[wppb-login]

Sopot wolny od polowań

Weronika Książek
Listopad26/ 2019

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski jako pierwszy spośród włodarzy miast w Polsce stanowczo sprzeciwił się polowaniom i złożył wniosek o wyłączenie Sopotu z okręgu łowieckiego.

Karnowski skorzystał z niedawnych zmian w prawie, które zezwalają nie tylko samorządom, ale również prywatnym właścicielom i użytkownikom gruntów na ubieganie się o zakaz wstępu myśliwych na ich teren. Jest to efekt wyroku Trybunały Konstytucyjnego z 2014 r., którzy orzekł wówczas, że obowiązujące prawo łowieckie jest niekonstytucyjne, gdyż nie przewiduje dla właścicieli ziemi możliwości odmowy wstępu myśliwym.

Prezydent Sopotu swój wniosek uzasadnia przede wszystkim troską o bezpieczeństwo mieszkańców, jako przykład nadużyć myśliwych wskazując m.in. szereg tragicznych wydarzeń na polowaniach. Nie sięgając pamięcią zbyt daleko, a jedynie do ostatnich doniesień medialnych – 10 listopada tego roku na polowaniu w Łagiewnikach zginął postrzelony w głowę mężczyzna, w czerwcu w Radomsku myśliwy zastrzelił 61-letniego mężczyznę, gdyż pomylił go z dzikiem, we wrześniu w gminie Czerniewice jeden myśliwy postrzelił drugiego.

Ścieżki ograniczenia myśliwym możliwości polowania są następujące: osoby fizyczne mogą złożyć oświadczenia w starostwach powiatowych, co uniemożliwi myśliwym polowanie na danym terenie, choć pozwoli im nadal na przebywanie na nim. Drugą opcją jest zgłoszenie przez marszałków projektów uchwał o nowych podziałach województw na obwody łowieckie i poddanie ich konsultacjom publicznym.

W ramach tej procedury można przesyłać wnioski wraz z odpowiednim uzasadnieniem o wyłączenie określonego rejonu z obwodu łowieckiego. Wydanie zakazu w wyniku drugiej opcji skutkuje także uniemożliwieniem myśliwym dokonywania wszelkich czynności związanych z gospodarką łowiecką, jak np. budowania ambon czy wjazdu samochodami.

W ślad za decyzją prezydenta Karnowskiego mogą iść kolejne wnioski – mówi się, że kolejnym miastem, które planuje wystąpić o wyłączenie z obwodu łowieckiego, jest Tczew i miejmy nadzieję, że na tym się nie skończy.

Myśliwi, naturalnie, odgrażają się, że bez nich ekosystem sobie nie poradzi. Liczymy jednak na to, że marszałkowie podejmą decyzje o ograniczeniu terenów, na których giną zwierzęta – a bywa, że również i ludzie.

Nowe obwody łowieckie poznamy do marca przyszłego roku.

AB

Komentarze

Featured
Wegańskie 365 dni na filmie. Dokument "Vegan 2019" już dostępny na YT Dieta wegańska NIE szkodzi dzieciom. Dementujemy sensacyjne doniesienia Holandia: wypuszczasz kota wolno? Łamiesz prawo! Opiekunka szopa Edwarda będzie działać na rzecz zwierząt razem z Vivą! Nowa wegańska kanapka w ofercie sieciówki MAX Burgers przeczytasz w numerze 12/2019-1/2020

Wegańskie 365 dni na filmie. Dokument "Vegan 2019" już dostępny na YT

Jesteście ciekawi, jak ruch wegański zmienił się w tym roku? Koniecznie obejrzyjcie dokument „Vegan …

czytaj więcej

Dieta wegańska NIE szkodzi dzieciom. Dementujemy sensacyjne doniesienia

W ostatnim czasie przez media społecznościowe ponownie przetoczyła się informacja o tym, jakby dziec…

czytaj więcej

Holandia: wypuszczasz kota wolno? Łamiesz prawo!

Prawnicy alarmują: wypuszczanie kotów bez nadzoru jest sprzeczne z europejskim prawem o ochronie prz…

czytaj więcej

Opiekunka szopa Edwarda będzie działać na rzecz zwierząt razem z Vivą!

Monika Bem, była opiekunka szopa Edwarda, który zginął w czerwcu tego roku, postanowiła wstąpić w sz…

czytaj więcej

Nowa wegańska kanapka w ofercie sieciówki MAX Burgers

Kolejna wegańska, ekologiczna opcja dla wielbicieli burgerów. Oferta MAX Burgers to „białko przyszło…

czytaj więcej

przeczytasz w numerze 12/2019-1/2020

Nowy numer już w sprzedaży. Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy!

tradycja – przekleństwo czy bł…

czytaj więcej
Facebook
Facebook By Weblizar Powered By Weblizar