[wppb-login]

„Wykup biedną małpkę”. Tak handlarze na Bali wyłudzają pieniądze kosztem zwierząt

Weronika Książek
Styczeń12/ 2020

Turyści, którzy przyjeżdżają na Bali, stają przed dylematem moralnym: za równowartość 20 zł (kilka dolarów/funtów) mają możliwość wykupienia od handlarza uwięzionej małpki. To jednak obrzydliwy, samonakręcający się proceder.

Sprawę nagłośnił 28-letni fotograf Luke Massey, który zrobił wstrząsające zdjęcia na targach w okolicy Denpasar i Bandung. Handlarzy wystawili tam na sprzedaż makaki jawajskie w klatkach i przykute łańcuchami. Zwierzęta trzymane są w koszmarnych warunkach, bywa, że wykonują sztuczki jako atrakcje turystyczne.

Natomiast przyjezdni, którzy natkną się na ten widok – są kuszeni, by za równowartość posiłku w McDonald’s „uratować” zwierzę. W Indonezji to powszechna praktyka.

28-letni fotograf ostrzegł, by pod żadnym pozorem nie dać się „złapać”. Wykupienie małpy, nawet jeśli odpowiedzialny turysta przekaże ją dalej odpowiedniej organizacji i rzeczywiście polepszy jej los – przyczyni się do kontynuacji procederu. Jedynym skutecznym sposobem na przerwanie piekła zwierząt jest powiedzenie kategorycznego „nie” jakiejkolwiek formie handlu zwierzętami i po prostu „wykrwawienie” tego biznesu.

– To niestety kolejny przykład wykorzystywania zwierząt tzw „dzikich” – tym razem w oparciu o dobre intencje człowieka. Coraz więcej turystów uświadamia sobie, że odpłatne zdjęcia z małpką na łańcuchu stają się obciachem, z krzywdą zwierząt w tle – zostają więc one wykorzystywane w sposób, w jaki opisał to fotograf – komentuje dla „Vege” Maciej Bielak, aktywista prozwierzęcy i autor bloga „Animalus”. – Abstrahując od tego przypadku musimy też pamiętać, że pomoc zwierzęciu opierająca się na wykupywaniu go ze złych warunków jedynie napędza handel takimi zwierzętami i rodzi popyt – niezależnie czy chodzi o Bali i małpy, czy też o zwierzęta np. w polskich sklepach zoologicznych. Pomoc w taki sposób to często ratowanie jednostkowego zwierzęcia w celu uspokojenia sumienia, niestety kosztem napędzania systemu tworzącego takie sytuacje.

WK

Komentarze

Featured
Futro lisa Dlaczego spotykają nas trudne sytuacje? – okiem Oktawii Nowackiej Chiny zalecają na koronawirusa… niedźwiedzią żółć Czy koronawirus zakończy korridę w Hiszpanii? Najwyższy czas! przeczytasz w numerze 4/2020 Chwasty: kopalnia witamin

Futro lisa

Pociąg relacji Wrocław–Opole. Naprzeciwko mnie siada pani z kołnierzem z lisiego futra.
Robi mi się…

czytaj więcej

Dlaczego spotykają nas trudne sytuacje? – okiem Oktawii Nowackiej

Zainspirowana wykładem psycholog Susan David w dzisiejszym wpisie połączę własne doświadczenia z wyn…

czytaj więcej

Chiny zalecają na koronawirusa… niedźwiedzią żółć

Narodowa Komisja Zdrowia Chin promuje zastrzyki z proszkiem z żółci niedźwiedziej jako skuteczny lek…

czytaj więcej

Czy koronawirus zakończy korridę w Hiszpanii? Najwyższy czas!

Organizacje prozwierzęce z dotkniętej epidemią Hiszpanii piszą do ministra kultury petycję o całkowi…

czytaj więcej

przeczytasz w numerze 4/2020

Nowy numer już w kioskach i dostępny do czytania online! Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy!
mia…

czytaj więcej

Chwasty: kopalnia witamin

Pospolite chwasty, które możecie zerwać na pobliskiej łące, to świetny pomysł na obiad. I to wcale n…

czytaj więcej
Facebook