[wppb-login]

Olga Tokarczuk: Namawiałam króla Szwecji, by przestał polować

Weronika Książek
Grudzień12/ 2019

Olga Tokarczuk w wywiadzie dla Onetu zdradziła, że korzystając ze sposobności rozmowy z królem Szwecji na bankiecie po odebraniu nagrody Nobla, próbowała przekonać go do zaprzestania polowań.

Karol XVI Gustaw słynie z zamiłowania do polowań – zwłaszcza na łosie, co stanowi szwedzką tradycję od 700 lat. Sezon na łosia rozpoczyna się w północnej Szwecji w pierwszy poniedziałek września, a na południu – w drugi poniedziałek października i trwa do przełomu stycznia i lutego. I choć Szwedzi traktują polowania jako sport narodowy, uciekające przed nagonką łosie powodują tysiące wypadków samochodowych rocznie, często – z uwagi na gabaryty łosia – ze skutkiem śmiertelnym dla kierowców.

Olga Tokarczuk jest znaną weganką i przeciwniczką przemocy wobec zwierząt. Niejednokrotnie w wywiadach podkreślała, że cieszy ją zmiana, jaka dokonuje się wokół w podejściu ludzi, którzy coraz częściej rezygnują z produktów odzwierzęcych.

– Bardzo mnie cieszy, że podobno Warszawa jest dziś najbardziej wegańskim miastem w środkowej Europie i że świadomość ludzi bardzo się zmieniła – powiedziała w jednym z wywiadów.
Swoje poglądy dotyczące polowań przelała m.in. na kartki powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, na podstawie której w ubiegłym roku powstał film „Pokot”.

– Szwedzi mają wielką tradycję w polowaniu. Król przyznawał mi rację w wielu momentach, ale też używał tych samych argumentów, co wszyscy myśliwi na świecie: że musimy kontrolować naturę, bo nam się wymknie spod kontroli – powiedziała Tokarczuk. – W którymś momencie próbowałam namówić króla, by przestał polować, ale nie jestem pewna, czy mi się to udało – dodała noblistka.

Wierzymy, że słowa Olgi Tokarczuk wywarły na królu Szwecji wrażenie co najmniej tak duże, jak jej literatura na Akademii Szwedzkiej!

AB

Featured
Nowa Zelandia: powstało mięso z konopi Tęsknota. Co czuje pies w schronisku Mamy progres, choć nie jest idealnie. O "Piątce dla zwierząt" [Vege premium] "Kiss the ground". Dziś premiera wyjątkowego dokumentu Rewolucja dla zwierząt! "Głupi" pies, "mądry" człowiek. O naszym antropocentyzmie [Vege premium]

Nowa Zelandia: powstało mięso z konopi

Nowozelandzki startup Sustainable Foods, znany z produkcji pod szyldem The Craft Meat Co., wprowadza…

czytaj więcej

Tęsknota. Co czuje pies w schronisku

Już zapomniał ile czasu spędził w schronisku. Kiedy tu trafił był przekonany, że to tylko na chwilę,…

czytaj więcej

Mamy progres, choć nie jest idealnie. O "Piątce dla zwierząt" [Vege premium]

Nie wszystkich satysfakcjonuje „Piątka dla zwierząt”. Jednak to ogromny postęp, mimo że nie stanowi …

czytaj więcej

"Kiss the ground". Dziś premiera wyjątkowego dokumentu

Macie dosyć ponurych filmów dokumentalnych dotyczących katastrofy klimatycznej? Słuchanie o tym, jak…

czytaj więcej

Rewolucja dla zwierząt!

Sejm przyjął nowelizację zakazującą m.in. chowu zwierząt na futra i ograniczającą ubój rytualny.

czytaj więcej

"Głupi" pies, "mądry" człowiek. O naszym antropocentyzmie [Vege premium]

Ciekawi mnie to podejście ludzi do tematu zwierząt. Zamiast skupić się na ich cudownej wyjątkowości,…

czytaj więcej
Facebook