[wppb-login]

Olga Tokarczuk: Namawiałam króla Szwecji, by przestał polować

Weronika Książek
grudzień12/ 2019

Olga Tokarczuk w wywiadzie dla Onetu zdradziła, że korzystając ze sposobności rozmowy z królem Szwecji na bankiecie po odebraniu nagrody Nobla, próbowała przekonać go do zaprzestania polowań.

Karol XVI Gustaw słynie z zamiłowania do polowań – zwłaszcza na łosie, co stanowi szwedzką tradycję od 700 lat. Sezon na łosia rozpoczyna się w północnej Szwecji w pierwszy poniedziałek września, a na południu – w drugi poniedziałek października i trwa do przełomu stycznia i lutego. I choć Szwedzi traktują polowania jako sport narodowy, uciekające przed nagonką łosie powodują tysiące wypadków samochodowych rocznie, często – z uwagi na gabaryty łosia – ze skutkiem śmiertelnym dla kierowców.

Olga Tokarczuk jest znaną weganką i przeciwniczką przemocy wobec zwierząt. Niejednokrotnie w wywiadach podkreślała, że cieszy ją zmiana, jaka dokonuje się wokół w podejściu ludzi, którzy coraz częściej rezygnują z produktów odzwierzęcych.

– Bardzo mnie cieszy, że podobno Warszawa jest dziś najbardziej wegańskim miastem w środkowej Europie i że świadomość ludzi bardzo się zmieniła – powiedziała w jednym z wywiadów.
Swoje poglądy dotyczące polowań przelała m.in. na kartki powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, na podstawie której w ubiegłym roku powstał film „Pokot”.

– Szwedzi mają wielką tradycję w polowaniu. Król przyznawał mi rację w wielu momentach, ale też używał tych samych argumentów, co wszyscy myśliwi na świecie: że musimy kontrolować naturę, bo nam się wymknie spod kontroli – powiedziała Tokarczuk. – W którymś momencie próbowałam namówić króla, by przestał polować, ale nie jestem pewna, czy mi się to udało – dodała noblistka.

Wierzymy, że słowa Olgi Tokarczuk wywarły na królu Szwecji wrażenie co najmniej tak duże, jak jej literatura na Akademii Szwedzkiej!

AB

Featured
Mięsożerca promujący dania roślinne. Hit czy kit? Jaką żywność roślinną wybierają Polacy? Food trendy: wegańskie jedzenie będzie podbijać restauracje w 2022 Roślinny kurczak od Beyonda w KFC - nie dla wegan? UE w 2022 roku stawia na promocję diety roślinnej Veganzone: platforma społecznościowa dla wegan!

Mięsożerca promujący dania roślinne. Hit czy kit?

Promocja Veganuary, w której wziął udział portal Pyszne, zapraszając rapera Peję, wywołała kontrower…

czytaj więcej

Jaką żywność roślinną wybierają Polacy?

Jak wskazuje ProVeg Polska, w naszym kraju obecnie najszybciej rozwija się sektor zamienników ryb i …

czytaj więcej

Food trendy: wegańskie jedzenie będzie podbijać restauracje w 2022

„Raport Food Trendów” redakcji Food Service nie pozostawia złudzeń: roślinne jedzenie wchodzi na sta…

czytaj więcej

Roślinny kurczak od Beyonda w KFC - nie dla wegan?

Beyond Fried Chicken czyli roślinne nuggetsy na razie sprzedawane mają być tylko w USA w ponad 4 tys…

czytaj więcej

UE w 2022 roku stawia na promocję diety roślinnej

Jak informuje Proveg, polityka promocyjna Unii Europejskiej w 2022 ma kręcić się wokół zachęcania do…

czytaj więcej

Veganzone: platforma społecznościowa dla wegan!

Porady, przepisy, polecenia lokali gastronomicznych, ciekawe wydarzenia i zawieranie znajomości – cz…

czytaj więcej
Facebook