[wppb-login]

Odkryto nowe, całkowicie roślinne źródło B12

Weronika Książek
Styczeń03/ 2020

Zupełnie nowe zastosowanie popularnej dekoracji do domowych akwariów odkryli naukowcy z Parabel, amerykańskiego producenta składników białek roślinnych.

Okazało się, że najmniejsza na świecie kwitnąca roślina – soczewica wodna, czyli popularna rzęsa wodna, stanowi bogate źródło witaminy B12. W 100 gramach suchej rośliny znajduje się aż 750 proc. zalecanej w Stanach dziennej dawki spożycia wszystkich bioaktywnych form witaminy B12. Niezależne testy laboratoryjne potwierdziły, że w rzęsie znajdziemy adenozylokobalaminę, metylokobalaminę i hydroksykobalaminę.

Odkrycie może być rewolucyjne, gdyż jak dotąd wszelkie wegańskie sposoby uzupełniania B12 opierały się na jej syntetykach. Co do zasady, rośliny nie są najlepszym źródłem B12 – wytwarzają ją np. bakterie. Teraz jest szansa na dostarczanie jej ze źródła roślinnego, naturalnego.

Oprócz wysokiej zawartości witaminy B12, soczewica wodna posiada również wysoki poziom i jakość białka, witamin i minerałów, przez co jest określana jako najbardziej kompletne źródło żywności na świecie.

Dodatkową zaletą soczewicy wodnej jest jej szybki wzrost – może podwoić biomasę w ciągu kilku dni, co zapewnia wysokie plony. Jest więc niezwykle wydajna i ekonomiczna.

Naukowcy z Parabel zapewniają także, że wytwarzanie Lentein, czyli białka z rzęsy, odbywa się w sposób możliwie najbardziej ekologiczny: aż 98 proc. wody potrzebnej do produkcji jest wykorzystywane ponownie, przy jednoczesnej neutralności węglowej.

AB

Featured
Zapobiegaj marnowaniu żywności dzięki aplikacji [Vege premium] USA: roślinne randki z Tinderem i Beyond Meat na Dzień Ziemi W USA powstaje wegański zamiennik miodu Tragiczne wydarzenia w Wielkanoc, zginęły zwierzęta Przeczytasz w numerze 4/2021 Drobne oszustwo, świetny smak

Zapobiegaj marnowaniu żywności dzięki aplikacji [Vege premium]

Jak dobrze wiemy, ratowanie jedzenia jest jednocześnie ratowaniem planety. Jak możemy robić to bez ż…

czytaj więcej

USA: roślinne randki z Tinderem i Beyond Meat na Dzień Ziemi

Z okazji Dnia Ziemi Tinder w USA wypuścił nową opcję do dodania w „pasjach/zainteresowaniach”. To „p…

czytaj więcej

W USA powstaje wegański zamiennik miodu

Miód to jeden z najbardziej kontrowersyjnych produktów w diecie osób, które rezygnują ze składników …

czytaj więcej

Tragiczne wydarzenia w Wielkanoc, zginęły zwierzęta

W Perzynach w województwie wielkopolskim doszło do pożaru na fermie ptaków. Zginęło 40 tysięcy kurcz…

czytaj więcej

Przeczytasz w numerze 4/2021

Nowy numer już w kioskach! Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy!
RADOŚĆ MIMO WSZYSTKO – felieton r…

czytaj więcej

Drobne oszustwo, świetny smak

Wielkanoc, jak każde święta i większe wydarzenia, wymaga właściwej oprawy kulinarnej. Nie ma żadnych…

czytaj więcej
Facebook