[wppb-login]

Sopot wolny od polowań

Weronika Książek
Listopad26/ 2019

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski jako pierwszy spośród włodarzy miast w Polsce stanowczo sprzeciwił się polowaniom i złożył wniosek o wyłączenie Sopotu z okręgu łowieckiego.

Karnowski skorzystał z niedawnych zmian w prawie, które zezwalają nie tylko samorządom, ale również prywatnym właścicielom i użytkownikom gruntów na ubieganie się o zakaz wstępu myśliwych na ich teren. Jest to efekt wyroku Trybunały Konstytucyjnego z 2014 r., którzy orzekł wówczas, że obowiązujące prawo łowieckie jest niekonstytucyjne, gdyż nie przewiduje dla właścicieli ziemi możliwości odmowy wstępu myśliwym.

Prezydent Sopotu swój wniosek uzasadnia przede wszystkim troską o bezpieczeństwo mieszkańców, jako przykład nadużyć myśliwych wskazując m.in. szereg tragicznych wydarzeń na polowaniach. Nie sięgając pamięcią zbyt daleko, a jedynie do ostatnich doniesień medialnych – 10 listopada tego roku na polowaniu w Łagiewnikach zginął postrzelony w głowę mężczyzna, w czerwcu w Radomsku myśliwy zastrzelił 61-letniego mężczyznę, gdyż pomylił go z dzikiem, we wrześniu w gminie Czerniewice jeden myśliwy postrzelił drugiego.

Ścieżki ograniczenia myśliwym możliwości polowania są następujące: osoby fizyczne mogą złożyć oświadczenia w starostwach powiatowych, co uniemożliwi myśliwym polowanie na danym terenie, choć pozwoli im nadal na przebywanie na nim. Drugą opcją jest zgłoszenie przez marszałków projektów uchwał o nowych podziałach województw na obwody łowieckie i poddanie ich konsultacjom publicznym.

W ramach tej procedury można przesyłać wnioski wraz z odpowiednim uzasadnieniem o wyłączenie określonego rejonu z obwodu łowieckiego. Wydanie zakazu w wyniku drugiej opcji skutkuje także uniemożliwieniem myśliwym dokonywania wszelkich czynności związanych z gospodarką łowiecką, jak np. budowania ambon czy wjazdu samochodami.

W ślad za decyzją prezydenta Karnowskiego mogą iść kolejne wnioski – mówi się, że kolejnym miastem, które planuje wystąpić o wyłączenie z obwodu łowieckiego, jest Tczew i miejmy nadzieję, że na tym się nie skończy.

Myśliwi, naturalnie, odgrażają się, że bez nich ekosystem sobie nie poradzi. Liczymy jednak na to, że marszałkowie podejmą decyzje o ograniczeniu terenów, na których giną zwierzęta – a bywa, że również i ludzie.

Nowe obwody łowieckie poznamy do marca przyszłego roku.

AB

Featured
UK: Zostań roślinożercą i zgarnij 50 tys. funtów! Mrozy zagrażają zwierzętom. Nie bądź obojętny! Kim Kardashian wkracza w 2021 na diecie roślinnej. Beyond Meat: Tysiące ludzi chcą wypróbować dietę roślinną w styczniu Wokalista Rammstein poleca warzywne burgery Pół miliona wegan w Korei Południowej. Robi wrażenie!

UK: Zostań roślinożercą i zgarnij 50 tys. funtów!

Czy jeśli ktoś nie przeszedł dotąd na weganizm z powodu troski o zwierzęta, środowisko lub własne zd…

czytaj więcej

Mrozy zagrażają zwierzętom. Nie bądź obojętny!

Mrozy są śmiertelnym zagrożeniem dla zwierząt – alarmują fundacje prozwierzęce. I apelują, by staran…

czytaj więcej

Kim Kardashian wkracza w 2021 na diecie roślinnej. Beyond Meat:

Kim Kardashian West postanowiła na dobry początek 2021 roku zadbać ze szczególną troską o ciało i um…

czytaj więcej

Tysiące ludzi chcą wypróbować dietę roślinną w styczniu

Aż pół miliona osób zadeklarowało udział w Veganuary, czyli wyzwaniu polegającym na rozpoczęciu roku…

czytaj więcej

Wokalista Rammstein poleca warzywne burgery

Till Lindemann, frontman niemieckiej metalowej kapeli Rammstein promuje dietę wegańską w ramach akcj…

czytaj więcej

Pół miliona wegan w Korei Południowej. Robi wrażenie!

Zgodnie z danymi Koreańskiego Związku Wegetariańskiego, w Korei Południowej żyje około 1,5 miliona l…

czytaj więcej
Facebook