście do wegańskiej mody, kto kupuje buty z ananasa i torebki z korka? Czym jest freedom leather? O etycznej modzie bez składników odzwierzęcych opowiada Sasha Camilli, założycielka magazynu „Vilda”.

Czy wegańska moda jest teraz modna?

Zdecydowanie tak. I myślę, że to trend, który zostanie z nami na dłużej. Pamiętam, że kiedy zakładałam „Vildę” i mówiłam, że to wegański magazyn o modzie, wszyscy pytali, czym jest wegańska moda. Czy można jeść ubrania? Nie rozumieli, o czym mówię. A teraz widzę, jak to się zmieniło. Liczba wegan w Europie i na świecie szybko rośnie, a na rynku coraz częściej pojawiają się wegańskie marki modowe. Oczywiście buty ze skóry ananasa produkuje też Hugo Boss, a H&M używa skórki z ananasa i jedwabiu z pomarańczy w swojej kolekcji Conscious. A niektóre designerskie marki mainstreamowe nie używają już futer. Mówimy tu o markach, które kiedyś były ich wielkimi fanami, jak na przykład Chanel, Gucci, Jean Paul Gaultier. Mamy też tydzień mody wegańskiej, więc zdecydowanie jest to rewolucja, która zaszła w ciągu zaledwie kilku lat.

Jakie były reakcje na twoją działalność związaną z wegańskim magazynem i książką?

O Boże! Mam wrażenie, że żyję teraz w wegańskiej bańce. Myślę jednak, że reakcje zmieniły się w ciągu ostatnich kilku lat. Kiedyś pytano mnie „O, jesteś weganką? Dlaczego?”. Zwłaszcza gdy pracowałam w branży modowej. Moda bez produktów odzwierzęcych – brzmiało to dla nich dziwnie. Ale teraz muszę powiedzieć, że reakcje są w większości pozytywne. Szczególnie w kwestii mody – ludzie są naprawdę ciekawi i chcą się dowiedzieć więcej o skórze z ananasa czy torebkach z korka.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

DO YOU WANT TO BE A VILDA REPORTER AT VEGAN FASHION WEEK?⚡️⚡️ We’ve teamed up with @veganfashionweek to offer two tickets to the event in Los Angeles in October – one lucky reader will be able to attend the second edition of this ground-breaking event for a takeover of our social media channels. We want to see your stories and photos from the event and will post them on our Facebook, Twitter and Instagram, plus in an email newsletter. . . . . The event takes place 10-14 October (winner must be able to be in Los Angeles on these dates, transport and accommodation are not included in the prize). . . . Go to vildamagazine.com to find out how to win! We can’t wait to see you there.

Post udostępniony przez Vilda Magazine | Vegan Fashion (@vildamagazine)

Czy kiedykolwiek myślałaś o stworzeniu własnej marki modowej?

Nie, nie bardzo. Już kiedy studiowałam modę, zdałam sobie sprawę, że nie umiem szyć, rysować i robić innych rzeczy związanych z tworzeniem ubrań. Uważam, że jeśli masz markę modową, powinieneś być w stanie to wszystko zrobić. Nie możesz po prostu zatrudnić kogoś, kto zrobi to za ciebie, ponieważ oznacza to, że to oni powinni założyć swoją markę, a nie ty. Poza tym powstaje tak wiele marek, że ostatnią rzeczą, której potrzebuje nasza planeta, jest jeszcze więcej rzeczy. Myślę, że mamy już ich wystarczająco dużo. Wszystkie ubrania, których potrzebujemy, są już na tej planecie. Musimy ich po prostu używać. Więc gdybym miała zacząć robić coś innego oprócz magazynu, który stworzyłam, otworzyłabym sklep z odzieżą używaną. Robię zakupy w takich sklepach albo wspieram mniejsze, etyczne marki, które starają się coś zmienić w modzie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Highlight reel of 2019 💫 my favourite moments include visiting @lisa.mejeritcher in Scotland 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿 doing countless talks and lectures on ethical fashion around the country and back home in Sweden 🇸🇪 , visiting an animal sanctuary for the first time 💚 🐄 seeing @davidcamilli perform in tons of cool venues 🎸 celebrating my birthday 🎂 with some of my favourite friends, going to the Muse and Metallica concerts 🎶 visiting Helsinki Fashion Week 🇫🇮 having my sister Sofie visit me here in Brighton 👯‍♀️ travelling to Portugal 🇵🇹 for work, going on an unforgettable trip to LA and Vegas 🇺🇸 and of course the big one: seeing my book Vegan Style published and celebrating its release 📚 what a year! 2019, you’ve been a wild ride.

Post udostępniony przez Sascha Camilli 👽 (@saschacamilli)

Zauważyłam, że w swojej książce „Vegan Style” piszesz o polskiej marce Alexandra K. Jak się o niej dowiedziałaś?

