[wppb-login]

Właściciel Whiskas i Pedigree chce wypuścić na rynek roślinną karmę

Weronika Książek
Grudzień18/ 2019

Mars Petcare, właściciel popularnych marek karm dla zwierząt ogłosił, że zamierza wyprodukować ich bezmięsny zamiennik – w trosce o środowisko. Pogoń za zyskiem czy szlachetne intencje?

Drugi największy na świecie producent zwierzęcej karmy zadeklarował troskę o środowisko: w związku z tym planuje rozpoczęcie produkcji roślinnego jedzenia dla domowych pupili. Firma zadeklarowała, że w związku z rosnącym spożyciem mięsa przez ludzi (a zwierzęta domowe zjadają z tego około jedną piątą), możliwy jest scenariusz, że wkrótce nastąpi załamanie produkcji przemysłowej. Wówczas dla zwierząt domowych może zabraknąć kurczących się zasobów.

Dlatego już teraz – deklaruje korporacja – w trosce o środowisko, wystarczająco zdewastowane przez hodowle przemysłowe, należy szukać wartościowych roślinnych alternatyw dla zwierząt.
Mars rozważał ponoć sojusz z Quorn Foods (to z kolei popularny producent roślinnych substytutów mięsa), ale ostatecznie zdecydował się na podjęcie wyzwania, aby samodzielnie opracować wysokobiałkowe zamienniki.

Jak wiadomo, w popularnych karmach reklamujących się jako mięsne, często ponad 90 procent stanowią resztki z rzeźni. Być może więc dobre przemyślana i zbilansowana alternatywa z białek roślinnych jest rozwiązaniem nie tylko lepszym dla Ziemi, ale i samym zwierzakom wyjdzie na zdrowie.

Niektórzy producenci karmy, tacy jak kanadyjski Because Animals, stawiają tymczasem na karmy oparte na mięsie wyprodukowanym laboratoryjnie. Taki jest na przykład produkt Clean Meat. Nie jest on jednak w 100 proc. wegański – zawiera zwierzęce komórki. Jednak jego produkcję popiera sporo wegan, ponieważ nie jest oparty na mięsie zwierząt z hodowli przemysłowych.

WK

Featured
Fiakrzy z Morskiego Oka skazani za znęcanie nad końmi Czy państwo poradzi sobie z ratowaniem zwierząt? 10. Urodziny Vege Kto się boi wegeburgera? [VEGE premium] Nowe wegańskie "ryby" i "owoce morza". UK roślinnieje Izrael przeciwko futrom

Fiakrzy z Morskiego Oka skazani za znęcanie nad końmi

To pierwszy taki wyrok w sprawie koni z Morskiego Oka. 2 mężczyzn zostało prawomocnie skazanych za z…

czytaj więcej

Czy państwo poradzi sobie z ratowaniem zwierząt?

Te zwierzęta umarłyby w męczarniach gdyby nie pomoc organizacji. Czy państwowa służba będzie w stani…

czytaj więcej

10. Urodziny Vege

Magazyn Vege kończy 10 lat!
Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was mnóstwo atrakcji!
[Pobierz darmow…

czytaj więcej

Kto się boi wegeburgera? [VEGE premium]

Jedliście ostatnio wegańskiego burgera? A może pasztet z ciecierzycy? Pijecie rano kawę z mlekiem so…

czytaj więcej

Nowe wegańskie "ryby" i "owoce morza". UK roślinnieje

Firma Vegan Finest Foods ogłosiła stworzenie nowej linii pod marką Vegan ZeaStar.

Od początku paź…

czytaj więcej

Izrael przeciwko futrom

Wykorzystywanie futer i skór w modzie jest niemoralne – mówi izraelska minister ochrony środowiska.

czytaj więcej
Facebook