[wppb-login]

Pieski los skorupiaków w przemyśle spożywczym

Weronika Książek
Styczeń16/ 2020

Badania pokazują, że one też czują oraz pamiętają ból!

Mamy XXI wiek i chociaż ludzkość odnotowała ogromny postęp w dziedzinie technologii, to świadomość człowieka wciąż ulega wpływowi mitów.

Jednym z takich mitów jest pogląd, że wszelkie skorupiaki (np. kraby, krewetki czy homary) nie odczuwają bólu. A jeśli tego bólu nie odczuwają, to i nie potrzeba pochylać się nad ich losem i wprowadzać jakichkolwiek regulacji w przemyśle spożywczym.

Kłam takim mitom zadaje nauka – już w 2009 roku pojawiło się sporo publikacji traktujących o badaniach poczynionych przez profesora Roberta W. Elwooda z Królewskiego Uniwersytetu w Belfaście odnośnie odczuwania bólu przez te stworzenia.

I w ten sposób, dowiadujemy się, np. że krab pustelnik reaguje na wstrząsy elektryczne, a doświadczenie to zapamiętuje jako zdarzenie negatywne. Naukowcy bowiem, podłączyli przewody pod niektóre kraby i to właśnie te, które potraktowano wstrząsami, zdecydowały się opuścić skorupy, zmierzając jednocześnie w kierunku nowych, podstawionych skorup, które oczywiście musiały zostać przez kraby zbadane i zweryfikowane jako bezpieczne.

Profesor Elwood wprost stwierdzał, że mamy tu do czynienia z „potrzebą unikania szkodliwych bodźców, nawet kosztem posiadania dobrej skorupy”, co zdecydowanie przeczy teorii o braku odczuwania bólu przez skorupiaki.

I choć dla mnie, jest to potwierdzenie, że spożywanie jakiejkolwiek istoty żywej, jest moralnie naganne, to i tak z radością można było odnotować fakt, że w 2018 roku Szwajcaria zakazała wrzucania do wrzątku żywych homarów, a podczas transportu mają znajdować się w środowisku zbliżonym do ich naturalnego.

Oczywiste, że to mały krok, ale cieszy, że w ogóle został poczyniony i mimo, że daleka droga do świata, w którym przyjemność (w tym przypadku kulinarna) jednych, nie będzie oznaczała cierpienia drugich, to dobrze, że istnieją choćby promyki nadziei, że takiego świata ludzkość kiedyś doświadczy.

Eryk Til

Komentarze

Featured
Kolejny wypadek konia w Tatrach Weganie = introwertycy? Mięso do lamusa! Ważny dokument: epidemie od 1900 to wynik wykorzystywania zwierząt Plantcraft: wegańskie mięso z bananów Argentyna: wzrost populacji zagrożonych jaguarów

Kolejny wypadek konia w Tatrach

Fundacja Viva informuje, że w Tatrach doszło do kolejnego wypadku konia. Tym razem podczas pracy prz…

czytaj więcej

Weganie = introwertycy?

Badania przeprowadzone przez naukowców z Instytutu Nauk Humanistycznych i Mózgu Maxa Plancka oraz Sz…

czytaj więcej

Mięso do lamusa!

Patrick Brown, szef Impossible Foods, wieszczy rychły koniec ery mięsnej. Według założyciela koncern…

czytaj więcej

Ważny dokument: epidemie od 1900 to wynik wykorzystywania zwierząt

Autorzy nowej, popartej przez lekarzy białej księgi twierdzą, że od 1900 roku „większość, jeśli nie …

czytaj więcej

Plantcraft: wegańskie mięso z bananów

Węgierski startup Plantcraft stworzył gamę bezmięsnych wędlin i pasztetów z zielonych bananów (to po…

czytaj więcej

Argentyna: wzrost populacji zagrożonych jaguarów

Lokalne organizacje prozwierzęce świętują sukces: po 15 latach obserwacji zagrożonej populacji jagua…

czytaj więcej
Facebook