Znalazłam ją na Instagramie. To niesamowita marka produkująca torby, ale teraz mają też w ofercie kurtki. Miałam okazję zobaczyć ich produkty, ich jakość jest po prostu niesamowita. Mogą śmiało rywalizować z drogimi torbami ze skóry. Wspaniałe jest też to, że nie używają tylu tworzyw sztucznych, ile wiele innych wegańskich marek. Mają tzw. freedom leather – materiału na bazie silikonu bez udziału tworzyw sztucznych. Używają też skórek z jabłek, które są innowacyjnym materiałem wegańskim. Kiedyś całkowicie zastąpi on skóry odzwierzęce. Te materiały są naprawdę wszechstronne, możesz sprawić, że będą wyglądały gładko lub chropowato jak skóra. Zachwyciła mnie jakość ich akcesoriów.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Pick up your copy of @veganfoodandliving this month to receive the @barefashionuk mini-mag that’s all about vegan fashion and beauty – and I have written two stories in it! SWIPE to see my stories on vegan silk – detailing the cruelty of silk and featuring @orangefiber silk made from oranges 🍊 and more sustainable vegan options. There is also my feature on amazing female vegan entrepreneurs changing the ethical fashion landscape 💪🏽 including @labante_london, @petitvour, @amyrebeccawilde, @boboheme, @hermajestymora and @veganfashionstylist. You can also find info on the @barefashionuk vegan catwalk show in August where I will be on the fashion and beauty panel -see you there ✨

Post udostępniony przez Sascha Camilli 👽 (@saschacamilli)

Szukałaś opcji dla wegan nastawionych na elegancki i luksusowy wygląd. Czegoś innego niż torby wykonane z lnu lub bawełny. Czy Twoja książka w zamierzeniu miała być przewodnikiem dla wegan?

Zdecydowanie tak. Czytelnik to w założeniu weganin, który niewiele wie o aspekcie modowym, albo ktoś, kto poszukuje i chce przetestować niektóre aspekty życia wegańskiego. Przede wszystkim jednak chciałam, by ta książka była przewodnikiem pełnym informacji, do którego będzie można wracać, gdy ma się pytania dotyczące mody. Chciałam też, by była inspiracją i zmieniła obraz mody wegańskiej. Kiedyś było tak (myślę, że teraz od tego odchodzimy), że moda etyczna była postrzegana jako kojarząca się z ziemią, zielona, praktyczna, etyczna przede wszystkim. Kupowano te rzeczy, ponieważ były etyczne. W modzie zaś, aby coś naprawdę miało rację bytu i przeszło do mainstreamu, trzeba stworzyć coś co ludzie kupią, bo wygląda dobrze. Możemy powiedzieć, że ubieramy się z różnych powodów, ale chodzi o to, że ubieramy się między innymi dla stylu, aby wyrazić siebie. To jest sedno mody, więc myślę, że najlepszym sposobem na przyciągnięcie nowych ludzi do ruchu mody wegańskiej jest tworzenie rzeczy atrakcyjnych.

  • Rozmawiała: Anna M. Potrzeszcz
  • Anna M. Potrzeszcz: iberystka i polonistka z wykształcenia, project managerka w firmie tłumaczeniowej, pasjonuje się nowinkami w modzie wegańskiej
  • Tekst ukazał się w numerze 2/2020 Magazynu VEGE
Featured
Czy państwo poradzi sobie z ratowaniem zwierząt? 10. Urodziny Vege Kto się boi wegeburgera? [VEGE premium] Nowe wegańskie "ryby" i "owoce morza". UK roślinnieje Izrael przeciwko futrom Indie: Kłopot z nazwami. Mleko roślinne to "nie jest mleko"?

Czy państwo poradzi sobie z ratowaniem zwierząt?

Te zwierzęta umarłyby w męczarniach gdyby nie pomoc organizacji. Czy państwowa służba będzie w stani…

czytaj więcej

10. Urodziny Vege

Magazyn Vege kończy 10 lat!
Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was mnóstwo atrakcji!
[Pobierz darmow…

czytaj więcej

Kto się boi wegeburgera? [VEGE premium]

Jedliście ostatnio wegańskiego burgera? A może pasztet z ciecierzycy? Pijecie rano kawę z mlekiem so…

czytaj więcej

Nowe wegańskie "ryby" i "owoce morza". UK roślinnieje

Firma Vegan Finest Foods ogłosiła stworzenie nowej linii pod marką Vegan ZeaStar.

Od początku paź…

czytaj więcej

Izrael przeciwko futrom

Wykorzystywanie futer i skór w modzie jest niemoralne – mówi izraelska minister ochrony środowiska.

czytaj więcej

Indie: Kłopot z nazwami. Mleko roślinne to "nie jest mleko"?

Jak się okazuje, nie tylko w Unii Europejskiej nazwy produktów typu „burger sojowy” czy „mleko owsia…

czytaj więcej
Facebook