[wppb-login]

Podlasie może być wege

Weronika Książek
Styczeń30/ 2020

Kto raz do niej trafił, będzie wracać do końca życia. Puszcza Białowieska, mimo że okaleczona przez wycinki, nadal zachwyca bogactwem gatunków zwierząt i roślin. Tylko tutaj możesz podziwiać żubra w naturze i przyjechać na rykowisko, podczas którego jelenie odpływają w godowym szale, a przy odrobinie szczęścia trafisz na trop rysia lub ujrzysz z daleka watahę wilków.

W północnej części puszczy, na skraju wsi Siemianówka, znajdziecie wegeraj – Dom na Wschodzie. W tym wiejskim domu, urządzonym z niezwykłą dbałością o szczegóły, panuje ogólna zasada niejedzenia mięsa. Nie tylko się go nie podaje – nie można go też ze sobą przywieźć. Gospodarze, Asia i Marek, z mieszczuchów stali się wieśniakami. Porzucili życie w Łodzi, aby stworzyć magiczne miejsce wśród podlaskich pól i lasów. W prowadzenie Domu na Wschodzie wkładają całe serce, co czuć i widać od pierwszej chwili. Dom imituje starą, wiejską chatę: jest okazała kuchnia kaflowa, a w salonie wielki piec, który zimą ogrzewa cały dom. Pięknie odrestaurowane stare meble, wszechobecne drewno, wiszące makatki – wszystko to nadaje wnętrzu niepowtarzalny klimat.

Dom na Wschodzie to także (a może przede wszystkim) wspaniała domowa kuchnia. W porze posiłków z utęsknieniem wygląda się nadjeżdżających gospodarzy, którzy ze swojego domu dowożą na rowerach pyszne dania. Widok Marka jadącego z tacą roślinnych przysmaków albo Asi z koszykiem jeszcze cieplutkich drożdżówek wywołuje uśmiech na twarzy i na długo pozostaje w pamięci. Codziennie na śniadanie gości wita świeże domowe pieczywo, roślinne pasty i warzywa prosto z ogródka gospodarzy. A kto wstanie przed śniadaniem, ma szansę spotkać nieopodal domu stado pasących się żubrów. Obfite dwudaniowe obiadokolacje zawsze kończy świetny deser. Po kolacji każdy zahacza o domową biblioteczkę, aby wybrać lekturę na spokojny wieczór w hamaku lub na kanapie.

Gospodarze służą pomocą w wyborze rowerowych lub pieszych tras wycieczkowych. Chętnie dzielą się wiedzą i opowiadają o Puszczy. Sami zakochali się w niej sześć lat temu i przenieśli tu całe swoje życie.
Będąc w Puszczy, nie można nie odwiedzić Puszczańskiego Punktu Informacyjnego w Teremiskach. Tworzony na społecznych zasadach przez ludzi, którzy kochają to miejsce, jest odpowiednim miejscem, by uzyskać kompleksowe informacje o tym, co aktualnie dzieje się w puszczy, gdzie warto się wybrać, skąd pożyczyć kajak, czy jak zorganizować wyprawę do rezerwatu ścisłego. Punkt oparty na zasadach współpracy i wzajemności prowadzony jest za darmo. Można tam również porozmawiać z aktywistkami i aktywistami Obozu dla Puszczy, którzy walczyli z nielegalną wycinką, a obecnie monitorują teren, organizują leśne patrole, edukują lokalną społeczność i robią wszystko, aby w końcu cała Puszcza Białowieska stała się parkiem narodowym.

  • Tekst: Magdalena Góra
  • Magdalena Góra: aktywistka fundacji Viva, weganka, „mama” suczki Dropy i trzech kotów, wielbicielka kóz i saren. W wolnym czasie zaangażowana w działania ruchów antyłowieckich
  • Tekst ukazał się w numerze 2/2020 Magazynu VEGE
Featured
Będą emerytury dla zwierząt w służbach mundurowych Leczenie przez jedzenie - książka Neala Barnarda Uwaga! Upały! Zadbaj o psa! Pierwszy wspólny raport IPCC i IPBES. Jak skutecznie chronić klimat? Wystarczy 1 wegański posiłek dziennie by zmniejszyć ryzyko zawału UE: To koniec hodowli klatkowej!

Będą emerytury dla zwierząt w służbach mundurowych

Rząd przyjął projekt ustawy, która reguluje status zwierząt w Policji i innych służbach mundurowych …

czytaj więcej

Leczenie przez jedzenie - książka Neala Barnarda

Niektóre z najbardziej uciążliwych problemów zdrowotnych znajdują zaskakujące rozwiązanie. Kłopoty z…

czytaj więcej

Uwaga! Upały! Zadbaj o psa!

Jak pomóc naszemu czworonogowi przetrać porę, kiedy żar leje się z nieba?

1. Zapewnij stały dostę…

czytaj więcej

Pierwszy wspólny raport IPCC i IPBES. Jak skutecznie chronić klimat?

Jak mądrze chronić bioróżnorodność? Eksperci: żądnej drogi na skróty!

Bioróżnorodność i zmiana k…

czytaj więcej

Wystarczy 1 wegański posiłek dziennie by zmniejszyć ryzyko zawału

Czasopismo „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism” opublikowało badanie, z którego wyni…

czytaj więcej

UE: To koniec hodowli klatkowej!

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie zakazu hodowli zwierząt w klatkach. Wezwał Komisję …

czytaj więcej
Facebook