[wppb-login]

Właściciel Whiskas i Pedigree chce wypuścić na rynek roślinną karmę

Weronika Książek
Grudzień18/ 2019

Mars Petcare, właściciel popularnych marek karm dla zwierząt ogłosił, że zamierza wyprodukować ich bezmięsny zamiennik – w trosce o środowisko. Pogoń za zyskiem czy szlachetne intencje?

Drugi największy na świecie producent zwierzęcej karmy zadeklarował troskę o środowisko: w związku z tym planuje rozpoczęcie produkcji roślinnego jedzenia dla domowych pupili. Firma zadeklarowała, że w związku z rosnącym spożyciem mięsa przez ludzi (a zwierzęta domowe zjadają z tego około jedną piątą), możliwy jest scenariusz, że wkrótce nastąpi załamanie produkcji przemysłowej. Wówczas dla zwierząt domowych może zabraknąć kurczących się zasobów.

Dlatego już teraz – deklaruje korporacja – w trosce o środowisko, wystarczająco zdewastowane przez hodowle przemysłowe, należy szukać wartościowych roślinnych alternatyw dla zwierząt.
Mars rozważał ponoć sojusz z Quorn Foods (to z kolei popularny producent roślinnych substytutów mięsa), ale ostatecznie zdecydował się na podjęcie wyzwania, aby samodzielnie opracować wysokobiałkowe zamienniki.

Jak wiadomo, w popularnych karmach reklamujących się jako mięsne, często ponad 90 procent stanowią resztki z rzeźni. Być może więc dobre przemyślana i zbilansowana alternatywa z białek roślinnych jest rozwiązaniem nie tylko lepszym dla Ziemi, ale i samym zwierzakom wyjdzie na zdrowie.

Niektórzy producenci karmy, tacy jak kanadyjski Because Animals, stawiają tymczasem na karmy oparte na mięsie wyprodukowanym laboratoryjnie. Taki jest na przykład produkt Clean Meat. Nie jest on jednak w 100 proc. wegański – zawiera zwierzęce komórki. Jednak jego produkcję popiera sporo wegan, ponieważ nie jest oparty na mięsie zwierząt z hodowli przemysłowych.

WK

Komentarze

Featured
przeczytasz w numerze 6/2020 Naprawdę dobra zmiana Co wyrasta z Brzydkiego Kaczątka Jeszcze będzie normalnie? państwo w liczbie mnogiej Paprodziad: marzę o porze, gdy selerzę

przeczytasz w numerze 6/2020

Nowy numer już w kioskach! Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy:

po nowemu – można żyć inaczej n…

czytaj więcej

Naprawdę dobra zmiana

Naukowcy namawiają, aby w czasach zarazy przejść na dietę roślinną, a Amerykanie masowo wykupują ze …

czytaj więcej

Co wyrasta z Brzydkiego Kaczątka

Łabędź to symbol poetów, muz i miłości, obecny w kulturze już od starożytności. Za sprawą popularnej…

czytaj więcej

Jeszcze będzie normalnie?

Niechby się to już skończyło! Mnie najbardziej brakuje możliwości zwykłej przechadzki, wyjścia na mi…

czytaj więcej

państwo w liczbie mnogiej

Chiny to jedna z najstarszych cywilizacji świata, której historię czyta się momentami jak baśń, a mo…

czytaj więcej

Paprodziad: marzę o porze, gdy selerzę

Jest śpiewającym filozofem, którego twórczość można poznać, słuchając m.in. Łąki Łan, November Proje…

czytaj więcej
Facebook