[wppb-login]

Szwajcaria: zakaz mielenia kurcząt żywcem. Politycy zdecydowali

Weronika Książek
Listopad23/ 2019

Jak podaje portal Swiss Info, głosowanie w parlamencie odbyło się już pod koniec września. Teraz trwa wdrażanie w życie nowego prawa przez producentów jaj: przepisy wchodzą w życie od 1 stycznia 2020. Niestety, w większości europejskich krajów okrutna praktyka nadal jest dozwolona.

Zgodnie z wolą Rady Narodowej, we wrześniu przegłosowano zakaz rozdrabniania żywych kurcząt płci męskiej, uznawanych za „odpady” przy przemysłowej produkcji jaj. W październiku zdecydowano, że zakaz ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2020 i do tego czasu firmy mają znaleźć „alternatywę”.
Niestety, nie oznacza to, że firmy nie przestaną zabijać kogucików: zmiany uczynią cały proces po prostu mniej okrutnym. Dziś 97 procent jedniodniowych piskląt jest „sortowane” ze względu na płeć i zagazowywane dwutlenkiem wegla.

W Szwajcarii zabija się rocznie około 3 miliony kogucików. Realną „alternatywą” zdaje się tu tylko program SELEGGT, działający w Niemczech i Holandii. Służy do wykrywania płci kurcząt przed wykluciem (umożliwia to laserowe mikronacięcie skorupki i pobranie próbki do badania).
Szwajcaria idzie za głosem swoich obywateli, którzy domagają się polepszenia losu zwierząt hodowlanych. W przygotowaniu jest projekt ustawy całkowicie zakazujący hodowli przemysłowej. Czy zostanie przegłosowany, nie wiadomo. Na razie we wrześniowych głosowaniach odrzucono petycję „Pisklęta nie są marnotrawstwem” Szwajcarskiego Towarzystwa Wegańskiego.

W krajach UE dozwolone jest zabijanie kurcząt w ciągu 72 godzin od wyklucia. Sądy federalne w Niemczech powoli zaczynają lokalnie orzekać o zakazie mielenia i konieczności szukania alternatyw, jednak sporo firm zaskarża orzeczenia, argumentując o „niewspółmiernych wydatkach”.

TL

Komentarze

Featured
Wegańskie 365 dni na filmie. Dokument "Vegan 2019" już dostępny na YT Dieta wegańska NIE szkodzi dzieciom. Dementujemy sensacyjne doniesienia Holandia: wypuszczasz kota wolno? Łamiesz prawo! Opiekunka szopa Edwarda będzie działać na rzecz zwierząt razem z Vivą! Nowa wegańska kanapka w ofercie sieciówki MAX Burgers przeczytasz w numerze 12/2019-1/2020

Wegańskie 365 dni na filmie. Dokument "Vegan 2019" już dostępny na YT

Jesteście ciekawi, jak ruch wegański zmienił się w tym roku? Koniecznie obejrzyjcie dokument „Vegan …

czytaj więcej

Dieta wegańska NIE szkodzi dzieciom. Dementujemy sensacyjne doniesienia

W ostatnim czasie przez media społecznościowe ponownie przetoczyła się informacja o tym, jakby dziec…

czytaj więcej

Holandia: wypuszczasz kota wolno? Łamiesz prawo!

Prawnicy alarmują: wypuszczanie kotów bez nadzoru jest sprzeczne z europejskim prawem o ochronie prz…

czytaj więcej

Opiekunka szopa Edwarda będzie działać na rzecz zwierząt razem z Vivą!

Monika Bem, była opiekunka szopa Edwarda, który zginął w czerwcu tego roku, postanowiła wstąpić w sz…

czytaj więcej

Nowa wegańska kanapka w ofercie sieciówki MAX Burgers

Kolejna wegańska, ekologiczna opcja dla wielbicieli burgerów. Oferta MAX Burgers to „białko przyszło…

czytaj więcej

przeczytasz w numerze 12/2019-1/2020

Nowy numer już w sprzedaży. Zobaczcie, co dla Was przygotowaliśmy!

tradycja – przekleństwo czy bł…

czytaj więcej
Facebook
Facebook By Weblizar Powered By Weblizar