[wppb-login]

USA: największy producent mleka ogłasza upadłość

Weronika Książek
Listopad14/ 2019

Dean Foods ogłosiło upadłość 12 listopada. To największy amerykański producent krowiego mleka, na rynku od prawie 100 lat.

W 2019 sprzedaż zanotowała spadek o 7 procent, zyski firmy zaś spadły aż o 14 proc. Zapasy mleka nie zostały wykorzystane (pozostało około 80 proc.). To był najgorszy rok w 94-letniej historii Dean Foods.

Producentowi znanych w całych Stanach marek mleka i śmietanek Dairy Pure, Organic Valley i Land O’Lakes zabrakło pieniędzy na pensje dla pracowników. Musi spłacić swoje zobowiązania wobec banków. Stąd oświadczenie o ogłoszeniu upadłości.

Firma ma docelowo zostać odkupiona prawie w całości przez rolniczą kooperatywę, to jednak nie zmienia faktu, że w ciągu ostatnich 4 lat drastycznie spadła sprzedać mleka – głównie dlatego, że konsumenci szukają odpowiedników roślinnych i niezawierających cukru.

W 2019 roku według danych agencji badawczej Nielsena, globalny rynek roślinny wart jest 18 miliardów dolarów (i ciągle rośnie – o 3,5 proc. od 2018 roku).

Sprzedaż krowiego mleka spadła natomiast od 2015 o 3 mld dolarów. Spadek zanotowały wszystkie typy produktów: mleka tłuste i chude, śmietanki i beztłuszczowe. Dla porównania sprzedaż samego tylko mleka owsianego wzrosła w ciągu ostatniego roku o 636 procent (53 mln dolarów). Najlepszym wyznacznikiem tego, że nad Dean Foods zbierały się ciemne chmury był fakt, że sieć Walmart (do niedawna najbardziej znaczący klient producenta) postawiła w 2018 na markę własną, pod którą produkuje nabiał.

WK

Komentarze

Featured
Weganie = introwertycy? Mięso do lamusa! Ważny dokument: epidemie od 1900 to wynik wykorzystywania zwierząt Plantcraft: wegańskie mięso z bananów Argentyna: wzrost populacji zagrożonych jaguarów Paul McCartney: Proszę, przestańcie jeść mięso!

Weganie = introwertycy?

Badania przeprowadzone przez naukowców z Instytutu Nauk Humanistycznych i Mózgu Maxa Plancka oraz Sz…

czytaj więcej

Mięso do lamusa!

Patrick Brown, szef Impossible Foods, wieszczy rychły koniec ery mięsnej. Według założyciela koncern…

czytaj więcej

Ważny dokument: epidemie od 1900 to wynik wykorzystywania zwierząt

Autorzy nowej, popartej przez lekarzy białej księgi twierdzą, że od 1900 roku „większość, jeśli nie …

czytaj więcej

Plantcraft: wegańskie mięso z bananów

Węgierski startup Plantcraft stworzył gamę bezmięsnych wędlin i pasztetów z zielonych bananów (to po…

czytaj więcej

Argentyna: wzrost populacji zagrożonych jaguarów

Lokalne organizacje prozwierzęce świętują sukces: po 15 latach obserwacji zagrożonej populacji jagua…

czytaj więcej

Paul McCartney: Proszę, przestańcie jeść mięso!

Paul McCartney mówi, że jego urodzinowym życzeniem jest, aby wszyscy przestali jeść zwierzęta.

czytaj więcej
Facebook