[wppb-login]

Odkryto nowe, całkowicie roślinne źródło B12

Weronika Książek
Styczeń03/ 2020

Zupełnie nowe zastosowanie popularnej dekoracji do domowych akwariów odkryli naukowcy z Parabel, amerykańskiego producenta składników białek roślinnych.

Okazało się, że najmniejsza na świecie kwitnąca roślina – soczewica wodna, czyli popularna rzęsa wodna, stanowi bogate źródło witaminy B12. W 100 gramach suchej rośliny znajduje się aż 750 proc. zalecanej w Stanach dziennej dawki spożycia wszystkich bioaktywnych form witaminy B12. Niezależne testy laboratoryjne potwierdziły, że w rzęsie znajdziemy adenozylokobalaminę, metylokobalaminę i hydroksykobalaminę.

Odkrycie może być rewolucyjne, gdyż jak dotąd wszelkie wegańskie sposoby uzupełniania B12 opierały się na jej syntetykach. Co do zasady, rośliny nie są najlepszym źródłem B12 – wytwarzają ją np. bakterie. Teraz jest szansa na dostarczanie jej ze źródła roślinnego, naturalnego.

Oprócz wysokiej zawartości witaminy B12, soczewica wodna posiada również wysoki poziom i jakość białka, witamin i minerałów, przez co jest określana jako najbardziej kompletne źródło żywności na świecie.

Dodatkową zaletą soczewicy wodnej jest jej szybki wzrost – może podwoić biomasę w ciągu kilku dni, co zapewnia wysokie plony. Jest więc niezwykle wydajna i ekonomiczna.

Naukowcy z Parabel zapewniają także, że wytwarzanie Lentein, czyli białka z rzęsy, odbywa się w sposób możliwie najbardziej ekologiczny: aż 98 proc. wody potrzebnej do produkcji jest wykorzystywane ponownie, przy jednoczesnej neutralności węglowej.

AB

Komentarze

Featured
przeczytasz w numerze 6/2020 Naprawdę dobra zmiana Co wyrasta z Brzydkiego Kaczątka Jeszcze będzie normalnie? państwo w liczbie mnogiej Paprodziad: marzę o porze, gdy selerzę

przeczytasz w numerze 6/2020

Nowy numer już w kioskach! Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy:

po nowemu – można żyć inaczej n…

czytaj więcej

Naprawdę dobra zmiana

Naukowcy namawiają, aby w czasach zarazy przejść na dietę roślinną, a Amerykanie masowo wykupują ze …

czytaj więcej

Co wyrasta z Brzydkiego Kaczątka

Łabędź to symbol poetów, muz i miłości, obecny w kulturze już od starożytności. Za sprawą popularnej…

czytaj więcej

Jeszcze będzie normalnie?

Niechby się to już skończyło! Mnie najbardziej brakuje możliwości zwykłej przechadzki, wyjścia na mi…

czytaj więcej

państwo w liczbie mnogiej

Chiny to jedna z najstarszych cywilizacji świata, której historię czyta się momentami jak baśń, a mo…

czytaj więcej

Paprodziad: marzę o porze, gdy selerzę

Jest śpiewającym filozofem, którego twórczość można poznać, słuchając m.in. Łąki Łan, November Proje…

czytaj więcej
Facebook