[wppb-login]

Pieski los skorupiaków w przemyśle spożywczym

Weronika Książek
Styczeń16/ 2020

Badania pokazują, że one też czują oraz pamiętają ból!

Mamy XXI wiek i chociaż ludzkość odnotowała ogromny postęp w dziedzinie technologii, to świadomość człowieka wciąż ulega wpływowi mitów.

Jednym z takich mitów jest pogląd, że wszelkie skorupiaki (np. kraby, krewetki czy homary) nie odczuwają bólu. A jeśli tego bólu nie odczuwają, to i nie potrzeba pochylać się nad ich losem i wprowadzać jakichkolwiek regulacji w przemyśle spożywczym.

Kłam takim mitom zadaje nauka – już w 2009 roku pojawiło się sporo publikacji traktujących o badaniach poczynionych przez profesora Roberta W. Elwooda z Królewskiego Uniwersytetu w Belfaście odnośnie odczuwania bólu przez te stworzenia.

I w ten sposób, dowiadujemy się, np. że krab pustelnik reaguje na wstrząsy elektryczne, a doświadczenie to zapamiętuje jako zdarzenie negatywne. Naukowcy bowiem, podłączyli przewody pod niektóre kraby i to właśnie te, które potraktowano wstrząsami, zdecydowały się opuścić skorupy, zmierzając jednocześnie w kierunku nowych, podstawionych skorup, które oczywiście musiały zostać przez kraby zbadane i zweryfikowane jako bezpieczne.

Profesor Elwood wprost stwierdzał, że mamy tu do czynienia z „potrzebą unikania szkodliwych bodźców, nawet kosztem posiadania dobrej skorupy”, co zdecydowanie przeczy teorii o braku odczuwania bólu przez skorupiaki.

I choć dla mnie, jest to potwierdzenie, że spożywanie jakiejkolwiek istoty żywej, jest moralnie naganne, to i tak z radością można było odnotować fakt, że w 2018 roku Szwajcaria zakazała wrzucania do wrzątku żywych homarów, a podczas transportu mają znajdować się w środowisku zbliżonym do ich naturalnego.

Oczywiste, że to mały krok, ale cieszy, że w ogóle został poczyniony i mimo, że daleka droga do świata, w którym przyjemność (w tym przypadku kulinarna) jednych, nie będzie oznaczała cierpienia drugich, to dobrze, że istnieją choćby promyki nadziei, że takiego świata ludzkość kiedyś doświadczy.

Eryk Til

Komentarze

Featured
Pieski los skorupiaków w przemyśle spożywczym Brytyjski sąd: weganizm może być chroniony tak jak wyznanie Olga Tokarczuk: wpiszmy do Konstytucji prawa zwierząt! Tragedia na Dolnym Śląsku. Świnie prawdopodobnie czeka śmierć „Wykup biedną małpkę”. Tak handlarze na Bali wyłudzają pieniądze kosztem zwierząt „Men’s Health” wydał przewodnik dla początkujących wegan

Pieski los skorupiaków w przemyśle spożywczym

Badania pokazują, że one też czują oraz pamiętają ból!

Mamy XXI wiek i chociaż ludzkość odnotował…

czytaj więcej

Brytyjski sąd: weganizm może być chroniony tak jak wyznanie

Sąd w Londynie orzekł, że weganizm może być traktowany jak „wiara filozoficzna” i może podlegać ochr…

czytaj więcej

Olga Tokarczuk: wpiszmy do Konstytucji prawa zwierząt!

Podczas jednego ze spotkań z czytelnikami noblistka opowiedziała o tym, co zmieniłaby w polskiej Ust…

czytaj więcej

Tragedia na Dolnym Śląsku. Świnie prawdopodobnie czeka śmierć

Media rozpisują się na temat wstrząsającej sprawy z Osieku. „Świnie zjadły rolnika” – czytamy. Na po…

czytaj więcej

„Wykup biedną małpkę”. Tak handlarze na Bali wyłudzają pieniądze kosztem zwierząt

Turyści, którzy przyjeżdżają na Bali, stają przed dylematem moralnym: za równowartość 20 zł (kilka d…

czytaj więcej

„Men’s Health” wydał przewodnik dla początkujących wegan

Brytyjski „Men’s Health” wydał przewodnik po diecie roślinnej, zapewniając, że „zamiana indyka na to…

czytaj więcej
Facebook
Facebook By Weblizar Powered By Weblizar