[wppb-login]

Meksyk: mleko sojowe? Nie ma czegoś takiego!

Weronika Książek
Grudzień27/ 2019

Meksykańska Izba Deputowanych zatwierdziła projekt ustawy zakazujący nadawania produktom roślinnym nazw kojarzonych z nabiałem.

Na początku miesiąca odbyło się głosowanie za projektem ustawy regulującej prawo własności przemysłowej, mającej na celu zapobieganie „wprowadzania konsumentów w błąd”, stosując nazwy takie jak mleko sojowe, czy jogurt roślinny.

Izba Deputowanych Komisji ds. Gospodarskich zaproponowała uzupełnienie 2 artykułów do prawa własności przemysłowej. Art. 90 po nowelizacji dodaje do ustawy obostrzenia dotyczące rejestracji znaków handlowych, które mogą zawierać „frazy, elementy obrazkowe, zdania, wzmianki lub nazwy handlowe, które mogą zmylić lub wprowadzić w błąd społeczeństwo”. Uzupełniony art. 95 natomiast zawiera klauzulę zobowiązujących rejestrującego znak handlowy do zadeklarowania, że produkt lub usługa są wolne od oszustwa lub złej wiary. Jeżeli władze uznają, że dany produkt lub usługa nie spełniają tego wymogu, mogą oddalić wniosek o rejestrację.

Autor ustawy oraz przewodniczący Komisji ds. Żywego Inwentarza, Eduardo Ron zaprezentował projekt ustawy Izbie Deputowanych, mając szklankę mleka u boku. „Ten projekt to nadzieja dla tysięcy małych, średnich i dużych producentów mleka, którzy każdego dnia stawiają czoła niesprawiedliwym praktykom w sklepach, gdzie firmy sprzedają swoje roślinne produkty jako tańsze odpowiedniki mleka”.
Jednym z podmiotów niezadowolonych ze zmian w prawie jest Zahini – meksykański start-up, produkujący alternatywy dla jogurtów z mleka kokosowego, który nie może dłużej sprzedawać swoich produktów jako „jogurty kokosowe”. Teraz w myśl nowelizacji muszą zmienić nazwę na „produkt ze sfermentowanego kokosa”. Ich roślinne mleka to teraz zgodnie z prawem „napoje”.

Niezależnie od zmian w prawie, oburzenie producentów nabiału to znak, że roślinne alternatywy powoli wygryzają ich z rynku – nieważne, jak je nazwiemy.

AB`

Featured
Fiakrzy z Morskiego Oka skazani za znęcanie nad końmi Czy państwo poradzi sobie z ratowaniem zwierząt? 10. Urodziny Vege Kto się boi wegeburgera? [VEGE premium] Nowe wegańskie "ryby" i "owoce morza". UK roślinnieje Izrael przeciwko futrom

Fiakrzy z Morskiego Oka skazani za znęcanie nad końmi

To pierwszy taki wyrok w sprawie koni z Morskiego Oka. 2 mężczyzn zostało prawomocnie skazanych za z…

czytaj więcej

Czy państwo poradzi sobie z ratowaniem zwierząt?

Te zwierzęta umarłyby w męczarniach gdyby nie pomoc organizacji. Czy państwowa służba będzie w stani…

czytaj więcej

10. Urodziny Vege

Magazyn Vege kończy 10 lat!
Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was mnóstwo atrakcji!
[Pobierz darmow…

czytaj więcej

Kto się boi wegeburgera? [VEGE premium]

Jedliście ostatnio wegańskiego burgera? A może pasztet z ciecierzycy? Pijecie rano kawę z mlekiem so…

czytaj więcej

Nowe wegańskie "ryby" i "owoce morza". UK roślinnieje

Firma Vegan Finest Foods ogłosiła stworzenie nowej linii pod marką Vegan ZeaStar.

Od początku paź…

czytaj więcej

Izrael przeciwko futrom

Wykorzystywanie futer i skór w modzie jest niemoralne – mówi izraelska minister ochrony środowiska.

czytaj więcej
Facebook