[wppb-login]

Zielona rewolucja: elektryczne samoloty opanują rynek?

Weronika Książek
Grudzień12/ 2019

W Kanadzie swój pierwszy komercyjny lot odbył samolot DHC-2 Beaver z elektrycznym silnikiem zamontowanym przez australijski startup.

Samolot należał do linii Harbour Air, która rocznie przewozi pół miliona pasażerów i dysponuje flotą ponad 40 maszyn. Lot odbył się w kanadyjskim Richmont w pobliżu Vancouver i potrwał około kwadransa. Linia chce w ciągu kilku lat wszystkie jej maszyny posiadały silniki zasilane elektrycznie.

Jak donosi portal Green News, może to być początek rewolucji w komercyjnych lotach: elektryfikacja samolotów za kilka lat będzie już powszechnym zjawiskiem.

„Aby do tego doszło, samoloty muszą przejść proces certyfikacji, na ich użytkowanie zgodę muszą wydać urzędnicy. Ma to potrwać kilka lat. Wydaje się jednak, że wszystko powinno pójść zgodnie z planami przedsiębiorców i w roku 2022 ludzie będą już płacić za loty elektrykami” – pisze w swojej publikacji Maciej Sikorski i dodaje, że na razie mówimy o małych maszynach dla lokalnych przewoźników, natomiast na elektryczną czy hybrydową rewolucję w największych liniach lotniczych przewożących tysiące pasażerów, jeszcze zaczekamy. Niemniej Boeing i Airbus też planują zmiany bardziej przyjazne dla środowiska.

Australijski startup MagniX, który zamontował w starym modelu samolotu silnik swojej produkcji należy do Clermont Group z Singapuru. To gigant, który jest też właścicielem izraelskiej firmy Eviation Aircraft. Ona z kolei tworzy osobny model samolotu, który od podstaw jest zaprojektowany jako elektryczny.

Korporacja Ryanair została w 2018 roku „wyróżniona” jako jeden z największych emitentów dwutlenku węgla na terenie UE. Transport lotniczy poważnie obciąża środowisko i wymaga zielonych reform.

LD

Komentarze

Featured
Harrison Ford odstawił nabiał oraz większość mięsa Masakra śpiących jeży w Gorzowie. Zginęły 14 lutego Chiny: aplikacja pomoże weganizować restauracje Za 50 lat może zniknąć 1/3 gatunków roślin i zwierząt na Ziemi Znacie kota Wrocka? Pomaga zarządzać miastem Parlament Europejski zjednoczony w sprawie zwierząt

Harrison Ford odstawił nabiał oraz większość mięsa

Aktor, który był ostatnio gościem w talk show Ellen DeGeneres (która niedawno sama odstawiła mięso),…

czytaj więcej

Masakra śpiących jeży w Gorzowie. Zginęły 14 lutego

Miasto zleciło firmie zewnętrznej uporządkowanie fragmentu terenu, na którym kiedyś znajdował się sa…

czytaj więcej

Chiny: aplikacja pomoże weganizować restauracje

Aplikacja Pay a Vegan, która zostanie uruchomiona w czerwcu w Chinach, będzie zwracać każdemu z użyt…

czytaj więcej

Za 50 lat może zniknąć 1/3 gatunków roślin i zwierząt na Ziemi

Naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie, którzy stworzyli tzw. prognozę wymierania do 2070 roku.

Wedłu…

czytaj więcej

Znacie kota Wrocka? Pomaga zarządzać miastem

To honorowy „pracownik” wrocławskiego ratusza. Prezydent miasta, Jacek Sutryk, przygarnął go rok tem…

czytaj więcej

Parlament Europejski zjednoczony w sprawie zwierząt

Właśnie przyjęto rezolucję, dotyczącą konieczności wprowadzenia obowiązkowego unijnego systemu ident…

czytaj więcej
Facebook
Facebook By Weblizar Powered By Weblizar