Pierwszy miesiąc prenumeraty cyfrowej za 5 złzamawiam

Logowanie

Rusza wyszukiwarka do adopcji zwierząt stworzona przez portal Wamiz

listopad 26 2019

Szukasz czworonożnego przyjaciela? W poszukiwaniach pomoże portal Wamiz.pl, który promuje odpowiedzialne adopcje i kochające domy.

Według oficjalnych danych, w zarejestrowanych schroniskach w Polsce przebywa ok 200 tys bezdomnych zwierząt, ale organizacje prozwierzęce szacują, że jest ich znacznie więcej, nawet milion.
Wamiz największy europejski portal dla miłośników zwierząt domowych, podczas konferencji prasowej 26 listopada w warszawskiej Miau Cafe ogłosił uruchomienie specjalnej wyszukiwarki adopcyjnej.

Znajdą się w niej profile zwierząt z rekomendowanych schronisk oraz domów tymczasowych z całej Polski.

Do akcji przyłączyła się Fundacja Viva! – i jej program Adopciaki, a także Schronisko na Paluchu. Inicjatywa ma za zadanie promowanie adopcji z tych schronisk i domów tymczasowych, które przestrzegają najwyższych standardów opieki i odpowiedzialnie podchodzą do wydawania zwierząt nowym opiekunom.

Fundacja Viva!, a także Schronisko na Paluchu oferują pomoc i poradę w kwestii standardów opieki nad zwierzętami wszystkim podmiotom, które wyrażą chęć wprowadzenia u siebie pozytywnych zmian.
O projekcie opowiedziała Anna Zielińska, wiceprezes fundacji Viva!:

– Oprócz zarejestrowanych schronisk, w Polsce działa ok. 300 organizacji, fundacji i stowarzyszeń, większych i mniejszych, które mają pod opieką bezdomne zwierzęta, najczęściej psy i koty, ale też króliki, fretki i inne. Te zwierzęta przebywają najczęściej w prywatnych domach wolontariuszy, czyli tzw. domach tymczasowych, czasem fundacje umieszczają je w płatnych hotelach dla zwierząt, lecznicach czy ośrodkach rehabilitacyjnych, oczywiście pokrywając koszty ich pobytu i utrzymania – powiedziała Anna Zielińska, wskazując na konieczność kontroli nad miniprzytuliskami i prywatnymi ośrodkami.
Francuskojęzyczna wersja portalu Wamiz, na której podobna wyszukiwarka działa już od jakiegoś czasu, pomogła już znaleźć domy tysiącom psów i kotów.

Docelowym założeniem Wamiz jest stworzenie ogólnopolskiej wyszukiwarki zwierząt do adopcji, która integrować będzie wszystkie zwierzęta do adopcji, przebywające pod opieką sprawdzonych i godnych polecenia schronisk i organizacji. Stopniowo, do wyszukiwarki będą dołączać kolejne, sprawdzone podmioty.

– Cieszymy się bardzo, że powstaje ta wyszukiwarka, wiążemy z nią spore nadzieje – dodała Magdalena Migdał ze Schroniska na Paluchu. – Wamiz jest dużym, poważnym partnerem, który podchodzi do tematu profesjonalnie, ma kompetencje i zaplecze IT pozwalające zautomatyzować system. Liczymy, że za jakiś czas, dzięki temu narzędziu, już żaden psiak nie będzie musiał latami czekać na dom, ani u nas, ani gdzie indziej.

Jakie zmiany prawne związane z adopcją są w Polsce potrzebne? Przede wszystkim obowiązkowe czipowanie oraz nie dopuszczanie firm prywatnych do przetargów na zarządzanie schroniskiem.
Nie bez powodu dzisiajsza konferencja odbyła się w szczególnym miejscu: w kawiarni Miau Cafe na warszawskim Mokotowie, gdzie na kochający dom czekają między innymi koty z programu ProFelis fundacji Viva! To w ich towarzystwie zapowiedziano dziś nową, szeroko zakrojoną inicjatywę.

Przy okazji przedstawiciele Schroniska na Paluchu, a także Adopciaków odpowiedzieli na pytania dziennikarzy dotyczące problemów polskich schronisk i trudności, z jakimi wiąże się przeprowadzenie procesu adopcyjnego. Poniżej znajdziecie szybki poradnik adopcyjny portalu Wamiz, który pomoże wstępnie zweryfikować, czy mamy do czynienia z godnym zaufania podmiotem oferującym adopcję zwierząt.

PRZEWODNIK PO ADOPCJI ZWIERZAKA

CZEGO OCZEKIWAĆ OD DOBREGO SCHRONISKA

– nie można do niego wejść „z ulicy”, ale też nie jest ono zamknięte przed światem

– pracownik lub wolontariusz oprowadzi Cię po schronisku, pozwoli obejrzeć zwierzęta, będzie znał lepiej te, które ma pod opieką – ich imiona, przeszłość, charakter

– zwierzęta mają indywidualne boksy, maksymalnie po 2 w jednym. Mają tam ciepłe, szczelne schronienie, wodę w miskach

– zasadą są regularne spacery, częsty kontakt z człowiekiem

– z lękowymi, trudnymi zwierzętami pracują doświadczeni wolontariusze albo behawioryści

– obowiązuje procedura adopcyjna, która pozwala na poznanie oczekiwań i możliwości adoptującego i odpowiedni dobór zwierzaka.

– podpisujesz umowę adopcyjną

– schronisko oferuje Ci wsparcie w razie problemów

CZEGO OCZEKIWAĆ OD FUNDACJI / TYMCZASOWEGO OPIEKUNA

– tymczasowy opiekun zwierzaka będzie dużo wiedział o swoim podopiecznym, o jego historii, charakterze, upodobaniach, relacjach z ludźmi, dziećmi, innymi zwierzętami

– uczciwie opowie Ci o zwierzaku, o jego zaletach, ale też o ograniczeniach czy rzeczach, nad którymi należy pracować

– będzie dla Ciebie dostępny, poświęci Ci swój czas, odpowie na pytania i wątpliwości

– nie będzie się starał przyspieszać procesu, da Ci czas na zastanowienie

– chętnie zaprosi Cię na pierwszą wizytę do swojego domu, w którym zwierzak przebywa i będzie oczekiwał od Ciebie przynajmniej jednego kolejnego spotkania

– zaproponuje wizytę w Twoim domu, żeby pomóc Ci przygotować się na nowego lokatora, bo może zwrócić uwagę na coś, o czym Ty nie pomyślisz

– jeśli zwierzakiem będą zainteresowani również inni potencjalni adoptujący, uczciwie Ci o tym powie i zaznaczy, że nie decyduje „kolejność zgłoszeń” tylko najlepsze dopasowanie zwierzaka do rodziny. Najczęściej domy tymczasowe działają w grupach, więc możliwe, że zaproponuje Ci do rozważenia innego zwierzaka, który mógłby się wpasować w Twoje oczekiwania i możliwości.

– po adopcji pozostaniesz w kontakcie z tymczasowym opiekunem, który zawsze Ci doradzi i pomoże w razie problemów

WK