[wppb-login]

Projekt ustawy Katarzyny Piekarskiej: zakaz cyrków ze zwierzętami i hodowli na futra

Weronika Książek
Grudzień08/ 2019

Posłanka Katarzyna Piekarska, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt przedstawiła projekt ustawy, w którym znalazł się zakaz hodowli zwierząt na futra, a także zakaz cyrków ze zwierzętami i kwestia zwierzęcych emerytur.

– Moim zdaniem to z hodowlą nie ma nic wspólnego, to jest tak naprawdę produkcja zwierząt. One się rodzą, umierają i są hodowane w strasznych warunkach tylko po to, by ktoś sobie obszył kołnierz, albo zrobił breloczek – powiedziała Katarzyna Piekarska, cytowana przez portal NOIZZ. – Trwający od 8 do 10 lat okres vacatio legis to wystarczająco długi okres, by ci, którzy zajmują się hodowlą mogli się przebranżowić.

Posłanka chciałaby, aby nowe przepisy zaczęły obowiązywać jak najszybciej. Z pewnością lobby futrzarskie nie pozostawi tej inicjatywy bez odpowiedzi. Katarzyna Piekarska jednak ma nadzieję, że przy wprowadzeniu dobrej zmiany dla zwierząt pomogą rządzący z Jarosławem Kaczyńskim na czele. Szef PiS zadeklarował bowiem, że również chce działać w Parlamentarnym Zespole Przyjaciół Zwierząt. To już kolejny raz, gdy prezes deklaruje wsparcie dla wygaszenia branży.

Polityczka KO poruszyła również problem tzw. psich emerytur. – Chodzi o to, żeby osoba, która bierze psy odchodzące ze służby np. w policji, otrzymywała dodatek oraz aby pies miał bezpłatną opiekę weterynaryjną. Te psy są często bardzo chore i wyeksploatowane.

Inicjatywę szefowej PZPZ komentuje Cezary Wyszyński, prezes Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt „Viva!”:

– Nie da się przy obecnym poziomie wiedzy o zwierzętach obronić pomysłu wykorzystywania ich w cyrkach lub zabijania na futra. Badania opinii publicznej, raporty państwowych instytucji oraz wyniki śledztw organizacji prozwierzęcych wskazują jednoznacznie, że powinniśmy wprowadzić przepisy, które będą realnie zapobiegać cierpieniu tych zwierząt. Zrobimy wszystko, żeby stało się to własnie w tej kadencji Sejmu.

WK

Featured
"Kiss the ground". Dziś premiera wyjątkowego dokumentu Rewolucja dla zwierząt! "Głupi" pies, "mądry" człowiek. O naszym antropocentyzmie [Vege premium] Dziś w Sejmie: pierwsze czytanie „Piątki dla zwierząt” W lesie nie ma kranów Rośnie popularność weganizmu. I świetnie!

"Kiss the ground". Dziś premiera wyjątkowego dokumentu

Macie dosyć ponurych filmów dokumentalnych dotyczących katastrofy klimatycznej? Słuchanie o tym, jak…

czytaj więcej

Rewolucja dla zwierząt!

Sejm przyjął nowelizację zakazującą m.in. chowu zwierząt na futra i ograniczającą ubój rytualny.

czytaj więcej

"Głupi" pies, "mądry" człowiek. O naszym antropocentyzmie [Vege premium]

Ciekawi mnie to podejście ludzi do tematu zwierząt. Zamiast skupić się na ich cudownej wyjątkowości,…

czytaj więcej

Dziś w Sejmie: pierwsze czytanie „Piątki dla zwierząt”

Jak podaje serwis 300polityka pierwsze czytanie noweli ustawy odbędzie się w środę 16 września o god…

czytaj więcej

W lesie nie ma kranów

Las umiera. Widziałam to wczoraj.

Jeszcze tydzień temu pysznił się soczystą zielenią. Ścieżka wił…

czytaj więcej

Rośnie popularność weganizmu. I świetnie!

Polacy rezygnują z mięsa. Zakwasownia: od kilku lat żyjemy w nowej epoce!

Rezygnacja ze spoży…

czytaj więcej
Facebook