[wppb-login]

Podlasie może być wege

Weronika Książek
styczeń30/ 2020

Kto raz do niej trafił, będzie wracać do końca życia. Puszcza Białowieska, mimo że okaleczona przez wycinki, nadal zachwyca bogactwem gatunków zwierząt i roślin. Tylko tutaj możesz podziwiać żubra w naturze i przyjechać na rykowisko, podczas którego jelenie odpływają w godowym szale, a przy odrobinie szczęścia trafisz na trop rysia lub ujrzysz z daleka watahę wilków.

W północnej części puszczy, na skraju wsi Siemianówka, znajdziecie wegeraj – Dom na Wschodzie. W tym wiejskim domu, urządzonym z niezwykłą dbałością o szczegóły, panuje ogólna zasada niejedzenia mięsa. Nie tylko się go nie podaje – nie można go też ze sobą przywieźć. Gospodarze, Asia i Marek, z mieszczuchów stali się wieśniakami. Porzucili życie w Łodzi, aby stworzyć magiczne miejsce wśród podlaskich pól i lasów. W prowadzenie Domu na Wschodzie wkładają całe serce, co czuć i widać od pierwszej chwili. Dom imituje starą, wiejską chatę: jest okazała kuchnia kaflowa, a w salonie wielki piec, który zimą ogrzewa cały dom. Pięknie odrestaurowane stare meble, wszechobecne drewno, wiszące makatki – wszystko to nadaje wnętrzu niepowtarzalny klimat.

Dom na Wschodzie to także (a może przede wszystkim) wspaniała domowa kuchnia. W porze posiłków z utęsknieniem wygląda się nadjeżdżających gospodarzy, którzy ze swojego domu dowożą na rowerach pyszne dania. Widok Marka jadącego z tacą roślinnych przysmaków albo Asi z koszykiem jeszcze cieplutkich drożdżówek wywołuje uśmiech na twarzy i na długo pozostaje w pamięci. Codziennie na śniadanie gości wita świeże domowe pieczywo, roślinne pasty i warzywa prosto z ogródka gospodarzy. A kto wstanie przed śniadaniem, ma szansę spotkać nieopodal domu stado pasących się żubrów. Obfite dwudaniowe obiadokolacje zawsze kończy świetny deser. Po kolacji każdy zahacza o domową biblioteczkę, aby wybrać lekturę na spokojny wieczór w hamaku lub na kanapie.

Gospodarze służą pomocą w wyborze rowerowych lub pieszych tras wycieczkowych. Chętnie dzielą się wiedzą i opowiadają o Puszczy. Sami zakochali się w niej sześć lat temu i przenieśli tu całe swoje życie.
Będąc w Puszczy, nie można nie odwiedzić Puszczańskiego Punktu Informacyjnego w Teremiskach. Tworzony na społecznych zasadach przez ludzi, którzy kochają to miejsce, jest odpowiednim miejscem, by uzyskać kompleksowe informacje o tym, co aktualnie dzieje się w puszczy, gdzie warto się wybrać, skąd pożyczyć kajak, czy jak zorganizować wyprawę do rezerwatu ścisłego. Punkt oparty na zasadach współpracy i wzajemności prowadzony jest za darmo. Można tam również porozmawiać z aktywistkami i aktywistami Obozu dla Puszczy, którzy walczyli z nielegalną wycinką, a obecnie monitorują teren, organizują leśne patrole, edukują lokalną społeczność i robią wszystko, aby w końcu cała Puszcza Białowieska stała się parkiem narodowym.

  • Tekst: Magdalena Góra
  • Magdalena Góra: aktywistka fundacji Viva, weganka, „mama” suczki Dropy i trzech kotów, wielbicielka kóz i saren. W wolnym czasie zaangażowana w działania ruchów antyłowieckich
  • Tekst ukazał się w numerze 2/2020 Magazynu VEGE
Featured
Polscy żeglarze uratowali delfina zaplątanego w sieć rybacką Dzieje się: roślinna dieta dla masowego konsumenta Birdlife: co 5. gatunek ptaków w Europie zagrożony Raport: w Polsce rośnie sprzedaż roślinnych zamienników, spada sprzedaż mięsa Koniec z zarabianiem na negowaniu zmian klimatu! Raport Compassion Polska w Światowy Dzień Ośmiornicy

Polscy żeglarze uratowali delfina zaplątanego w sieć rybacką

Jak donoszą media, załoga polskiego jachtu „Pszczółka” pomogła delfinowi zaplątanemu w sieć rybacką …

czytaj więcej

Dzieje się: roślinna dieta dla masowego konsumenta

Spełnia się sen wielu wegan: podczas konferencji Plant-Powered Perspectives analityczka z firmy Mint…

czytaj więcej

Birdlife: co 5. gatunek ptaków w Europie zagrożony

Organizacja BirdLife opublikowała raport, z którego wynika, że populacje europejskich ptaków kurczą …

czytaj więcej

Raport: w Polsce rośnie sprzedaż roślinnych zamienników, spada sprzedaż mięsa

Według danych Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia, cytowanych przez portal Noizz, mamy powody do…

czytaj więcej

Koniec z zarabianiem na negowaniu zmian klimatu!

Youtube i Google wypowiedziały wojnę fake newsom dotyczącym zmian klimatycznych. Uniemożliwią monety…

czytaj więcej

Raport Compassion Polska w Światowy Dzień Ośmiornicy

8 października, w Światowy Dzień Ośmiornicy fundacja Compassion Polska publikuje swój raport „Przemy…

czytaj więcej
Facebook