[wppb-login]

Zielona rewolucja: elektryczne samoloty opanują rynek?

Weronika Książek
Grudzień12/ 2019

W Kanadzie swój pierwszy komercyjny lot odbył samolot DHC-2 Beaver z elektrycznym silnikiem zamontowanym przez australijski startup.

Samolot należał do linii Harbour Air, która rocznie przewozi pół miliona pasażerów i dysponuje flotą ponad 40 maszyn. Lot odbył się w kanadyjskim Richmont w pobliżu Vancouver i potrwał około kwadransa. Linia chce w ciągu kilku lat wszystkie jej maszyny posiadały silniki zasilane elektrycznie.

Jak donosi portal Green News, może to być początek rewolucji w komercyjnych lotach: elektryfikacja samolotów za kilka lat będzie już powszechnym zjawiskiem.

„Aby do tego doszło, samoloty muszą przejść proces certyfikacji, na ich użytkowanie zgodę muszą wydać urzędnicy. Ma to potrwać kilka lat. Wydaje się jednak, że wszystko powinno pójść zgodnie z planami przedsiębiorców i w roku 2022 ludzie będą już płacić za loty elektrykami” – pisze w swojej publikacji Maciej Sikorski i dodaje, że na razie mówimy o małych maszynach dla lokalnych przewoźników, natomiast na elektryczną czy hybrydową rewolucję w największych liniach lotniczych przewożących tysiące pasażerów, jeszcze zaczekamy. Niemniej Boeing i Airbus też planują zmiany bardziej przyjazne dla środowiska.

Australijski startup MagniX, który zamontował w starym modelu samolotu silnik swojej produkcji należy do Clermont Group z Singapuru. To gigant, który jest też właścicielem izraelskiej firmy Eviation Aircraft. Ona z kolei tworzy osobny model samolotu, który od podstaw jest zaprojektowany jako elektryczny.

Korporacja Ryanair została w 2018 roku „wyróżniona” jako jeden z największych emitentów dwutlenku węgla na terenie UE. Transport lotniczy poważnie obciąża środowisko i wymaga zielonych reform.

LD

Featured
UE: To koniec hodowli klatkowej! Niemcy: Burger King promuje się roślinnie Nowe badanie: weganie i wegetarianie mogą przechodzić COVID-19 lżej Wegański radny z Warszawy: wyrzućmy mięso ze żłobków i przedszkoli Weganie bardziej produktywni w pracy. Nowe badanie "Piekielna kuchnia Gordona Ramsaya": w 20. sezonie dwie "roślinne" uczestniczki

UE: To koniec hodowli klatkowej!

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie zakazu hodowli zwierząt w klatkach. Wezwał Komisję …

czytaj więcej

Niemcy: Burger King promuje się roślinnie

Nowo otwarty lokal Burger King w Kolonii w Niemczech przez 3 pierwsze dni serwował wyłącznie potrawy…

czytaj więcej

Nowe badanie: weganie i wegetarianie mogą przechodzić COVID-19 lżej

W „The BMJ Nutrition, Prevention and Health” ukazały się nowe badania oparte na danych ze służby zdr…

czytaj więcej

Wegański radny z Warszawy: wyrzućmy mięso ze żłobków i przedszkoli

Filip Pelc, radny warszawskiej dzielnicy Białołęka reprezentujący Wiosnę, szukał w swojej okolicy żł…

czytaj więcej

Weganie bardziej produktywni w pracy. Nowe badanie

Z nowego badania George Washington University School of Medicine wynika, że wegańskie programy żywie…

czytaj więcej

"Piekielna kuchnia Gordona Ramsaya": w 20. sezonie dwie "roślinne" uczestniczki

W 20. sezonie najpopularniejszego kulinarnego show w USA występują dwie młode uczestniczki, z któryc…

czytaj więcej
Facebook