[wppb-login]

Olga Tokarczuk: Namawiałam króla Szwecji, by przestał polować

Weronika Książek
Grudzień12/ 2019

Olga Tokarczuk w wywiadzie dla Onetu zdradziła, że korzystając ze sposobności rozmowy z królem Szwecji na bankiecie po odebraniu nagrody Nobla, próbowała przekonać go do zaprzestania polowań.

Karol XVI Gustaw słynie z zamiłowania do polowań – zwłaszcza na łosie, co stanowi szwedzką tradycję od 700 lat. Sezon na łosia rozpoczyna się w północnej Szwecji w pierwszy poniedziałek września, a na południu – w drugi poniedziałek października i trwa do przełomu stycznia i lutego. I choć Szwedzi traktują polowania jako sport narodowy, uciekające przed nagonką łosie powodują tysiące wypadków samochodowych rocznie, często – z uwagi na gabaryty łosia – ze skutkiem śmiertelnym dla kierowców.

Olga Tokarczuk jest znaną weganką i przeciwniczką przemocy wobec zwierząt. Niejednokrotnie w wywiadach podkreślała, że cieszy ją zmiana, jaka dokonuje się wokół w podejściu ludzi, którzy coraz częściej rezygnują z produktów odzwierzęcych.

– Bardzo mnie cieszy, że podobno Warszawa jest dziś najbardziej wegańskim miastem w środkowej Europie i że świadomość ludzi bardzo się zmieniła – powiedziała w jednym z wywiadów.
Swoje poglądy dotyczące polowań przelała m.in. na kartki powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, na podstawie której w ubiegłym roku powstał film „Pokot”.

– Szwedzi mają wielką tradycję w polowaniu. Król przyznawał mi rację w wielu momentach, ale też używał tych samych argumentów, co wszyscy myśliwi na świecie: że musimy kontrolować naturę, bo nam się wymknie spod kontroli – powiedziała Tokarczuk. – W którymś momencie próbowałam namówić króla, by przestał polować, ale nie jestem pewna, czy mi się to udało – dodała noblistka.

Wierzymy, że słowa Olgi Tokarczuk wywarły na królu Szwecji wrażenie co najmniej tak duże, jak jej literatura na Akademii Szwedzkiej!

AB

Komentarze

Featured
Harrison Ford odstawił nabiał oraz większość mięsa Masakra śpiących jeży w Gorzowie. Zginęły 14 lutego Chiny: aplikacja pomoże weganizować restauracje Za 50 lat może zniknąć 1/3 gatunków roślin i zwierząt na Ziemi Znacie kota Wrocka? Pomaga zarządzać miastem Parlament Europejski zjednoczony w sprawie zwierząt

Harrison Ford odstawił nabiał oraz większość mięsa

Aktor, który był ostatnio gościem w talk show Ellen DeGeneres (która niedawno sama odstawiła mięso),…

czytaj więcej

Masakra śpiących jeży w Gorzowie. Zginęły 14 lutego

Miasto zleciło firmie zewnętrznej uporządkowanie fragmentu terenu, na którym kiedyś znajdował się sa…

czytaj więcej

Chiny: aplikacja pomoże weganizować restauracje

Aplikacja Pay a Vegan, która zostanie uruchomiona w czerwcu w Chinach, będzie zwracać każdemu z użyt…

czytaj więcej

Za 50 lat może zniknąć 1/3 gatunków roślin i zwierząt na Ziemi

Naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie, którzy stworzyli tzw. prognozę wymierania do 2070 roku.

Wedłu…

czytaj więcej

Znacie kota Wrocka? Pomaga zarządzać miastem

To honorowy „pracownik” wrocławskiego ratusza. Prezydent miasta, Jacek Sutryk, przygarnął go rok tem…

czytaj więcej

Parlament Europejski zjednoczony w sprawie zwierząt

Właśnie przyjęto rezolucję, dotyczącą konieczności wprowadzenia obowiązkowego unijnego systemu ident…

czytaj więcej
Facebook
Facebook By Weblizar Powered By Weblizar