Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Pierogi: farsz niecodzienny

listopad 29 2019

Świąteczne pierogi w nietradycyjnej wersji… z wędzonymi śliwkami. Palce lizać!

Lubię eksperymentować z farszami do pierogów. Wędzona śliwka nadaje charakteru i specyficznego aromatu. Jest słodkawa, a jej dymny zapach nie przyćmiewa pozostałych składników. By farsz był bardziej treściwy, można go wzbogacić szklanką ugotowanej białej fasoli.

fot, Alicja Rokicka

Pierogi z farszem z pieczonej kapusty, jabłka i wędzonej śliwki

Ciasto
1 szklanka wody + 2 łyżki wrzątku
3 szklanki mąki pszennej
szczypta soli

Farsz
0,5 głowy białej kapusty (około 400 g)
1 cebula
5 wędzonych śliwek
3 liście laurowe
3 ziarna ziela angielskiego
0,5 łyżeczki suszonego estragonu
0,5 łyżeczki suszonego tymianku
szczypta mielonego kminku
1 duże jabłko
1 łyżeczka octu jabłkowego
Sól, pieprz
3 łyżki oleju uniwersalnego
ewentualnie 0,5 łyżeczki suszonego lubczyku

Kapustę pieczemy do miękkości w temperaturze 170 st. C (około 30–40 min). Studzimy i bardzo drobno siekamy. Rozgrzewamy olej na patelni, dodajemy drobno posiekaną cebulę, smażymy, aż zacznie się rumienić. Dodajemy kapustę, posiekane śliwki oraz wszystkie przyprawy. Jabłko trzemy na tarce o grubych oczkach lub kroimy w drobną kostkę, przekładamy na patelnię. Wlewamy ocet. Dusimy całość przez około 10 min. Doprawiamy solą i pieprzem.

Mąkę przesiewamy do miski. Do szklanki wsypujemy sól, zalewamy wrzątkiem i mieszamy. Następnie wlewamy wodę do miski z mąką i mieszamy drewnianą łyżką. Dodajemy jeszcze łyżkę wody. Mieszamy ręką. Formujemy kulkę i przekładamy do miski. Przykrywamy ściereczką, a najlepiej zawijamy ciasto w folię spożywczą i odstawiamy na 20–40 min. Ciasto dzielimy na dwie części, rozwałkowujemy bardzo cienko. Wycinamy koła, umieszczamy na nich farsz i lepimy pierogi. Gotujemy je w osolonej wodzie przez 3 min od wypłynięcia.

Przepis pochodzi z książki Alicji Rokickiej „Świętujemy! Roślinne przepisy na uroczystości i święta” wydawnictwa Marginesy.

  • Tekst i zdjęcia: Alicja Rokicka
  • Tekst ukazał się w numerze 12/2019 Magazynu Vege