[wppb-login]

USA: największy producent mleka ogłasza upadłość

Weronika Książek
listopad14/ 2019

Dean Foods ogłosiło upadłość 12 listopada. To największy amerykański producent krowiego mleka, na rynku od prawie 100 lat.

W 2019 sprzedaż zanotowała spadek o 7 procent, zyski firmy zaś spadły aż o 14 proc. Zapasy mleka nie zostały wykorzystane (pozostało około 80 proc.). To był najgorszy rok w 94-letniej historii Dean Foods.

Producentowi znanych w całych Stanach marek mleka i śmietanek Dairy Pure, Organic Valley i Land O’Lakes zabrakło pieniędzy na pensje dla pracowników. Musi spłacić swoje zobowiązania wobec banków. Stąd oświadczenie o ogłoszeniu upadłości.

Firma ma docelowo zostać odkupiona prawie w całości przez rolniczą kooperatywę, to jednak nie zmienia faktu, że w ciągu ostatnich 4 lat drastycznie spadła sprzedać mleka – głównie dlatego, że konsumenci szukają odpowiedników roślinnych i niezawierających cukru.

W 2019 roku według danych agencji badawczej Nielsena, globalny rynek roślinny wart jest 18 miliardów dolarów (i ciągle rośnie – o 3,5 proc. od 2018 roku).

Sprzedaż krowiego mleka spadła natomiast od 2015 o 3 mld dolarów. Spadek zanotowały wszystkie typy produktów: mleka tłuste i chude, śmietanki i beztłuszczowe. Dla porównania sprzedaż samego tylko mleka owsianego wzrosła w ciągu ostatniego roku o 636 procent (53 mln dolarów). Najlepszym wyznacznikiem tego, że nad Dean Foods zbierały się ciemne chmury był fakt, że sieć Walmart (do niedawna najbardziej znaczący klient producenta) postawiła w 2018 na markę własną, pod którą produkuje nabiał.

WK

Featured
Mięsożerca promujący dania roślinne. Hit czy kit? Jaką żywność roślinną wybierają Polacy? Food trendy: wegańskie jedzenie będzie podbijać restauracje w 2022 Roślinny kurczak od Beyonda w KFC - nie dla wegan? UE w 2022 roku stawia na promocję diety roślinnej Veganzone: platforma społecznościowa dla wegan!

Mięsożerca promujący dania roślinne. Hit czy kit?

Promocja Veganuary, w której wziął udział portal Pyszne, zapraszając rapera Peję, wywołała kontrower…

czytaj więcej

Jaką żywność roślinną wybierają Polacy?

Jak wskazuje ProVeg Polska, w naszym kraju obecnie najszybciej rozwija się sektor zamienników ryb i …

czytaj więcej

Food trendy: wegańskie jedzenie będzie podbijać restauracje w 2022

„Raport Food Trendów” redakcji Food Service nie pozostawia złudzeń: roślinne jedzenie wchodzi na sta…

czytaj więcej

Roślinny kurczak od Beyonda w KFC - nie dla wegan?

Beyond Fried Chicken czyli roślinne nuggetsy na razie sprzedawane mają być tylko w USA w ponad 4 tys…

czytaj więcej

UE w 2022 roku stawia na promocję diety roślinnej

Jak informuje Proveg, polityka promocyjna Unii Europejskiej w 2022 ma kręcić się wokół zachęcania do…

czytaj więcej

Veganzone: platforma społecznościowa dla wegan!

Porady, przepisy, polecenia lokali gastronomicznych, ciekawe wydarzenia i zawieranie znajomości – cz…

czytaj więcej
Facebook