[wppb-login]

„Wykup biedną małpkę”. Tak handlarze na Bali wyłudzają pieniądze kosztem zwierząt

Weronika Książek
Styczeń12/ 2020

Turyści, którzy przyjeżdżają na Bali, stają przed dylematem moralnym: za równowartość 20 zł (kilka dolarów/funtów) mają możliwość wykupienia od handlarza uwięzionej małpki. To jednak obrzydliwy, samonakręcający się proceder.

Sprawę nagłośnił 28-letni fotograf Luke Massey, który zrobił wstrząsające zdjęcia na targach w okolicy Denpasar i Bandung. Handlarzy wystawili tam na sprzedaż makaki jawajskie w klatkach i przykute łańcuchami. Zwierzęta trzymane są w koszmarnych warunkach, bywa, że wykonują sztuczki jako atrakcje turystyczne.

Natomiast przyjezdni, którzy natkną się na ten widok – są kuszeni, by za równowartość posiłku w McDonald’s „uratować” zwierzę. W Indonezji to powszechna praktyka.

28-letni fotograf ostrzegł, by pod żadnym pozorem nie dać się „złapać”. Wykupienie małpy, nawet jeśli odpowiedzialny turysta przekaże ją dalej odpowiedniej organizacji i rzeczywiście polepszy jej los – przyczyni się do kontynuacji procederu. Jedynym skutecznym sposobem na przerwanie piekła zwierząt jest powiedzenie kategorycznego „nie” jakiejkolwiek formie handlu zwierzętami i po prostu „wykrwawienie” tego biznesu.

– To niestety kolejny przykład wykorzystywania zwierząt tzw „dzikich” – tym razem w oparciu o dobre intencje człowieka. Coraz więcej turystów uświadamia sobie, że odpłatne zdjęcia z małpką na łańcuchu stają się obciachem, z krzywdą zwierząt w tle – zostają więc one wykorzystywane w sposób, w jaki opisał to fotograf – komentuje dla „Vege” Maciej Bielak, aktywista prozwierzęcy i autor bloga „Animalus”. – Abstrahując od tego przypadku musimy też pamiętać, że pomoc zwierzęciu opierająca się na wykupywaniu go ze złych warunków jedynie napędza handel takimi zwierzętami i rodzi popyt – niezależnie czy chodzi o Bali i małpy, czy też o zwierzęta np. w polskich sklepach zoologicznych. Pomoc w taki sposób to często ratowanie jednostkowego zwierzęcia w celu uspokojenia sumienia, niestety kosztem napędzania systemu tworzącego takie sytuacje.

WK

Komentarze

Featured
Pieski los skorupiaków w przemyśle spożywczym Brytyjski sąd: weganizm może być chroniony tak jak wyznanie Olga Tokarczuk: wpiszmy do Konstytucji prawa zwierząt! Tragedia na Dolnym Śląsku. Świnie prawdopodobnie czeka śmierć „Wykup biedną małpkę”. Tak handlarze na Bali wyłudzają pieniądze kosztem zwierząt „Men’s Health” wydał przewodnik dla początkujących wegan

Pieski los skorupiaków w przemyśle spożywczym

Badania pokazują, że one też czują oraz pamiętają ból!

Mamy XXI wiek i chociaż ludzkość odnotował…

czytaj więcej

Brytyjski sąd: weganizm może być chroniony tak jak wyznanie

Sąd w Londynie orzekł, że weganizm może być traktowany jak „wiara filozoficzna” i może podlegać ochr…

czytaj więcej

Olga Tokarczuk: wpiszmy do Konstytucji prawa zwierząt!

Podczas jednego ze spotkań z czytelnikami noblistka opowiedziała o tym, co zmieniłaby w polskiej Ust…

czytaj więcej

Tragedia na Dolnym Śląsku. Świnie prawdopodobnie czeka śmierć

Media rozpisują się na temat wstrząsającej sprawy z Osieku. „Świnie zjadły rolnika” – czytamy. Na po…

czytaj więcej

„Wykup biedną małpkę”. Tak handlarze na Bali wyłudzają pieniądze kosztem zwierząt

Turyści, którzy przyjeżdżają na Bali, stają przed dylematem moralnym: za równowartość 20 zł (kilka d…

czytaj więcej

„Men’s Health” wydał przewodnik dla początkujących wegan

Brytyjski „Men’s Health” wydał przewodnik po diecie roślinnej, zapewniając, że „zamiana indyka na to…

czytaj więcej
Facebook
Facebook By Weblizar Powered By Weblizar